BTC ve Altcoin (ETH, XRP, XMR, CRV, WAVES, FTM) – 12 Ekim Teknik Analizi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Teknik göstergelere göre BTC ve WAVES, yükseliş trendi içinde hareket ediyor.

  • ETH ve XRP, paralel kanaldan çıkış gerçekleştirdi.

  • FTM 8 Ekim'de yeni bir fiyat rekoru kırdı.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC), şu anda kritik direnç bölgesinde hareket ediyor. Altcoin piyasalarına bakıldığında ise Ethereum (ETH) fiyatının direnci henüz aşamadığı görülüyor.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) 57.200 dolardaki direnç bölgesine ulaştı. Altcoin piyasalarına bakıldığında ise Ethereum (ETH) fiyatının 3.630 dolardaki direnç bölgesini aşmaya çalıştığı görülüyor. Öte yandan Ripple (XRP), destek seviyelerinin kesişim bölgesi üzerinde işlem görüyorken Curve DAO Token (CRV), yükselen bir paralel kanal içinde hareket ediyor. Ayrıca Monero (XMR), alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirdi ve WAVES, 27 dolardaki direnç bölgesinde tutunmayı başardı. Fantom (FTM) ise çift tepe formasyonu oluşturma sürecine girdi.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) Dirence Ulaştı

Bitcoin (BTC) 11 Ekim’de artış sergilemeye devam etti. Bu süreçte, büyük gövdeli yeşil bir mum meydana geldi ve 57.200 dolardaki direnç bölgesine temas edildi. Ayrıca 57.200 dolar bölgesi, 0,786 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor ve yeni bir fiyat rekoru kırılmadan önce aşılması gereken son direnci teşkil ediyor.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükseliş eğilimi taşıyor. Bir ivme göstergesi olan RSI’ın 50 seviyesini aşması veya 50 seviyesi altına gerilemesi, trend yönü hakkında fikir veriyor. Öte yandan günlük grafik ölçeğindeki RSI’a bakıldığında, 50 seviyesinin üzerine geçildiği (yeşil ok) görülüyor.

RSI’a benzer şekilde, MACD de artış kaydediyor ve pozitif bölgede yer alıyor. Dolayısıyla kısa vadeli trendin, uzun vadeli trende kıyasla, daha hızlı hareket ettiği ve daha hızlı bir oranda artış sergilediği söylenebilir.

Bir diğer gösterge olan Süpertrend, fiyat dalgalanmalarını esas alıyor ve trend yönünü belirtiyor. Günlük grafik ölçeğindeki Süpertrend ise yükselişe işaret ediyor (yeşil ok).

Sonuç itibarıyla BTC, direnç bölgesinden henüz çıkış gerçekleştirmedi. Ancak teknik göstergelerin tamamı, BTC’nin yükseliş trendinde olduğunu gösteriyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Lider Altcoin Ethereum (ETH) Analizi

Ethereum (ETH) 1 Ekim’de yükselen paralel kanaldan çıkış gerçekleştirdi ve kanalın direnç çizgisini bir destek olarak (yeşil ok) onayladı. Öte yandan paralel kanallar, genelde düzeltici nitelikteki hareketlere sahne oluyor ve kanaldan gerçekleşen çıkış, fiyat hareketinin impulsif bir görünüm sergilediği anlamına geliyor. Dolayısıyla altcoin, düzeltmeyi tamamladı ve yeni bir yükseliş hareketine başladı. Böylece fiyat, 3.630 dolardaki direnç bölgesine ulaştı. Ancak dirençten çıkış gerçekleştirme girişimi, başarısızlıkla sonuçlandı.

ETH, dirençten reddedildikten sonra yükselen paralel kanalın direnç çizgisini test etti (yeşil ok). Bu direnç çizgisi ise şu anda bir destek görevi gördüğü için artış oranının hesaplanmasında rol oynayabilir. Buna ek olarak, aynı çizginin üzerinde hareket edildiği müddetçe 3.600 dolar bölgesinden çıkış gerçekleşebilir.

Ayrıca uzun vadeli fiyat hareketi de eylül tepelerinin test edileceğine ilişkin senaryoyu destekliyor.

ETH Grafiği (TradingView)

Kanaldan Çıkış Gerçekleştiren Bir Diğer Altcoin Ripple (XRP) Oldu

Ripple (XRP) 9 Ekim’de alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirdi. Dolayısıyla önceki düşüş hareketi, dirençten gerçekleşen çıkışla birlikte sona erdi. Ancak altcoin, 1,20 dolardaki direnç bölgesini aşamadı. Bu direnç, 0,618 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor. Bu fib. düzeltme seviyesi ise sıçrama hareketinin genellikle sonlandığı seviyeye karşılık geliyor. 

Ayrıca alçalan direnç çizgisi ile paralel kanalın direnç çizgisi kesişiyor (yeşil daire). Mevcut fiyat hareketine bakıldığında ise XRP’nin bu kesişim bölgesinde bulunduğu göze çarpıyor. Dolayısıyla daha önce direnç görevi gören bu iki çizginin şu anda destek olarak çalışması bekleniyor. Ancak altı saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yukarı doğru bir dönüş olacağına ilişkin ihtimali desteklemiyor.

XRP Grafiği (TradingView)

Monero (XMR) Desteği Onaylamayı Deniyor

Monero (XMR) 24 Ağustos’ta 340 dolar seviyesinde tepe oluşturduktan sonra alçalan bir direnç çizgisini takip etmeye başladı. Ancak 21 Eylül’de trend dönüşü meydana geldi ve yükseliş hareketi başladı. Böylece altcoin, 6 Ekim’de direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirmeyi ve önceki düşüş hareketini sona erdirmeyi başardı. Ayrıca çıkış gerçekleştiği esnada, direnç çizgisi ve 270 dolar bölgesi kesişiyordu. Dolayısıyla direncin aşılması, XMR’nin 270 dolardaki yatay bölgede tutunması ile sonuçlandı.

XMR şu anda alçalan direnç çizgisini ve 270 dolar seviyesini bir destek olarak onaylamayı deniyor. Desteğin onaylanma süreci ise genellikle direncin aşılmasını takip ediyor. Öte yandan bir sonraki direnç bölgesi, 315 dolarda yer alıyor.

XMR Grafiği (TradingView)

Altcoin Piyasalarında Düşüş: Curve DAO Token (CRV)

Curve DAO Token (CRV) 23 Mayıs’ta artış kaydetmeye başladı. Ayrıca yükseliş hareketi, yükselen bir paralel kanal oluşturdu ve altcoin, kanalın direnç çizgisinden iki kez reddedildi (kırmızı oklar). Son reddedilme ise 16 Ekim’de meydana geldi.

Öte yandan paralel kanalların düzeltici hareketlere sahne olması ve CRV’nin direnci aşamaması, bir düşüş işareti olarak değerlendirilebilir. Bu durumda önceki yükseliş hareketi, bir düzeltme olabilir ve altcoin, düşüş trendi içinde hareket ediyor olabilir. Dolayısıyla yükselen paralel kanaldan çıkış gerçekleşmediği müddetçe trendin düşüş yönlü olduğu söylenebilir.

CRV Grafiği (TradingView)

WAVES Yükselişe Devam Ediyor

WAVES 9 Ekim’de 27 dolar seviyesini test etti ve bir destek olarak onayladı. Böylece altcoin, daha önce sapma gerçekleştirdiği 27 dolar bölgesinde tutunmayı başardı ve fiyat hareketi, yakın zamanda önemli bir artışın yaşanacağını gösteren olumlu bir tablo ortaya koydu. 12 Ekim’de ise yükseliş hareketi başladı.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakıldığında, yükseliş eğilimi görülüyor. 50 seviyesi üzerinde hareket eden RSI, yükseliş trendine işaret ediyor. Öte yandan MACD histogram, henüz 0 seviyesi üzerine geçemedi. Ancak MACD, pozitif bölgede yer alıyor ve artış sergiliyor. Dolayısıyla kısa vadeli trend, uzun vadeli trendi çok yakında geride bırakabilir.

Rekor seviye civarında bulunan 38 dolar bölgesi ise bir sonraki direnci oluşturuyor. 

WAVES Grafiği (TradingView)

Fantom (FTM) Sıçrama Yapabilir mi?

Fantom (FTM) 8 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,45 dolara ulaştı. Ancak daha sonra yukarı doğru uzun bir fitil meydana geldi ve bir düşüş hareketi başladı. Dolayısıyla fiyat, mevcut seviyesini koruyamadı ve fitil, satış baskısına işaret etmeye başladı.

Öte yandan altcoin, 11 Ekim’de aynı bölgeye temas etmeyi başarsa da bir kez daha düşüş sergiledi. Böylece fiyat hareketi, bir çift tepe formasyonu (kırmızı oklar) oluşturdu. Buna ek olarak çift tepe formasyonları, genellikle düşüş formasyonları olarak değerlendiriliyor ve trend dönüşüne yol açıyor.

En yakın destek bölgesi ise 1,88 dolarda yer alıyor. Ayrıca bu destek, 0,382 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor ve FTM’nin daha önce çıkış gerçekleştirdiği alçalan direnç çizgisiyle kesişiyor.

Sonuç itibarıyla FTM, desteğe ulaştıktan sonra sıçrama gerçekleştirebilir.

FTM Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 12 Ekim 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın