Borsalardaki Ethereum Miktarı Azalıyor: Fiyata Yansıyacak mı?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para piyasası yeni günde düşmeye devam ediyor.

  • Zincir üstü göstergeler lider altcoin için çok olumlu duruyor.

  • Ethereum DeFi tokenları yükseliş gösteriyor.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasası yeni günde düşüşü sürdürüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 34.500 dolar seviyesindeyken hızlı bir düşüşe başladı. Düşüş lider altcoin Ethereum’u (ETH) da sarstı. ETH fiyatı 2.380 dolardan 2.200 dolara kadar düşüş yaşadı. Ancak zincir üstü göstergeler, lider altcoin için çok olumlu duruyor.

SponsorSponsor

Ethereum 2.0 güncellemesi yaklaşıyor. Lider altcoin’in yatırımcıları, ellerindeki Ethereumları ETH 2.0 kontratları üzerinde kilitliyor. Bu da kripto para borsalarında bulunan ETH miktarının rekor seviyede azalmasının en büyük sebebi. Borsalarda bulunan ETH son 2,5 yılın en düşük seviyesine ulaştı. ETH 2.0 kontratları üzerindeki kilitli miktar ise 6 milyonu geçti.

SponsorSponsor

CryptoQuant‘tan alınan verilere göre, merkezi borsalardaki ETH rezervleri, son birkaç gün içinde büyük bir düşüş gördü. Özellikle mayıs ayında yaşanan çöküşler sırasında borsalarda bulunan Ethereum miktarları çok yüksek seviyelere çıkmıştı.

Son keskin düşüşle birlikte, borsalardaki ETH sayısı yaklaşık olarak son 2,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Popüler kripto para analisti Willy Woo, rezervlerdeki bu azalmanın, Ethereum tabanlı DeFi protokollerinin ve ETH 2.0 sözleşmeleri üzerindeki staking işlemlerinin hızlı yükselişiyle bağlantılı olabilir.

Londra Güncellemesinin Tarihi Belli Oluyor

EthHub’ın kurucusu Anthony Sassano, Ethereum için EIP-1559’u içerecek Londra güncellemesinin ana ağ tarihinin kısa süre içinde belli olacağını duyurdu. Sassano, Ethereum için EIP-1559 yükseltmesine sahip uzun zamandır beklenen hard fork’un 9 Temmuz’da, yani önümüzdeki hafta sonunda Ethereum geliştiricileri toplantısında tartışılacağını ve duyurulacağını paylaştı.

Sassano, Londra güncellemesinin bu yaz sonunda, 4 Ağustos’ta uygulanmasını beklediğini de sözlerine ekledi. Ancak, bu tarih kesinleşmiş değil. Hatta ileri bir tarihe ertelenmesi de olasılıklar arasında.

Londra hard fork’unun uygulanmasının, Ethereum ağını bekleyen “zorluk tehlikesini” çözmeye yardımcı olması bekleniyor. EIP-1559 güncellemesi ise işlem ücretleri olarak toplanan ETH’lerin yakılmasına ve Ethereum blok zincirindeki geçici tıkanıklıkla başa çıkmak için dinamik blok boyutları uygulamaya yardımcı olacak.

Ethereum DeFi Tokenları Yükselişte

Decentralized Finance (DeFi), çöküşten toparlanmaya devam ediyor. Popüler DeFi projelerinden Synthetix (SNX) ise bu toparlanmanın öncüsü olarak dikkat çekiyor. SNX, bugün %21’den fazla artış gösterdi.

Önde gelen DeFi protokolünün token’ı SNX, haberin yazıldığı saatlerde 11,31 dolardan işlem görüyor. Bu da projenin piyasa değerinin yaklaşık 1,5 milyar dolar olduğu anlamına geliyor.

Synthetix, Ethereum’un hızla büyüyen DeFi ekosistemini oluşturan bir dizi projenin parçasıdır. Popüler proje, kullanıcıların fiat para birimleri, altın ve Tesla hisse senetleri dahil olmak üzere çeşitli varlık türlerinin “sentetiklerini” basmasına olanak tanıyor.

Synthetix’in gösterdiği bu sıçrama, Ethereum merkezli DeFi ekosisteminde esen olumlu havadan kaynaklanıyor. Geçtiğimiz hafta boyunca diğer DeFi projelerinden Balancer (BAL) %53,2, Aave (AAVE) %35,9 ve Maker (MKR) %29,2 arttı. DeFi projelerinin en çok artış göstereni ise Compound oldu. Compound, %4 garantili getiri sunan bir hazine hesabı açacağını açıkladıktan sonra, COMP %64,6 yükseldi.

19 Mayıs günü piyasa bir yıldan uzun süredir yaşanan en büyük düşüşü sergilediğinde, birçok DeFi token’ı en çok etkilenen tokenlar arasındaydı. Birçoğu hala rekor seviyelerden işlem görüyor olsa da, piyasa bu alana yeniden ilgi göstermeye başlıyor gibi görünüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Bilgehan Tok, lisans çalışmalarını Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Uzunca bir süredir kripto paralar ve blockchain teknolojileri ile ilgilenirken bunlar üzerinde araştırma yaparak içerik üretiyor. Kripto paraların finans sektörünü baştan yaratacağını düşünen Bilgehan, teknik analiz konusunda da çalışmalar yapıyor.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın