Kripto para sektörünün en önemli vadeli işlem platformlarından birisi olan BitMEX’e bir dava daha açılırken şirket, zor günler geçirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Amerikan Vadeli İşlemler ve Emtialar Komisyonu CFTC tarafından hakkında dava açılan, CTO’su tutuklanan ve yönetim kademesi değişen şirkete bir dava daha açıldı. Bu seferki dava ise Rusya kaynaklı.

BitMEX’e Yeni Bir Dava

Kripto para sektörünün gündemini son günlerde adeta domine eden BitMEX’e bir dava da Rus yatırımcı Dmitry Dolgov tarafından açıldı. ABD mahkemelerine borsa ile ilgili olarak dava açan Dolgov; BitMEX’in iştirak şirketi olan HDR Global Trading Limited’e ek olarak, BitMEX eski CEO’su Arthur Hayes, şirketin eski CTO’su Ben Delo ve kurucu ortak Samuel Reed’e çeşitli suçlamalar yöneltti.

Dava dosyasına bakıldığında BitMEX’in Dolgov ve avukatları tarafından kara para aklama, fiyatı manipüle etme ve şantaj gibi şeylerle suçlandığı görülüyor. Dolgov, şirketin üst düzey yöneticilerinin bu sayede milyarlarca dolarlık vurgun yaptığını ifade ederken, kendisinin gördüğü zarar sebebiyle borsadan 50 milyon dolarlık bir tazminat talep ediyor.

Dolgov’un sunduğu dava dosyası aslında oldukça kapsamlı. 188 sayfalık belgede BitMEX’e yönelik ciddi iddialar yer alırken, şirkete şu suçlamalar yöneltiliyor:

Şirket, temel olarak uyuşturucu kaçakçıları, vergi kaçıran kişiler ve suçlular için adeta bir merkez. Kimin ne olduğuna bakmadan herkesten her miktarda fonu alıyorlar. BitMEX borsası, içerdeki trading ekibi ile birlikte piyasanın son derece içinde. Bu ekip ile birlikte, fiyat manipülasyonu ve kara para aklama yapılıyor.

Dolgov, bu noktada şu örneği vererek, süreci net bir şekilde açıklıyor:

Kara para aklamak isteyen bir kişi BitMEX’e gelir ve iki farklı hesap açar. Bu hesaplardan birisi, BitMEX’in fiyat aldığı Coinbase Pro, Kraken ya da BitStamp’dır, öteki hesap da BitMEX’de açılır. Parayı aklayacak kişi, BitMEX üzerinde ciddi kaldıraç ile birlikte büyük bir pozisyon açar. Sonra BitMEX’in fiyat aldığı borsaların birindeki hesabına gider ve oradan büyük market emirlerini, maksimum slipaj ile kullanır. Bu sayede fiyatı istediği seviyeye doğru çeker.

50 Milyon Dolarlık Dava

Dolgov, bu süreci fark edene dek çok ciddi zararlar ettiğini ifade etti. Davacı isim, mahkeme heyetine bunları belgeleyeceğinin de sözünün verdi. Dolgov’un avukatlığını yapan Pavel Pogodin ise, yaptığı açıklamada 50 milyon dolarlık bir tazminat davası açacaklarını söyledi. Consensus Law şirketinde görev yapan Pogodin, şunları ekledi:

Müvekkilimiz ciddi bir şekilde mağdur oldu. Bunu kanıtları ile sunacağız. Bu noktada biz de bu zararların tazmini için 50 milyon dolarlık bir dava açıyoruz.

Konuyla ilgili olarak şirkete ulaşma çabaları da henüz sonuçlanmış değil. BitMEX’e açılan bu davanın nasıl bir şekilde sonuçlanacağını kestirmek güç ancak; bir kez daha şirketin benzer şeyler ile suçlanması, olayın ne denli ciddi bir hale geldiğini de gözler önüne seriyor. Zaten CFTC ile ilgili olarak yaşanan süreç halen çok taze iken, BitMEX’e bir darbenin de buradan gelmesi durumunda, şirketin iyiden iyiye zor durumda kalacağını ifade etmek mümkün olabilir.

Reklam
Okumaya devam et

Zaten gerek merkezinin bulunduğu konum, gerek sektördeki yeri, gerekse de yöneticilerinin dönem dönem yaptığı spekülatif açıklamalar ile gündemde olan borsa, ciddi bir irtifa kaybetmişti. Eğer toparlanma olmaz ve bu davalardan olumsuz sonuçlar çıkarsa, BitMEX’in akıbetinin ne olacağını kestirmek pek de güç değil. Birçok otorite, borsanın çok zor durumda kalacağını ve hatta kapanabileceğini ifade ediyor. Bakalım süreç, bizlere neler gösterecek?