Borsalardan Çekilen Bitcoin Miktarı Rekor Kırdı: İyiye mi İşaret?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para piyasaları kan kaybetmeye devam ediyor.

  • Veri analiz şirketi Glassnode tarafından açıklanan bir veri büyük dikkat çekti.

  • Yatırımcılar BTC'leri soğuk cüzdanlara aktarıyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasaları kan kaybetmeye devam ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yaşadığı %10’luk değer kaybı, tüm piyasayı kötü etkiledi. Düşüşün arkasındaki sebepler kesin olarak bilinmiyor. Bazı uzmanlara göre eski ABD başkanı Donald Trump‘ın BTC hakkında kötü yorumları buna sebep olurken, bazılarına göre ise bu düşüşün arkasında FBI’ın bir Bitcoin cüzdanını hacklediği iddiası var.Kripto para piyasasında bu olaylar olup biterken, veri analiz şirketi Glassnode tarafından açıklanan bir veri büyük dikkat çekti. Moskovski Capital şirketinin CIO’su Lex Moskovski’nin paylaştığı grafiğe göre, borsalardan soğuk cüzdanlara aktarılan Bitcoin miktarı, rekor seviyeye ulaştı.Geçmişte Benzer Olaylardan Sonra Artış Yaşandı!

BTC fiyatındaki son fiyat dalgalanmaları ile birlikte, farklı yatırımcıların varlıklarıyla nasıl etkileşime girdiği incelemeye değer. Bir taraftan, merkezi borsalarda yılın en büyük günlük çıkışı yaşanırken, diğer taraftan Bitcoin ile ilgili varlıklardan da 141 milyon dolar değerinde para çıkışı yaşandı.

Moskovski Capital’in CIO’su Lex Moskovski, Glassnode’dan gelen verileri özetleyerek, merkezi borsalardan yapılan son çekimlerdeki artışı gösterdi. Bir günde borsalardan soğuk cüzdanlara aktarılan toplam BTC sayısı 22.550’ye ulaştı. Moskovski, bunun “yılın en büyük net çıkışı” olduğunu vurguladı. Bu miktardaki Bitcoin, 750 milyon dolara eş değer.

Moskovski’nin paylaştığı grafikten de anlaşılacağı üzere, benzer önemli para çekme işlemlerinin ardıdan genellikle kısa bir süre sonra fiyatta artışlar görülüyor. Örneğin, ocak ayındaki iki önemli çıkışın ardından BTC’nin fiyatı değer kazanmaya başladı. Benzer bir olay, Bitcoin 40.000 dolara düştüğü bir önceki en büyük geri çekilmeden sonra şubat ayında da meydana geldi.

Bir Olumsuz Haber ise CoinShares’ten!

CoinShares‘in son raporu, kurumların BTC’den soğumaya başladığını öne sürüyor. Dev şirketin raporu, Bitcoin ile ilgili yatırım ürünlerinden “kayıttaki en büyük tek haftalık çıkışın” yaşandığını vurguladı.

“Piyasalardaki olumsuz haberler yine Bitcoin’e odaklanıyor. BTC varlıklarından toplam 141 milyon dolarlık çıkış yaşandı. Çıkışlar, bu yıl görülen net girişlerin %8,3’ünü temsil ediyor ve 2018’in başlarında görülen çıkışlara göre ise minimum düzeyde kalıyor.”

Bu nedenle, lider kripto para biriminin fiyatının üç ayın en düşük seviyesi olan 30.000 dolara düştüğü mayıs ayında, hakim olan olumsuz havayı takiben düşüş eğilimi devam ediyor.

Ruffer Investment’tan yakın zamanda alınan bir örnek, kurumların şu anda BTC’ye yatırım yapmakla gerçekten daha az ilgilenebileceğini gösterdi. Birleşik Krallık devi tüm Bitcoin pozisyonunu nakde çevirdi ve sadece birkaç ay içinde 1,1 milyar dolar kar elde etti.

Ancak bazı yatırımcılar BTC’den vazgeçerken, ikinci en büyük dijital varlık olan Ethereum’a sürekli talep gösterdiler. CoinShares bu durum hakkıjda şöyle bir açıklama yaptı:

“Ethereum, yatırımcılar için tercih edilen altcoin olmaya devam ediyor. Bu hafta Ethereum varlıklarına toplam 33 milyon dolarlık yatırım girişi yaşandı.”

Bitcoin En Çok ABD’lilere Kazandırdı

Bitcoin’in meteorik yükselişi çok sayıda kripto para milyonerinin oluşmasını sağladı. ABD’li yatırımcılar ise zenginlikten aslan payını alıyor.

Chainalysis’in tahminlerine göre, Amerikalı tüccarlar geçen yıl Bitcoin ticaretinde bir sonraki en yüksek ülkeden üç kat daha fazla kazanç sağladı. ABD’li yatırımcıların karı 4,1 milyar dolarına kadar ulaştı. New York merkezli araştırma firması, gerçekleşen en büyük kazanımlara sahip ilk 25 ülkeyi sıralayan bir rapor yayınladı.

Çin 1,1 milyar ABD doları karla listede ikinci sırada yer alırken, onu Japonya, İngiltere, Rusya ve Almanya izledi. Türk yatırımcılar ise listede 14. sırada yer aldı. Türk yatırımcıların karı 300 milyon dolarda kaldı. Vietnam ve Çek Cumhuriyeti gibi daha küçük ülkeler de ilk 25 arasında yer aldı.

Kriptonun yaygın merkez bankası para basımına karşı bir enflasyon koruması olabileceği inancı ya da değişken varlıktan hızlı bir para kazanma arzusu, dünya çapında perakende ve profesyonel traderları kripto para sektörüne yöneltti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Bitcoin piyasaya çıktığından beri kripto paralar ve blockchain teknolojileri ile ilgileniyor ve yatırım yapıyor. Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi üstünde araştırma yapıyor ve bunların değişen ekonomik sistemler içerisinde yerleri hakkında uzunca bir süredir içerik üretiyor.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin! Fat Pig Signals

Katılın