Lider kripto para birimi Bitcoin, 6 bin dolar üzerinde trade edilmeye devam ediyor. 12 Mart günü yaşanan tarihi düşüşün ardından toparlanma emareleri gösteren Bitcoin’de ağın durumu da merak konusu oldu. Özellikle fiyatın düşüşünden sonra madencilerin durumu, fiyat için belirleyici bir parametre olarak göze çarpıyor. Bu konuyla ilgili veriler ise ilgi çekici.

Ağda Zorluk Düşüyor

Bilindiği gibi Bitcoin ağında, kazım yapmanın zorluğu dinamik olarak değişiyor. Her 2016 blokta bir, piyasa şartlarına göre, kazım yapma zorluğu güncelleniyor. Bu da, ağdaki bazı değişiklikleri beraberinde getirirken, bizlere fiyat konusunda da bazı önemli şeyler söylüyor.

Lider kripto para biriminde geçen hafta yaşanan sert çakılmadan sonra, birçok kişi madencilerin durumunu merak etti. Madencilerin, yaşanan düşüşten sonra fiş çekme noktasına geldikleri iddia edildi. Özellikle birçok cihazın karlılık oranının altına düşen BTC’de, ağın devamlılığı da merak konusu oldu.

Ünlü analist Nic Carter ise bu konuya parmak basarken, önemli bir açıklama yaptı. Carter, 3-4 gün içinde yaşanacak olan yeni zorluk güncellemesi ile, ağda kazım yapmanın zorluğunun düşeceğine vurgu yaparken, bu düşüşün de BTC tarihindeki en büyük zorluk gücü düşüşlerinden birisi olacağını söyledi.

Carter, şöyle konuştu:

Yeni zorluk güncellemesi, 4 gün içinde gerçekleşecek. Eğer bu süre zarfı içinde çok ekstrem bir durum olmazsa, bu güncelleme ile birlikte yüzde 13-15 arasında bir zorluk gücü düşüşü bekleniyor. Bu da, Bitcoin tarihindeki en büyük zorluk gücü düşüşlerinden birisi olacak.

Bitcoin Fiyatına Etkisi Ne Olacak?

Elbette ilgi çekici olan durum, bu zorluk gücü düşüşlerinin Bitcoin fiyatına olan etkisi. Bu konu üzerine birçok veri bulmak mümkün. Bilindiği gibi 12 Mart’ta yaşanan ve yüzde 38’e varan günlük düşüşten sonra birçok madenci, ağda adeta kontak kapatma noktasına gelmişti. Aynı zamanda bir önceki ay rekor kıran Bitcoin ağındaki hash rate ise, şu anda 82 TH/s’ye kadar gerilemiş durumda.

Başarılı analist Carter, bu tarz düşüşlerin başka bir boyutu olduğunu düşünenlerden. Ona göre, Bitcoin ağındaki düşen zorluk güncellemeleri, aslında her bir fiyat düzeltmesine de işaret koyuyor. Yani, ağdaki zorluk oranı düşüş yönünde güncellendiği zaman, genelde Bitcoin’de o fiyat hareketine ilişkin dip seviye de gelmiş oluyor.

Carter’ın paylaştığı grafikte de görülebileceği gibi, daha önce yaşanan sert fiyat düşüşlerinde, zorluk da düşüyor. Ayrıca bu düşüşler, genelde o fiyat hareketine özgü dipleri oluşturmuş oluyor. Yani, bu analize göre Bitcoin’de dip fiyat seviyesi, 12 Mart günü görülen 3800 dolar bandı olabilir.

Nitekim, sektörün ünlü analisti Tone Vays de Bitcoin’de 3800 dolar bandının dip seviye olduğunu belirtmişti. Bitcoin, çok daha yüksek seviyelerde işlem görmekteyken, lider kripto para biriminin blok ödülü yarılanması öncesinde 4 bin dolara düşeceğini iddia eden ve bu analizinde haklı çıkan Vays, BTC’nin 3800 dolarda dip yaptığını düşündüğünü belirtmişti.

Başarılı analist, ayrıca fiyatın orta ve uzun vadede çıkabileceği nokta ile ilgili olarak da fikirlerini paylaşmıştı. Vays’e göre Bitcoin, 2022 yılında tarihi rekoru olan 20 bin doları kırabilir.