Bozokcoin Özel Röportajı: Kripto Para Yatırımcılarına En Önemli Tavsiyesi, Unutamadığı Takipçi Tepkileri ve Zarar Ettiği Kripto Para

Makaleyi Paylaş

Türk kripto para topluluğunun tanınan analistlerinden olan Bozokcoin, BeInCrypto Türkiye ekibine bu hafta verdiği röportajda kripto para sektörüne girdiği zamanda yaşadıklarını ve başından geçen hadiseleri, siz değerli okuyucularımızla paylaştı. Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için tekrar çok teşekkürler.Kripto para sektörüne nasıl girdiniz?21 sene kadar finans piyasalarında bir geçmişim var, 2016 yılının son aylarında kripto para ile tanıştım. Geçmişin verdiği birikim konuyu çabuk kavramamı sağladı ve tamamen kendi araştırmalarım ve de merakım bunda çok etkili oldu.

Bu tarihe kadar sektörde her şeyinizi kaybedip yolun sonuna geldiğinizi düşündüğünüz bir an oldu mu?

Tabii çok defa oldu, ama düştüğüm yerden her seferinde kalkmasını bildim.

Böyle bir an olduysa tam olarak ne yaparak bu zararı kapattınız veya bu hatadan kurtuldunuz?

Öncelikle hatalarımı gözden geçirdim ve de üzerine düşündüm. Hata ve eksiklerimi not aldım, defalarca kez aynı hatayı yapmak benim için kabul edilemez bir durumdu. Bu yüzden sürekli yeni stratejiler geliştirdim.

Kripto para sektöründe ilk yıllarınızda ne gibi hatalar yaptınız ve yatırımcılara bu konuda nasıl tavsiyeler vermek istersiniz?

Kripto paralara hisse senedi gözüyle baktım, belirli bir değere sahip olması gerektiklerini düşündüm ama gördüm ki bu piyasada her şeyini insan kaybedebilir. Burada işlem gören coinlerde olması gereken bir değer yok, öncelikle bunun bilinmesi lazım. Uzun vadeli bir yatırım aracı asla olamazlar, trade tecrübesi olanların değerlendirebileceği bir yatırım aracı olarak görüyorum.

Kripto para sektöründe hiç unutamadığınız bir gününüzü veya anınızı paylaşabilir misiniz?

O kadar çok anım var ki, aklıma ilk gelen sosyal medyadan bu işten hiç anlamayan birisine coin alımının nasıl yapıldığı konusunda yaptığım yardımdı. 50 bin TL ile 30 Satoshi seviyesinden DGB almak istiyordu. Benim pozisyonlarımı güvendiğini belirtmişti ama kendisi çok yoğun birisi olduğu için takip etmediğini, sürekli yurt dışı seyahatlerine gittiğinden bahsetmişti. Aradan 3-4 ay geçmişti ki bende kendisi unuttum, yurt dışı seyahatinden döndüğünü ama “DGB ne oldu, ne bitti, yükseldi mi, düştü mü” bu konuda bilgisi olmadığını söylediğinde 30 Satoshi’den aldığı DGB aklıma geldi. Hesabındaki bakiyede o anda fiyat 2000 Satoshi seviyesinde olduğu için 3 milyon küsür lira civarına ulaşmıştır, sonrada kendisinden bir daha haber alamadım.

Hayatınızda olup sektöre yabancı olan kişiler, bu girişiminiz hakkında ne düşünüyor? Ailenizden ne gibi tepkiler aldınız? Sektöre ilk girdiğinizde çevrenizden nasıl bir tepki aldınız?

Sektöre ilk girdiğimde herkes bu konuda olumsuz bir bakış açısına sahipti. Ailem her zaman beni her konuda desteklediği gibi bu konuda da elinden gelen desteği verdi. Sektöre de olumsuz bakış açısına sahip olan etrafımdaki herkes zamanla bu işe girdi.

Bitcoin ve Ethereum dışında satın aldığınız ilk kripto parayı hatırlıyor musunuz?

DGB olarak hatırlıyorum ve de muhteşem bir kazanç elde etmiştim, yaklaşık 15 katı gibi. Sonrasında çok daha fazla prim yaptı.

 

Sektörde kâra ve zarara geçtiğiniz ilk kripto paralar hangileri oldu?

Kâr elde ettiğim ilk coin DGB, zarar ettiğim ise Omni oldu.

Anonim bir profile sahip olsanız da artık sektörün en tanınan anonim hesaplarından birisi oldunuz. Yakın zamanda bunu değiştirmeyi düşünüyor musunuz? Neden anonim olmayı seçtiniz?

Bunun için çok  çeşitli sebepler var ama sektörde popüler olma, tanınma gibi hiç bir gayem olmadı.

Kripto para yatırımı dışında tam zamanlı bir işiniz var mı yoksa hayatınızın tamamını bu sektöre mi adadınız?

Uzun yıllar finans sektöründe çalıştım ama artık sektörde bulunmaktan sıkıldım, tamamen bu işle ilgileniyorum ve trade ederek hayatımı kazanıyorum.

Sosyal medyada karşılaştığınız en garip takipçi tepkisi neydi?

O kadar garip olaylarla karşılaşıyorum ki sanırım en garibi bir imamdı; kul hakkına girmemek için verdiğim hedeflerden önce sattığını, alanında böylece kar ettiğini, ondan sonrasını sattığı kişiyi ilgilendirdiğini, böylece vebalden kurtulduğunu söylemesi oldukça garipti.

Sosyal medyada karşılaşıp unutamadığınız olumlu bir tepkiyi paylaşabilir misiniz?

Çok fazla olumlu tepkiyle karşılaşıyorum. Verdiğim strateji ve taktiklerle intihardan kurtulduğunu, işlerinin düzeldiğini hatta geçimini bile sağladığını yazan çok fazla takipçim var. Yazma sebeplerim de bunlar diyebilirim.

Son olarak bu sektörde kariyer yapmak isteyenlere ve yatırımcılara önerileriniz nelerdir?

Çok sabırlı olmaları lazım. Geçmiş grafikler üzerinde çalışmaları lazım, hareketlerin nasıl başladığını nasıl sonlandığını bol bol vakit ayırarak araştırmalılar. Öncelikle finansal terimleri kavramaları lazım ve bu işin sadece teknik analiz öğrenerek olmayacağını bilmeleri gerek. Ne kadar çok zaman ayırırlarsa o kadar başarılı olurlar, hayatlarında bazı eksiklikler olacağını ve çok fazla fedakarlık gerektireceğini bilmeleri gerek. En önemlisi gece, gündüz, tatil, sosyal faaliyetler demeden hayatlarının her anında gözleri ekranda olmalı.

BeInCrypto’da yayımlanan bir önceki Bozokcoin röportajını okumak için tıklayınız.

Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın