Bu İki Kripto Para 2021 Yılına Damga Vurabilir: Yeni DeFi’ler DEX’ler mi Olacak?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto paralar sadece yatırım aracı olarak değil teknolojik çözümleriyle de ilgi görüyor.

  • Sektörün en önde gelen isimleri, DEX’lerin altcoin piyasasını sürükleyebileceğine işaret ediyor.

  • Tıpkı DEX projeleri gibi yeni DeFi heyecanı yaratması beklenen bir diğer alan da NFT tokenleri olabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Kripto para piyasası Bitcoin liderliğinde yürüyüşüne devam ediyor. Buna rağmen altcoin fiyatlarında henüz boğa koşusunun başlamaması, yatırımcıların gerginliğini artırıyor. Yaz aylarında DeFi projelerinin sektörü sallamasıyla başlayan yükseliş hareketleri, eylül ayından sonra yerini düşüşe bırakmıştı. 2020 yılına damga vuran bu projeler halen yüksek ilgi görmeye devam ediyor. 2021 yılına damga vurabilecek yeni projeler ise DEX’ler (merkezsiz borsalar) olabilir.

Kripto paralar sadece yatırım aracı olarak değil teknolojik çözümleriyle de ilgi görüyor. DeFi projelerinin getirdiği yenilikler, finans piyasasında uzun yıllar boyunca kullanılacak yorumları yapılıyor. Kripto para sektörünün temelinde yatan merkezsiz olma faktörü ise, piyasalardaki merkezi borsaların ağırlığı düşünüldüğünde bir tezat oluşturuyor gibi görünüyor. Buna rağmen sektörün en önde gelen isimleri, DEX’lerin altcoin piyasasını sürükleyebileceğine işaret ediyor.Binance Kurucusu CZ DEX’lere Yatırım Yapıyor

Sektörün en popüler isimlerinden başarılı iş insanı Changpeng Zhao, geçtiğimiz aylarda DEX’lerle ilgili olumlu görüşlerini paylaşmıştı. Dev kripto para borsası Binance’in kurucusu ve CEO’su CZ, verdiği röportajda, sektörün geleceğinin merkezsizleşmede olduğuna inandığını söyledi. CZ ayrıca bu alandaki projelere de “her şeyiyle” yatırım yapma taraftarı olduğunu açıkladı.Kripto para dünyasının varoluş temelinin merkezsizlik olduğuna vurgu yapan CZ, bazı DEX’lere de şimdiden yatırım yapmış durumda. DeFi projeleri gibi ortalığı sallama ihtimali bulunan merkezsiz borsaların en büyük temsilcisi ise UniSwap platformu. UNI tokenleriyle birlikte büyük bir heyecan yaratan platform, kullanıcılarına dağıttığı ödül ve ardından gelen büyük fiyat artışıyla kendisinden söz ettirmişti.

İki Proje Dikkat Çekiyor

UniSwap ve SUSHİSwap gibi merkezsiz borsalar kısa bir süre önce altcoin piyasasında heyecan yaratsa da Bitcoin’in sektördeki ağırlığı bu furyanın önünü kesmişti. Şu an için dominance oranındaki aşırı yükselme, yine altcoinleri önemli ölçüde baskılıyor. Piyasalar bu durumun aşılması için Ethereum fiyatındaki değişimi bekliyor. Beklenen büyük altcoin sezonunda ise bu iki DEX tokeni önemli bir potansiyel taşıyor.

CZ’nin vurgu yaptığı ve yatırım açısından ilgi gösterdiği projelerden olan DODO, hem Binance Labs tarafından hem de Coinbase Ventures tarafından yatırım almış durumda. Bu iki dev borsanın ilgi gösterdiği proje, henüz büyük kripto para borsalarında listelenmiş değil. Benzer bir DEX projesi de DerivaDEX. DDX tokeni şu an merkezsiz borsalarda satışta bulunan proje, Coinbase Ventures tarafından yatırım almış. Bu iki DEX projesinin de önümüzdeki süreçte dev borsalarda listeleneceği düşünülüyor.

Kripto Para Sektöründe Yeni Projeler Dikkat Çekiyor

DeFi projeleri kuşkusuz kripto para piyasasına damga vurmuş ve altcoin fiyatlarını desteklemişti. Teknolojisi ve kullanım alanlarıyla giderek büyüyen kripto paralar, sektöre yenilik getirmeye devam ediyor. Tıpkı DEX projeleri gibi yeni DeFi heyecanı yaratması beklenen bir diğer alan da NFT tokenleri olabilir. Birçok uzman, özellikle sosyo-ekonomik açıdan üst sınıfa hitap eden bazı NFT projelerinin büyük piyasa değerlerine ulaşabileceğini söylüyor.

Hangi özel alanın kripto para piyasasına damga vuracağı meçhul olsa da birçok uzman altcoinlerin kısa süre içinde canlanacağını ifade ediyor. Bitcoin dominance oranının düşmesiyle birlikte sektöre yeni girecek projelerin yaratacağı heyecan, nakit akışını da hızlandırabilir. Bu ve bunun gibi yenilikçi projeleri konuştuğumuz BeInCrypto Telegram kanalımıza hepiniz davetlisiniz.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın