BTC ve Altcoin (ETH, XRP, XMR, AAVE, ATOM, ICX) – 14 Eylül Teknik Analizi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • BTC, ETH ve AAVE, alçalan paralel kanal içinde hareket ediyor.

  • XMR yükselen destek çizgisinden kırılım gerçekleştirdi.

  • ATOM 13 Eylül'de rekor seviyeye ulaştı.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) şu anda destek bölgesi üzerinde hareket ediyor. Altcoin piyasalarına bakıldığında, Ethereum (ETH) ve AAVE fiyatının alçalan paralel kanal içinde hareket ettiği görülüyor.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) alçalan bir paralel kanal içinde hareket ediyor. Altcoin piyasalarına bakıldığında da Ethereum (ETH) ve AAVE fiyatının alçalan bir paralel kanal içinde hareket ettiği göze çarpıyor. Öte yandan Ripple (XRP), 1,05 dolardaki yatay destek bölgesi üzerinde işlem görüyorken ICON (ICX), 1,92 dolardaki direnç bölgesinden çıkış gerçekleştirmeyi deniyor. Ayrıca Cosmos (ATOM), 13 Eylül’de yeni bir fiyat rekoruna imza attı. Monero (XMR) ise yükselen destek çizgisinden kırılım gerçekleştirdi.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) Fiyat Hareketi

Bitcoin (BTC) 7 Eylül tarihinden bu yana alçalan bir paralel kanal içinde hareket ediyor. Alçalan paralel kanallar ise genelde düzeltici nitelikteki hareketler olarak değerlendiriliyor.

İki saatlik grafik ölçeğindeki MACD ve RSI’a bakıldığında, pozitif uyumsuzluk oluştuğu görülüyor. Dolayısıyla bu durum, BTC’nin paralel kanaldan çıkış gerçekleştireceğine ilişkin bir işaret olarak düşünülebilir.

Alçalan paralel kanaldan çıkış gerçekleşmesi halinde ise en yakın direnç seviyeleri, 47.850 dolarda ve 49.050 dolarda yer alıyor. Ayrıca bu dirençler, sırasıyla, 0,5 fib. düzeltme seviyesini ve 0,618 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Lider Altcoin Ethereum (ETH) Yükselişini Sürdürecek mi?

Ethereum (ETH), BTC’ye benzer şekilde, 7 Eylül’den bu yana alçalan bir paralel kanal içinde hareket ediyor.

Bununla birlikte, altcoin fiyatının 13 Eylül’de alçalan paralel kanalın destek çizgisinden sıçrama gerçekleştirdiği ve sıçramayla gelen yükseliş hareketinin hala devam ettiği görülüyor. Öte yandan fiyat hareketi, düzensiz bir düz düzeltme oluşturuyor olabilir.

Düzensiz düz düzeltmenin gerçekleşiyor olması halinde ise ETH, 3.634 dolardaki dirence doğru artış kaydedebilir. Bu direnç, 0,618 fib. düzeltme seviyesini (beyaz) oluşturuyor. Ayrıca A ve C dalgalarının 1:1.61 oranını vermesi de 3.634 dolarda bulunan hedefe işaret ediyor.

ETH Grafiği (TradingView)

Altcoin Piyasalarında Düşüş: Ripple (XRP)

Ripple (XRP) 6 Eylül’de 1,415 dolar seviyesinde bir tepe oluşturdu ancak daha sonra değer kaybetmeye başladı. Mevcut fiyat hareketine bakıldığında ise 1,05 dolardaki yatay destek bölgesinin hemen üzerinde hareket edildiği görülüyor.

Altcoin, desteğin üzerinde işlem görmesine rağmen, günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler düşüşe işaret ediyor. Hem MACD hem de RSI, düşüş sergiliyor. Ayrıca RSI’ın 50 seviyesi altına gerilediği görülüyor.

Dolayısıyla kısa vadede bir sıçrama gerçekleşebilir ancak daha sonra bir düşüş yaşanması bekleniyor.

XRP grafiği (TradingView)

Monero (XMR) Analizi

Monero (XMR) 20 Temmuz tarihinde yükselen bir destek çizgisini takip etmeye başladı. Böylece fiyat, 24 Ağustos’ta 339,7 dolar seviyesinde bir tepe oluşturdu. Ancak tepe oluştuktan sonra bir düşüş yaşandı.

Altcoin 7 Eylül’de yükselen destek çizgisinden kırılım gerçekleştirdi ve 232 dolar seviyesinde bir dip meydana geldi. Ayrıca bu dip seviye, 0,618 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

Altı saatlik grafik ölçeğindeki MACD ve RSI’a bakıldığında, pozitif uyumsuzluk oluştuğu görülüyor. Ayrıca pozitif uyumsuzluk oluştuktan sonra başlayan yükseliş hareketi ise hala devam ediyor. Ancak kısa vadeli yükseliş trendinden söz edebilmek için XMR’nin 282 dolardaki yatay bölgede tutunması gerekiyor.

XMR Grafiği (TradingView)

Popüler Altcoin AAVE Kritik Bir Bölgeye Ulaştı

AAVE 17 Ağustos’ta bir tepe oluşturdu ve daha sonra alçalan bir paralel kanal içinde hareket etmeye başladı. Alçalan paralel kanal içindeki fiyat hareketi ise genelde düzeltici nitelikteki bir hareket olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca altcoin fiyatının 13 Eylül’de aşağıda belirtilen destek seviyelerinin kesişim bölgesine ulaştığı görülüyor:

  • Alçalan paralel kanalın destek çizgisi
  • 310 dolardaki yatay destek bölgesi
  • Yükselen destek çizgisi (kesik çizgi)

Bu kesişim bölgesi, AAVE için güçlü bir desteği teşkil ediyor. Buna ek olarak, altı saatlik grafik ölçeğindeki RSI’da pozitif uyumsuzluk oluştuğu ve MACD’nin artış kaydetmeye başladığı göze çarpıyor. Dolayısıyla fiyat, alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirmeyi başarabilir.

AAVE Grafiği (TradingView)

Cosmos (ATOM) Rekor Seviyeye Ulaştı

Cosmos (ATOM) 22 Haziran’da parabolik şekilde yükselen bir destek çizgisini takip etmeye başladı. Böylece altcoin, 10 Eylül’de 26,80 dolardaki direnç bölgesi üzerinden çıkış gerçekleştirmeyi başardı ve 13 Eylül’de rekor seviye olan 38,95 dolara ulaştı.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakıldığında, herhangi bir zayıflık işareti görülmüyor. Hem MACD hem de RSI, artış sergiliyor.

Ayrıca dalga sayımı analizine göre ATOM, bir yükseliş impulsünün beşinci dalgası içinde hareket ediyor olabilir. Fiyat hareketinin tepe noktası için olası hedef ise 45,34 dolar ile 47,22 dolar aralığında yer alıyor. Bu hedef, 1,61 dış fib. düzeltme seviyesi (siyah) ile birinci ve üçüncü dalga uzunluğunun 1,61 dış fib. düzeltme seviyesi (turuncu) kullanılarak hesaplandı.

ATOM Grafiği (TradingView)

ICON (ICX) Direnci Geride Bırakabilecek mi?

Icon (ICX) 20 Temmuz’da artış kaydetmeye başladı. Böylece altcoin, 10 Eylül’de 1,92 dolardaki direnç bölgesine ulaştı ancak dirençten reddedildi. Dolayısıyla bu süreçte, yukarı doğru uzun bir fitil meydana geldi.

Mevcut fiyat hareketine bakıldığında, ICX’in direnç bölgesinden bir kez daha çıkış gerçekleştirmeyi denediği görülüyor.

Günlük grafik ölçeğindeki MACD ve RSI, artış sergiliyor. Dolayısıyla her iki teknik gösterge de direnç bölgesinden çıkış gerçekleşeceğine ilişkin senaryoyu destekliyor. Direncin aşılması halinde ise bir sonraki direnç, 2,70 dolarda yer alıyor.

ICX Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 14 Eylül 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın