BlackRock CEO’su Bitcoin Tartışmasında Tarafını Seçti

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin (BTC) dalgalı bir grafik sergiliyor.

  • Son dönemin en tepki çeken açıklamalarından birine yeni günde önemli bir destek geldi.

  • BlackRock CEO’su Larry Fink tartışmada Dimon’un görüşlerine daha yakın olduğunu belirtti.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dalgalı bir grafik sergiliyor. Dün akşam saatlerinde 53.879 dolar seviyelerine ani bir düşüş gerçekleştiren lider kripto para birimi, yeni günün ilk saatlerinde yukarı yönde ivmelenmiş ve 56.500 dolar seviyelerine kadar yükselmişti. Ancak bu noktada tekrardan düşüşe geçen BTC, an itibarıyla 54.000 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Son dönemde kripto para piyasasında oldukça tartışılan JP Morgan CEO’sunun açıklamalarına yönelik ise yeni günde önemli bir yorum geldi. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock CEO’su Larry Fink, tartışmada Dimon’un görüşlerine daha yakın olduğunu belirtti.

SponsorSponsor

Kripto para birimleri yeni haftaya yukarı yönlü bir hareket ile başlasa da bunu ilerleyen günlerde sürdüremedi. Lider kripto para birimi Bitcoin, pazartesi günü 57.000 dolar seviyelerini yakalayarak uzun bir aradan sonra ilk defa bu seviyelerde işlem görmüştü. Ancak dün bu seviyelerde başlayan düşüş, yeni günde 54.000 dolar seviyelerine kadar uzandı.

SponsorSponsor

Jamie Dimon Kampına Daha Yakınım

Son dönemin en tepki çeken açıklamalarından birine yeni günde önemli bir destek geldi. ABD’nin en büyük bankalarından biri olan JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda, Bitcoin’in değersiz bir araç olduğunu söylemişti. Bu açıklama sonrası Dimon sert eleştiriler ile karşılaşmış ve kripto para piyasası uzunca bir süre bu açıklamaları tartışmıştı. Yeni günde CNBC kanalında bir programa katılan BlackRock’un CEO’su Larry Fink ise sunucunun bu açıklamalara dair görüşünü sorması üzerine, Jamie Dimon’un görüşlerine muhtemelen daha yakın olduğunu açıkladı. Fink, bunun yanı sıra dijitalleştirilmiş bir para biriminin dünyaya büyük fayda sağlayacağını düşündüğünü de belirtti:

“Muhtemelen Jamie Dimon kampına daha yakınım. Çok fazla insanın yatırım yapmak için onu seçmesini seviyorum. Ancak bir Bitcoin öğrencisi değilim. Onun 80 bin dolara mı yoksa sıfıra mı gideceğini söyleyemem. Ancak dijitalleştirilmiş bir para biriminin dünya genelindeki kullanıcılar için büyük bir rol oynayabileceğine inanıyorum. Bunun Bitcoin mi yoksa dijital bir para mı olacağını ise zaman gösterecek.”

BlackRock Kripto Para Şirketlerine Yönelik Yatırımları ile Biliniyor

Larry Fink, daha önce yaptığı açıklamalarda ise Bitcoin’in harika bir varlık sınıfı olacağını düşündüğünü belirtmişti. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketinin geçtiğimiz aylarda SEC’e sunduğu bir raporda, Bitcoin madencilik şirketlerine yönelik yatırım yaptığı da öğrenilmişti. Şirket tarafından düzenleyici kuruma yapılan ikinci çeyrek bilgilendirmesinde, BlackRock’un Marathon Digital Holdings’te %6,71 ve Riot Blockchain’de %6,61 oranlarında hisse sahibi olduğu belirtilmişti. Uzmanlar ise bu yatırımların kripto para birimleri açısından oldukça olumlu bir gelişme olduğuna dikkat çekmişti.

BlackRock, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım şirketlerinden biri olan MicroStrategy’nin de en büyük hissedarı konumunda. Dev varlık yönetimi şirketinin, MicroStrategy’nin %14 hissesine sahip olduğu belirtiliyor.

Dimon: Bitcoin’i (BTC) Umursamıyorum

Tartışmaların odağındaki isim Jamie Dimon ise hafta başında katıldığı bir toplantıda Bitcoin’in değersiz olduğunu düşündüğünü belirtmişti. JP Morgan CEO’su, bunun yanı sıra Bitcoin’in 21 milyon olan toplam arzının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı konusunda endişelerinin olduğunu da vurgulamıştı:

“21 milyonla sınırlı olduğunu nereden biliyorsunuz? Kodları okudunuz mu? Hepiniz buna inanıyor musunuz? Ben Bitcoin’in değersiz olduğunu düşünüyorum. Ancak benimle aynı fikirde olmayan müşterilerim var. Bunlar yetişkin insanlar. Piyasaları var eden taleptir. Bu yüzden birisi Bitcoin satın almak istiyorsa onu alıkoyamayız.“

Dimon, geçtiğimiz haftalarda yaptığı başka bir açıklamada ise Bitcoin’i umursamadığını ve hangi sınıfa dahil olduğunu bilmediğini belirtmişti. Bitcoin almak için borç alan kişilerin aptal olduğunu düşündüğünü söyleyen Dimon, BTC’nin yakın zamanda devletler tarafından regüle edilmesini beklediğini de vurgulamıştı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın