Cardano (ADA) DeFi Platformlarına Özel Yeni Bir Kripto Para Birimi Üretti

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Alonzo güncellemesi ile akıllı kontratlara kavuşan Cardano (ADA) DeFi platformlarına özel bir sabit kripto para birimi tasarladı.

  • Yeni kripto para biriminin adı Djed olarak belirlendi.

  • Cardano bir insansı robotun kayıt sistemi olarak kullanılacak.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Eylül ayı Cardano (ADA) için çok önemli gelişmelere sahne oldu. 13 Eylül tarihinde blok zincir ağına akıllı kontratları ekleyen topluluk, şimdi bu akıllı kontratların işlevlerini artırmak için yeni ortaklıklar kurmaya başladı. Hafta sonu gerçekleşen 2021 Cardano Summit konferansında topluluk lideri Charles Hoskinson önemli açıklamalarda bulundu. Ekosistemde yeni oluşturulacak merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarının güvenilir ve geniş bir kapasite ile çalışması için sektörün en değerli Oracle projeleri arasında gösterilen Chainlink ile anlaşan Cardano geliştiricileri, bu platformlarda gerçekleşecek işlemlerde kullanılmak üzere yeni bir sabit kripto para birimi oluşturacak. “Djed” adı verilen yeni sabit kripto para birimi Coti tarafından üretilecek.

SponsorSponsor

Hoskinson: Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Sektörüne Tam Zamanında Giriyoruz

Alonzo güncellemesinin ardından yıllar sonra akıllı kontratlara ulaşan Cardano ekosistemi zaman kaybetmeden DeFi çalışmalarına başladı. Güncellemenin başlatılmasının ardından yüzlerce farklı proje Cardano ekosisteminde akıllı kontratları kullanmaya başladı. Bununla birlikte yatırımcılar güvenilir bir DeFi platformu bekleyişinde. Bu platformları bir an önce oluşturmak için çalışan Emurgo, düşük işlem ücretine sahip ölçeklenebilir bir platform tasarlamayı amaçlıyor. ADA ödeme ağ geçidi sağlayıcısı Coti, DeFi platformlarına özel bir sabit kripto para birimi hazırladığını duyurdu. Duyuru hafta sonu gerçekleşen zirvede gerçekleşti.

ADA geliştiricisi Input Output Hong Kong şirketinin CEO’su Charles Hoskinson, zirvede yaptığı konuşmasında merkeziyetsiz finans sektörünün henüz gelişmekte olduğuna vurgu yaptı. Bununla birlikte çok sayıda yatırımcının milyarlarca doları bu platformlara aktardığını hatırlattı:

“DeFi platformları tamamen yeni bir kitleye hitap ediyor. Pazar şimdiden astronomik bir büyüme yaşadı. İlerleyen zamanda kripto para piyasası için kritik bir rol oynayabilir.”

Sabit Kripto Para Birimlerinin Geleceği

Merkeziyetsiz finans platformlarının başarısı dünya genelinde birçok hükümetin bu alanda bazı düzenlemeler yapmasını zorunlu hale getirdi. Hükümetler merkezi olmayan bu platformlar özelinde düzeltmeler yapamıyor. Ancak bu sistemlerin çalışmasında önemli rol oynayan bazı araçlar üzerinden sistemi kontrol etmeyi hedefliyor. Bu konuda en geniş araştırmaları yapan ülke ABD oldu. Amerika’da hazine, sabit kripto para birimleri üzerine yaptığı çalışmaları geçtiğimiz hafta düzenlenen FED toplantısında sundu. ABD’nin daha çok, piyasanın en çok kullanılan sabit kripto para birimi Tether (USDT) üzerine konsantre olduğu biliniyor. Bununla birlikte SEC, Coinbase’in birçok kripto para birimi için sunulan bir hizmeti bir diğer sabit kripto para birimi olan USD Coin için sunmasına izin vermedi.

Cardano topluluğu, hükümetlerle yakın teması olan ve düzenlemelere uymayı hedefleyen bir topluluk olarak biliniyor. Sabit kripto para birimini üretirken diğer birimlerin sorunlarını araştırdıklarını belirten geliştiriciler, rezervler konusunda şeffaf olacaklarını ifade ediyor.

Cardano Robot Üretiminde Kullanılacak

Awakening Health ve SingularityNET tarafından tasarlanan Grace adlı bir insansı robotun yapay zeka modülüne güç sağlamak için Cardano kullanılacağı açıklandı. Hem İngilizce hem de Korece konuşabilen Grace, özellikle yaşlı hastaların bakımlarında kullanılmak üzere tasarlanıyor. Yapılan açıklamada pandemi döneminde yaşlı bakım ihtiyacının arttığı ve Grace’in herhangi bir talep sorunu yaşamayacağı belirtildi.

Gelişmiş bir yapay zeka modülü ile desteklenen Grace, onlarca yüz kasını taklit etme özelliğine sahip. Robot, blok zincir teknolojisini kayıt alma konusunda kullanacak. Bunun için Cardano’yu seçen SingularityNET CEO’su Ben Goertzel, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bunun gibi uygulamalarda, robotun arka uçta tıbbi kayıtlarla ilgilenmesi ve yaşlıların ve tıbbi hastaların arka uçta ona verebileceği potansiyel olarak gizli bilgilerle ilgilenmesi gerekiyor. Bunun için Cardano platformunu kullanacağız.”

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın