BTC ve Altcoin (ETH, XRP, DASH, COMP, ENJ, SOL) – 20 Temmuz Teknik Analizi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • BTC ve ETH yatay destek bölgesinden kırılım gerçekleştirdi.

  • XRP çift dip formasyonu oluşturma sürecine girdi.

  • ENJ ve SOL üçgen formasyonu içinde hareket ediyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 31.300 dolarda bulunan yatay destek bölgesinin altına geriledi.

SponsorSponsor

Altcoin piyasalarına bakıldığında, Ethereum (ETH) fiyatının 1.500 dolardaki yatay destek bölgesine doğru yaklaştığı görülüyor. Öte yandan Enjin Coin (ENJ) ve Solana (SOL), üçgen formasyonu içinde hareket ediyorken Compound (COMP), 320 dolardaki destek bölgesinde hareket ediyor. Ayrıca 19 Temmuz’da yüzde 71 oranında artış kaydeden DASH, düşüş sergilemeye başladı ve yukarı doğru uzun bir fitil oluşturdu. Ripple (XRP) ise 0,59 dolar bölgesinin altına geriledi ve çift dip formasyonu oluşturma sürecine girdi.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) Destekte Tutunmayı Başaramadı

Bitcoin (BTC) 19 Mayıs’ta bir dip oluşturdu. Ancak dip oluşumunun ardından fiyat hareketi, 31.300 dolar ile 40.550 dolar aralığında yatay bir seyir izlemeye başladı.

Öte yandan 19 Mayıs ile 19 Temmuz tarihleri arasında, 31.300 dolardaki yatay destek bölgesinin altına birkaç kez gerileme yaşandı. Ancak bu süreçte, aynı bölgenin altında bir günlük kapanışa ulaşılmadı. Desteğin altına doğru düşüş sergilendiği zamanlarda sıçrama gerçekleşti ve aşağı sarkan uzun bir fitil meydana geldi.

19 Temmuz’da ise destek bölgesinin altına bir kez daha gerileme yaşandı ve günlük kapanış, bu kez 30.839 dolar seviyesinde gerçekleşti. Dolayısıyla BTC, 31.300 dolar ile 40.550 dolar aralığında hareket etmeye başladığından bu yana en düşük günlük kapanışını yaptı.

Destek bölgesinden gerçekleşen kırılım hacmi düşük olsa da günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, düşüşe işaret ediyor. Hem MACD hem RSI hem de Stokastik Osilatör, düşüş kaydediyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Lider Altcoin Ethereum (ETH) Analizi

Ethereum (ETH) 23 Mayıs tarihinde 1.730 dolar seviyesinde bir dip oluşturdu ancak daha sonra sıçrama gerçekleştirdi. Sıçrama sonucunda aşağı sarkan uzun bir fitil meydana geldi. Öte yandan aşağı sarkan uzun fitiller, alım baskısına bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Buna ek olarak, 22 Haziran ile 26 Haziran tarihlerinde 1.730 dolar seviyesine yeniden temas edildi. Ayrıca 23 Mayıs’a benzer şekilde, her iki temasın ardından aşağı sarkan uzun bir fitil oluştu ve altcoin, sıçrama gerçekleştirdi. Öte yandan 26 Haziran’da yaşanan sıçrama, güç kazanamadı. Dolayısıyla sıçrama sonucunda yalnızca 2.350 dolar seviyesi civarında bir tepe meydana geldi. Tepe oluşumunun ardından ETH, 1.730 dolar seviyesine bir kez daha geriledi. 

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakıldığında, henüz onaylanmamış birçok pozitif uyumsuzluk görülüyor. Ancak bir sıçrama gerçekleşmesi halinde pozitif uyumsuzlukların onaylanması bekleniyor.

En yakın destek ise 1.500 dolarda yer alıyor.

ETH Grafiği (TradingView)

Ripple (XRP) Direnci Onayladı

Ripple (XRP) 15 Temmuz tarihinde 0,59 dolar bölgesinin altına geriledi. Dolayısıyla daha önce destek görevi gören 0,59 dolar bölgesi, son düşüş hareketi sonucunda bir direnç olarak onaylandı.

Altcoin şu anda 0,50 dolar civarında hareket ediyor ve bir çift dip formasyonu oluşturmayı deniyor. Buna ek olarak, 0,50 dolar seviyesine 22 Haziran’da da temas edildiği biliniyor.

Öte yandan XRP grafiği ile ETH grafiği, benzer bir görünüm sergiliyor. Altı saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergelerde, henüz onaylanmamış pozitif uyumsuzluklar görülüyor. Bir sıçrama gerçekleşmesi halinde ise pozitif uyumsuzlukların onaylanması bekleniyor.

XRP Grafiği (TradingView)

Altcoin Piyasalarında Hızlı Yükseliş: DASH

DASH 20 Mayıs’ta alçalan direnç çizgisini takip etmeye başladı. Ancak 19 Temmuz’da bir yükseliş hareketi başladı ve altcoin, alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirmeyi başardı. Dolayısıyla fiyat, aynı gün içinde yüzde 71 oranında değer kazandı.

Artış kaydetmeye devam eden DASH, 190 dolardaki direnç bölgesine ulaştı ancak dirençten reddedildi. Dolayısıyla çıkış gerçekleştirme girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının hemen ardından düşüş sergilendi. Ayrıca bu süreçte, aşağı sarkan uzun bir fitil meydana geldi. 

DASH şu anda alçalan direnç çizgisinin üstünde hareket ediyor. Ancak 190 dolardaki direnç bölgesinde tutunma gerçekleşmediği müddetçe yükseliş trendinden söz etmek mümkün görünmüyor.

DASH Grafiği (TradingView)

Compound (COMP) Fiyat Hareketi

Compound (COMP) 22 Haziran’da 196,46 dolar seviyesinde bir dip oluşturdu. Ancak daha sonra yükseliş hareketi başladı ve 6 Temmuz’da 530,98 dolar seviyesinde bir tepe meydana geldi.

Tepe oluşumunun ardından değer kaybeden COMP, şu anda 320 dolarda bulunan destek bölgesinde hareket ediyor. Ayrıca bu destek bölgesi, 0,618 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor ve yatay bir destek bölgesiyle de kesişiyor.

Altı saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakıldığında ise bir düşüş eğilimi göze çarpıyor. MACD ve RSI, düşüş sergiliyor. Öte yandan RSI, kısa süre önce aşırı satım bölgesine ulaştı.

COMP Grafiği (TradingView)

Enjin Coin (ENJ) Desteğe Yakın Hareket Ediyor

Enjin Coin (ENJ) 19 Mayıs’tan bu yana bir simetrik üçgen formasyonu içinde hareket ediyor. Öte yandan simetrik üçgen formasyonları, genelde nötr formasyonlar olarak değerlendiriliyor. Formasyon içindeki fiyat hareketine bakıldığında ise destek ve direnç seviyelerinin üç kez onaylandığı görülüyor. Ayrıca altcoin, şu anda simetrik üçgen formasyonunun destek çizgisi civarında hareket ediyor.

Altı saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, nötr bir görünüm sergiliyor. MACD ve kısa süre önce aşırı satım bölgesine ulaşan RSI, düşüş kaydediyor. Ancak MACD’de muhtemel bir pozitif uyumsuzluk görülüyor.

Dolayısıyla simetrik üçgen formasyonundan bir çıkış veya bir kırılım gerçekleşmediği müddetçe trendin yönü belirlenemiyor. Öte yandan en yakın destek seviyesi, 0,76 dolarda yer alıyor. En yakın direnç seviyesi ise 2,05 dolarda bulunuyor. 

ENJ Grafiği (TradingView)

Üçgen Formasyonu İçinde Hareket Eden Bir Diğer Altcoin Solana (SOL) Oldu

Solana (SOL) 20 Mayıs’tan bu yana alçalan direnç çizgisini takip ediyor. Ayrıca bu süreçte, 24,50 dolardaki yatay destek bölgesinden iki kez sıçrama gerçekleştiği ve her iki sıçramanın ardından aşağı sarkan uzun bir fitil (yeşil oklar) meydana geldiği biliniyor.

 Öte yandan alçalan direnç çizgisi ile yatay destek bölgesinin bir alçalan üçgen formasyonu oluşturması da muhtemel görünüyor. Alçalan üçgen formasyonları ise düşüşe işaret eden formasyonlar olarak değerlendiriliyor.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, düşüşe işaret ediyor. Buna ek olarak, SOL’un kısa süre önce 24,50 dolardaki yatay destek bölgesinden kırılım gerçekleştirdiği ancak aynı bölge altında bir kapanışa henüz ulaşılmadığı görülüyor. Dolayısıyla düşüş hareketi sonucunda, mayıs ve haziran ayına benzer şekilde, aşağı sarkan uzun bir fitil oluşabilir. En yakın destek bölgesi ise 13 dolarda yer alıyor.

SOL Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 20 Temmuz 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın