BitMEX’e Bir Dava Daha Açıldı, Borsa Zor Durumda

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Sektörün en önemli borsalarından birisi olan BitMEX, yine bir dava ile gündemde.

  • Şirketi kara para aklama ve fiyat manipülasyonu ile suçlayan bir Rus yatırımcı, Amerika'da BitMEX'e dava açtı.

  • Davanın değeri ise 50 milyon dolar.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para sektörünün en önemli vadeli işlem platformlarından birisi olan BitMEX’e bir dava daha açılırken şirket, zor günler geçirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Amerikan Vadeli İşlemler ve Emtialar Komisyonu CFTC tarafından hakkında dava açılan, CTO’su tutuklanan ve yönetim kademesi değişen şirkete bir dava daha açıldı. Bu seferki dava ise Rusya kaynaklı.

SponsorSponsor

BitMEX’e Yeni Bir Dava

Kripto para sektörünün gündemini son günlerde adeta domine eden BitMEX’e bir dava da Rus yatırımcı Dmitry Dolgov tarafından açıldı. ABD mahkemelerine borsa ile ilgili olarak dava açan Dolgov; BitMEX’in iştirak şirketi olan HDR Global Trading Limited’e ek olarak, BitMEX eski CEO’su Arthur Hayes, şirketin eski CTO’su Ben Delo ve kurucu ortak Samuel Reed’e çeşitli suçlamalar yöneltti.

SponsorSponsor

Dava dosyasına bakıldığında BitMEX’in Dolgov ve avukatları tarafından kara para aklama, fiyatı manipüle etme ve şantaj gibi şeylerle suçlandığı görülüyor. Dolgov, şirketin üst düzey yöneticilerinin bu sayede milyarlarca dolarlık vurgun yaptığını ifade ederken, kendisinin gördüğü zarar sebebiyle borsadan 50 milyon dolarlık bir tazminat talep ediyor.

Dolgov’un sunduğu dava dosyası aslında oldukça kapsamlı. 188 sayfalık belgede BitMEX’e yönelik ciddi iddialar yer alırken, şirkete şu suçlamalar yöneltiliyor:

Şirket, temel olarak uyuşturucu kaçakçıları, vergi kaçıran kişiler ve suçlular için adeta bir merkez. Kimin ne olduğuna bakmadan herkesten her miktarda fonu alıyorlar. BitMEX borsası, içerdeki trading ekibi ile birlikte piyasanın son derece içinde. Bu ekip ile birlikte, fiyat manipülasyonu ve kara para aklama yapılıyor.

Dolgov, bu noktada şu örneği vererek, süreci net bir şekilde açıklıyor:

Kara para aklamak isteyen bir kişi BitMEX’e gelir ve iki farklı hesap açar. Bu hesaplardan birisi, BitMEX’in fiyat aldığı Coinbase Pro, Kraken ya da BitStamp’dır, öteki hesap da BitMEX’de açılır. Parayı aklayacak kişi, BitMEX üzerinde ciddi kaldıraç ile birlikte büyük bir pozisyon açar. Sonra BitMEX’in fiyat aldığı borsaların birindeki hesabına gider ve oradan büyük market emirlerini, maksimum slipaj ile kullanır. Bu sayede fiyatı istediği seviyeye doğru çeker.

50 Milyon Dolarlık Dava

Dolgov, bu süreci fark edene dek çok ciddi zararlar ettiğini ifade etti. Davacı isim, mahkeme heyetine bunları belgeleyeceğinin de sözünün verdi. Dolgov’un avukatlığını yapan Pavel Pogodin ise, yaptığı açıklamada 50 milyon dolarlık bir tazminat davası açacaklarını söyledi. Consensus Law şirketinde görev yapan Pogodin, şunları ekledi:

Müvekkilimiz ciddi bir şekilde mağdur oldu. Bunu kanıtları ile sunacağız. Bu noktada biz de bu zararların tazmini için 50 milyon dolarlık bir dava açıyoruz.

Konuyla ilgili olarak şirkete ulaşma çabaları da henüz sonuçlanmış değil. BitMEX’e açılan bu davanın nasıl bir şekilde sonuçlanacağını kestirmek güç ancak; bir kez daha şirketin benzer şeyler ile suçlanması, olayın ne denli ciddi bir hale geldiğini de gözler önüne seriyor. Zaten CFTC ile ilgili olarak yaşanan süreç halen çok taze iken, BitMEX’e bir darbenin de buradan gelmesi durumunda, şirketin iyiden iyiye zor durumda kalacağını ifade etmek mümkün olabilir.

Zaten gerek merkezinin bulunduğu konum, gerek sektördeki yeri, gerekse de yöneticilerinin dönem dönem yaptığı spekülatif açıklamalar ile gündemde olan borsa, ciddi bir irtifa kaybetmişti. Eğer toparlanma olmaz ve bu davalardan olumsuz sonuçlar çıkarsa, BitMEX’in akıbetinin ne olacağını kestirmek pek de güç değil. Birçok otorite, borsanın çok zor durumda kalacağını ve hatta kapanabileceğini ifade ediyor. Bakalım süreç, bizlere neler gösterecek?

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın