BTC ve Altcoin (ETH, XRP, XMR, XDB, RVN, ZRX) – 4 Ağustos Teknik Analizi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • BTC yükselen destek çizgisinden kırılım gerçekleştirdi.

  • XRP yükselen paralel kanal içinde hareket ediyor.

  • XDB 4 Ağustos'ta yeni bir fiyat rekoru kırdı.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) yükselen destek çizgisinden kırılım gerçekleştirdi.

SponsorSponsor

Altcoin piyasalarına bakıldığında, Ethereum (ETH) ve Ravencoin (RVN) fiyatının yükselen paralel kanaldan çıkış gerçekleştirdiği görülüyor. Ancak Ripple (XRP), yükselen paralel kanalın direnç çizgisinden reddedildi. Öte yandan Monero (XMR), alçalan direnç çizgisini aştı ve DigitalBits (XDB), 4 Ağustos’ta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 0x (ZRX) ise 0,86 dolardaki direnç bölgesinden çıkış gerçekleştirmeyi deniyor.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) Sıçrama Gerçekleştirebilecek mi?

Bitcoin (BTC) 20 Temmuz tarihinde yükselen destek çizgisini takip etmeye başladı. Ayrıca bu esnada RSI, 50 seviyesi üzerine geçti (yeşil ok).

Yükseliş hareketiyle birlikte, 2 Ağustos’ta 42.599 dolar seviyesinde bir tepe meydana geldi. Ancak daha sonra değer kaybı yaşandı ve yükselen destek çizgisinden kırılım gerçekleşti. Bu esnada ise RSI, 50 seviyesi altına geriledi (kırmızı ok).

BTC şu anda kısa vadeli destek bölgesinde hareket ediyor. Öte yandan bir sıçrama gerçekleşmesi muhtemel görünüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Lider Altcoin Ethereum (ETH) Analizi

Ethereum (ETH) 22 Haziran’da yükselen paralel kanal içinde hareket etmeye başladı. Buna ek olarak, 20 Temmuz’da bir yüksek dip oluştu ve yükseliş hareketi hız kazandı. Böylece altcoin, 31 Temmuz’da yükselen paralel kanaldan çıkış gerçekleştirmeyi başardı.

Yükseliş hareketi devam etti ve 1 Ağustos’ta 2.699 dolar seviyesinde bir tepe meydana geldi. Bu tepe ise 2.630 dolardaki direnç bölgesinde yer alıyor. Ayrıca tepe oluştuğu esnada, MACD ve RSI’da birçok negatif uyumsuzluk görüldüğü de biliniyor.

Tepe oluşmasının ardından ETH, yükselen paralel kanalın direnç çizgisini test etti ve direnç çizgisi, muhtemel bir destek olarak onaylandı. Ancak daha sonra değer kaybı yaşandı.

Dolayısıyla şu anda destek olarak çalışması beklenen direnç çizgisi üzerinden bir çıkış veya yükselen paralel kanaldan bir kırılım gerçekleşmesi halinde fiyat hareketinin geleceği belirginlik kazanabilir. Öte yandan en muhtemel dalga sayımı analizine göre ETH, zirveye ulaşmış olabilir. 

ETH Grafiği (TradingView)

Altcoin Piyasalarında Düşüş: Ripple (XRP)

Ripple (XRP) 22 Haziran’da yükselen paralel kanal içinde hareket etmeye başladı. Öte yandan 30 Temmuz’da yükselen paralel kanaldan çıkış gerçekleştirmeyi deneyen altcoin, kanalın direnç çizgisinden ve 0,78 dolardaki direnç bölgesinden reddedildi (kırmızı ok). 

Çıkış gerçekleştirme girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından bir gerileme yaşandı. XRP şu anda yükselen paralel kanal içinde hareket etmeyi sürdürüyor.

En yakın destek bölgesi ise 0,65 dolarda yer alıyor. Ayrıca bu destek, paralel kanalın orta bölgesine karşılık geliyor ve yatay bir destek bölgesiyle de kesişiyor.

XRP Grafiği (TradingView)

Monero (XMR) Direnci Aştı

Monero (XMR) 20 Temmuz’da 192 dolardaki yatay bölge altından bir sapma (kırmızı daire) gerçekleştirdi. Ancak daha sonra bir yükseliş hareketi başladı. Dolayısıyla altcoin, 23 Temmuz’da alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirmeyi başardı. Alçalan direnç çizgisinin ise 19 Mayıs’tan bu yana varlığını koruduğu biliniyordu. Buna ek olarak, direnç çizgisinin aşılmasının ardından 249 dolar seviyesinde bir tepe oluştu ve XMR, değer kaybetmeye başladı.

En yakın destek bölgesi, 216,5 dolarda bulunuyorken en yakın direnç bölgesi, 277 dolarda yer alıyor.

XMR Grafiği (TradingView)

DigitalBits (XDB) Rekor Seviyeye Ulaştı

DigitalBits (XDB) 22 Haziran’da artış kaydetmeye başladı. Ayrıca yükseliş hareketi, 22 Temmuz’da hız kazandı.

Fiyat hareketine yakından bakıldığında, 1 Ağustos’ta 0,118 dolardaki direnç bölgesi üzerinden çıkış gerçekleştiği ve 4 Ağustos’ta rekor seviyeye ulaşıldığı görülüyor.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler de yükselişe işaret ediyor. RSI, 70 seviyesi üzerine geçti ve Stokastik Osilatör’de altın kesişim oluştu.

XDB Grafiği (TradingView)

Çıkış Gerçekleştirmeyi Başaran Bir Diğer Altcoin Ravencoin (RVN) Oldu

Ravencoin (RVN) 22 Haziran’da yükselen paralel kanal içinde hareket etmeye başladı. Ancak 3 Ağustos’ta kanaldan çıkış gerçekleşti.

Altcoin şu anda yükselen paralel kanalın direnç çizgisini bir destek olarak onaylamayı deniyor. Öte yandan en yakın direnç seviyesi, 0,745 dolarda yer alıyor. Ayrıca bu direnç, 0,5 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

0,745 dolardaki direncin aşılması halinde sıradaki direnç bölgesi ise 0,92 dolarda bulunuyor.

RVN Grafiği (TradingView)

0x (ZRX) Fiyat Hareketi

0x (ZRX) 20 Temmuz’da çift dip formasyonunu tamamladı ve daha sonra artış kaydetmeye başladı. Yükseliş hareketiyle birlikte, 1 Ağustos’ta 0,86 dolardaki direnç bölgesine ulaşıldı. Ayrıca altcoin, şu anda direnç bölgesinden ikinci kez çıkış gerçekleştirmeyi deniyor.

Öte yandan altı saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, nötr bir görünüm sergiliyor. Dolayısıyla çıkış gerçekleştirme girişiminin başarılı olacağı konusunda net bir şeyden söz edilemiyor. Bir sonraki direnç bölgesi ise 1,20 dolarda yer alıyor.

ZRX Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 4 Ağustos 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın