Bu Yatırım Altından Çok Daha Fazla Talep Görüyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Sınırlı arza sahip olan gümüş, eldeki verilere göre artık altından bile çok daha fazla talep görmeye başladı.

  • Commerzbank analisti Daniel Briesemann, gümüşe altından çok daha fazla rağbet olduğunu ifade etti.

  • ABD-Çin arasındaki tansiyon, gümüş fiyatını olumlu etkileyebilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Yaşanan küresel ekonomik kriz en çok Bitcoin ve Altın yatırımcılarına yaramış gibi gözükse de bir varlık yatırımcıların yeni gözdesi olmaya aday gibi gözüküyor. Aynı BTC ve altın gibi sınırlı arza sahip olan gümüş, eldeki verilere göre artık altından bile çok daha fazla talep görmeye başladı. Peki gümüşün yükselişi devam edecek mi?

SponsorSponsor

Altın Out, Gümüş In

Commerzbank analisti Daniel Briesemann yakın zamanda yaptığı açıklamada aslında gümüşün önemine ve buna dayalı olarak aldığı talebe değindi. Gümüşün son aylarda altına kıyasla çok daha fazla talep aldığını belirten Briesemann, altın/gümüş oranının 100 seviyesinin de altına inmesinden bunun anlaşılabileceğini belirtti. Söz konusu oran kaç ONS gümüş ile ne bir ONS Altın alınabileceğini açıklamak için kullanıyor.

SponsorSponsor

ONS Altın fiyatlarının 1.730 dolar olduğu saatlerde ONS Gümüşün fiyatının 17,70 dolara kadar çıkması da gümüş/altın oranını 98 seviyesine kadar indirdi. Mart ayında bu seviyenin 127 olduğunu bilmek, aslında gümüşün ne kadar fazla talep gördüğünün anlaşılmasını kolaylaştırabilir. Özellikle Gümüş Borsa Yatırım Fonlarına (ETF) olan talepde ciddi artış görülmekte. Briesemann, Gümüş ETF’sine  olan talebin, Altın ETF’sine olan talebi de geçtiğini ve piyasanın bunu fiyatladığını belirtti.

Bloomberg’in takip ettiği Gümüş ETF’lerinin Nisan ayını nbaşından beri 2.479 ton gümüşe tekabül ettiğini belirten analist, bunun yaklaşık olarak %12,3’lük talep artışı anlamına geldiğini belirtti. Altın ETF’sine olan talep ise %10,4 seviyelerinde kaldı ve gümüş gerçekten de uzun bir süre sonra altını alt etmeyi başardı. Aslında gümüşün fiyatı geçtiğimiz Cuma günü aylık bazda %24 artış yakalayarak 2011 yılından sonraki en önemli yükselişini kaydetti.

Gümüşün Yükselişi Sürebilir

ABD ve Çin arasında artan tansiyonun ve gerilen ilişkilerin fiyatı arttıracağı tahmin edilse de birçok analist gümüşe olan talebin altına olan talebi geçmesini beklemiyordu. Aberdeen Standard Investments yöneticisi Steven Dunn da konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dunn, Koronavirüs salgınının ve parasal genişlemenin küresel çapta %75 oranında gümüş talebi oluşmasına yol açtığını ifade etti. Bu talebin mevcut ekonomik durumun gidişatına göre artabileceğini de belirten analist, gümüşün altına kıyasla farklı bir özelliğe sahip olduğunu da şöyle belirtti:

“Gümüş, altının aksine büyük ekonomilerin Koronavirüs ile ilgili kısıtlamalarını hafifletmeleri sayesinde daha da fazla fiyat artışı yakalayabilir.”

Birçok analist ve uzman altın fiyatlarının Koronavirüs tehdidi ortadan kalktıkça düşüşe geçebileceğini düşünüyor. Dunn ise Koronavirüs kaynaklı rahatlamalar görülse bile gümüş fiyatlarının yükselmeyi sürdüreceği görüşünde. Gümüşün 3 yıllık fiyat grafiği de oldukça önemli veriler sunuyor.  ONS fiyatı 2017 yılının Haziran ayında 1.970 TL’den işlem görürken, bunun 29 Mayıs 2020 tarihinde 3.920 TL seviyesine çıktığı görülebiliyor. Özellikle altın rezervlerinde yaşanan sıkıntılar ve yatırımcıların alternatif bir güvenli liman arayışları, gümüşün “altın çağını” başlatabilir.

Tabii ki bütün fiyat hareketlerinin şu an için hem Koronavirüs salgınına hem de ABD’nin gidişatına bağlı olduğu biliniyor. Şu an için Koronavirüs, yerel bir isyan, sınırsız parasal genişleme ve rekor işsizlikle boğuşan ABD, ekonomik olarak gerilemeyi sürdürürse sadece gümüş ve altın değil neredeyse birçok güvenli liman rekor fiyatlara yükselebilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Bio: Uludağ üniversitesi ingilizce öğretmenliği mezunu olan Emre, katip Çelebi üniversitesinde finansal ekonomi yüksek lisansını devam ettiriyor. 2016 yılından beri kripto paraları ve Blockchain teknolojisine ilgi duyuyor ve yenilikçi bütün teknolojilerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın