Öncelikler röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bitcoin bildiğiniz gibi bir süredir derin bir düzeltme hareketi yaşıyor. Özellikle bir hafta kadar önce tam kendisini toparladı derken ani bir düşüş daha yaşayarak herkesi korkuttu. Siz ise takipçilerinizi sakin olmaları yönünde uyardınız ve daha sonrasında 10.700 dolarlık seviyeyi işaret ettiniz. Bitcoin dün itibarıyla o dediğiniz seviyelere gelmiş görünüyor. Peki bundan sonra lider kripto para biriminin kısa vadeli gidişatını nasıl görüyorsunuz?

Bitcoin için 10.700 dolar hedefimizin gerçekleşmesi bir nebze de olsa yatırımcıya nefes aldırdı. Haftalık kapanışın daha öncede belirttim gibi 10.800 dolar seviyesinin üzerinde olmasını bekliyorum. 11.111 dolar üzeri bir kapanış ise piyasanın yukarı doğru güçlü bir atak yapacağının işareti olur.

Yine Bitcoin üzerinden devam etmek istiyorum. Altcoin hareketliliği de sizin sıklıkla vurguladığınız gibi Bitcoin hakimiyet oranına (Dominance) kilitlenmiş durumda. Siz de 62 seviyelerinden dönüş olacağını söylemiştiniz ve şimdilik o seviyelerden döndü. Hakimiyet oranının düşüş eğrisini kırdığını da göz önünde bulundurursak bu düşüş sürecek mi yoksa piyasalar tekrar yükselene kadar böyle dalgalı mı ilerleyecek?

Dominance, 62 seviyesi civarından beklediğimiz düşüşte gerçekleşiyor. 60,20 seviyesine kadar geri çekilmenin devam etmesini bekliyorum. BTC’nin yükselmesi, aynı zamanda hakimiyet oranının (dominance) hedefine ilerlemesi altcoinlerde BTC’nin üstünde bir performans sağlayacaktır. Özellikle de 60,20-61,60 arasında coin bazlı hareketlilikleri sık sık yaşayacağız.

Altcoin hareketliliğini, hakimiyet oranı düzeldikten sonra göreceğimizi siz de söylüyorsunuz. Şu noktada takipçilerinizle birkaç altcoin paylaşmıştınız. Altcoin piyasasında büyük bir hareket yapacağını düşündüğünüz kripto paralar var mı? Kendi portföyünüz dışında beklentinizin yüksek olduğunu coinleri de öğrenmek isteriz.

Eylül sonu kripto para takvimi açısından çok yoğun bir dönem olacak. Öncesinde piyasalarda bu dalgalanmaların yaşanmasını takvim etkinliklerine bağlıyorum. Son dönemde yatırımcıları kripto para takvimini büyük bir ilgiyle takip ediyorlar. Bu yüzden gelişme yaşayacak coinlerde ciddi bir kitlesel yığılma yaşanmıştı.

Iost, Zec, Chz, Icx, Rep, Wan… Bu coinleri büyük bir  dikkatle takip ediyorum.

Kripto para piyasasının son zamanlarda küresel piyasalardan çok fazla etkilendiğini görüyoruz. Sizce kripto para sektörü iddia ettiği alternatif piyasa olma özelliğini koruyor mu? Yoksa küresel piyasaların içinde olduğu alana kaydığını mı göreceğiz?

Kripto paraları küresel piyasalardaki diğer enstrümanlarla son dönemlerde birlikte hareket ediyor fakat yakın zamanda kendi iç dinamiklerine dönmesini bekliyorum. Pozitif bir ayrışma olacaktır.

Tweetlerinizde sıklıkla bazı altcoinlerin eski seviyelerine gelemeyeceğini vurguluyorsunuz. Özellikle DeFi projeleri adına beklentiler bu kadar büyümüşken bu görüşünüzün sebebini ve genel olarak hangi projelerin geri dönüşünün pek mümkün olmadığını söyleyebilir misiniz?

DeFi projelerinin diğer  kripto projelerinden epeyce olumlu bir ayrışma yaşadığına şahit olduk ama ben bunları dönemsel görüyorum. Sürekli yeni kripto paraların piyasaya sürüldüğünü görüyoruz. Kripto para geçmişine bakarsak sanırım piyasadaki kripto paralarının yüzde 90’dan fazlasının eski fiyat seviyelerine hiç bir zaman yükselmediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Bunun sebepleri arasında sürekli yeni çıkan ve gelişen projelerin  olması, herhangi bir coinin toplam arzının belli olup, dolaşımda olmayan adetlerinin sonradan  piyasa sürülmesi fiyat üzerinde ciddi baskı oluşturmaktır. Yeni miktarlar piyasaya sürülmekte fakat sürülen miktar kadar talep gelmemektedir. 2017 yılından sonran özellikle piyasaya çok sayıda yeni coin sürüklenmiştir. 2017 yılında 800 adet coin varken bu rakam bugün neredeyse 7000 sayısına ulaştı. Dolayısıyla piyasanın yüzde 90’dan fazlasının eski zirvelerini maalesef göreceğini hiç sanmıyorum.

Kripto para piyasasını konuşmuşken altın ve dolarla ilgili bir soruyla röportajı bitirmek istiyorum. Gram altın ve dolar kuruyla ilgili kısa ve uzun vadeli beklentileriniz nelerdir? Özellikle altında düzeltme hareketinin derinleşeceğini düşünüyor musunuz? Dolar kuru için 7,50 seviyesinin üstü yükselişi devam ettirir demiştiniz ve gidişat o yönde ilerliyor.

Ons altın için daha önce 2.150 dolar seviyesinin geçilemeden 1.900 dolar seviyesinin olmasını beklediğim düşüş senaryom gerçekleşti. Ons şu anda 1.900 dolar seviyesinin altına da indi. Beklentim 1.770 dolar seviyesinin altına gelmeden 2.000 dolar seviyesine tekrar atak yapması.

Dolar/TL kuruna gelecek olursa 7,50 TL üzerinde devam edildiği takdirde 7,80 TL her zaman hedef olacaktır. Bir süre 7,50-7,80 bandında hareket etmesini bekliyorum. Dolar/TL  7,80 üzerinde çok kısa vadeli bir beklentim yok. Tabii olağanüstü bir durum olmazsa.

Son olarak değerli takipçilerinize ve okurlarımıza ne gibi bir mesajınız olacak?

Değerli takipçim ve de okurlarınız, stratejilerini önceden yaparsa, başlarına gelebileceklerin en kötüsünü düşünerek pozisyon açarlarsa, stres ve de sıkıntı yaşamazlar. En önemlisi panik olarak sürekli hata yapmazlar. Sürekli söyledim yine söylüyorum piyasa değeri düşük hacmi düşük coinlerde yüklü pozisyonlar açmaları çok riskli. Delist olma ihtimalini projenin çöp olma ihtimalini de düşünmeleri gerekir.