Bitcoin yatırımcılarının lider kripto paradan beklentisi özellikle Koronavirüs salgını sebebiyle oldukça yüksekti. Ancak BTC en fazla 12.400 dolara kadar çıkıp devamında yeniden düşerek bu beklentileri henüz karşılayamadı. Bu belirsiz süreç ise en çok piyasaya yeni giriş yapan iddialı DeFi kripto para projelerine yaradı. Peki hangi DeFi projeleri BTC’nin sessizliğinden en çok faydalandı?

Kripto para piyasasına nispeten yeni giriş yapan 10 DeFi projesi ve kripto para biriminin incelendiği bu listede, hangilerinin en büyük yükselişi elde ettiği sıralanmakta. Bitcoin’in 10.000 dolar ile 12.000 dolar arasında gidip geldiği dönemde söz konusu 10 kripto paranın inanılmaz bir yükseliş elde ettiği aşağıdaki verilerde de mevcut.

OpenPredict

Şüphesiz birçok Bitcoin yatırımcısının ilgisini çeken ilk proje OpenPredict oldu.  DAOMaker ekibi tarafından piyasaya sürülen OpenPredict, aslında Augur’un iş modeline benzer bir yapıya sahip. Söz konusu kripto para projesinin tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 127 kat yükseğe çıktığı görülüyor. Bu da 100 dolarlık yatırım yapan birisinin sermayesini 12.700 dolar yapacağı anlamına gelmekte.

Ekip tarafından yayınlanan yukarıdaki yol haritasına bakıldığında aslında düşüşün çok sert olmamasının sebebi görülüyor. Ekibin hazırladığı proje diğer DeFi projeleri gibi tek seferlik değil, uzun vadeli gelişim ve büyüme hedefliyor. 2021 yılının dördüncü çeyreğinde yapılacak Polkadot ekosistem entegrasyonu ise proje için dönüm noktası olabilir.

127 kat artış elde eden OPT, tahmin edileceği gibi bir düzeltme yaşadı. Bu düzeltmeye rağmen fiyatın ise hala 42 kat yüksekte olduğu görülüyor. OPT’nin toplam piyasa değeri ise hala oldukça düşük ve 4 milyon dolar seviyelerinde. Bu da yeni pump yani yükselişlerin mümkün olduğunu gösteriyor.

Frontier

Frontier aslında kripto para piyasasına 15 Eylül tarihinde giriş yaptı. Ön satıştan alanlara tamı tamına 37 kat kazanç sunan Front, hafif bir düzeltme yaşadı. FRONT fiyatı bu düzeltmeye rağmen ilk satış fiyatının 13 kat üzerinde ve bu özellikle BTC’nin belirsiz olduğu bir dönemde inanılmaz bir kazanç anlamına gelmekte.

FRONT, bütün adresleri, açık pozisyonları, cüzdan adreslerini ve hem DeFi hem de ERC-20 tabanlı token’larla olan bütün her şeyi hiçbir özel anahtar vermeden takip edebilmeyi vaat ediyor. Yapılan ön satışın dakikalar içerisinde kapandığı ve yüklü miktarda alımlar yaptığı da bilinmekte. FRONT buna rağmen hala 13 milyon dolar seviyelerinde toplam piyasa değerine sahip ve yolun oldukça başında.

Perpetual

Perpetual Protocol aslında iki farklı parçadan oluşan bir proje. Uniswap benzeri bir modele sahip olan Perpetual, çeşitli sanal marketlere  ev sahipliği yapıyor. Tabii ki dahili Staking havuzu ile yatırımcılara yield farming imkanı da sunulmakta.

Bitcoin fiyatının 12.000 dolardan 10.000 dolara düştüğü anlarda Perpetual’ın 35 kat artış elde ettiği biliniyor. Yaşanan düzeltme sonrası ise fiyat hala ilk seviyesinin 24 kat üzerinde. Bu yönüyle Frontier’i geçen Perpetual, tüm zamanların en yüksek seviyesi nedeniyle ise üçüncü sırada yer almakta.

OIN

OIN Finance de kripto para sektöründe adından çokça söz ettirdi. Piyasaya giriş yapar yapmaz 30x ile açılış yapan OIN, aslında Open Predict ile bağlantılı bir ekip tarafından piyasaya sürüldü. OIN en sert düzeltme yaşayan kripto paralardan birisi oldu ve 30 kat yükseliş şu an yerini 5 kat yükselişe bıraktı.

Ancak yine de Bitcoin’in düşüş yaşadığı anlarda OIN alımı yapanların kesinlikle çok daha iyi bir karar verdiği söylenebilir. OIN’in toplam piyasa değeri ise 2 milyon dolar seviyelerinde.

Serum

Serum aslında birçok kripto para yatırımcısının kaçırdığı için pişman olduğu bir proje. FTX kripto para borsası aracılığıyla piyasaya sürülen SRM, anında 22 kat artış elde ederek bütün gözleri üzerine çekmeyi başardı. SRM yaşadığı düzeltmeye rağmen hala ilk piyasaya giriş fiyatının 13 kat üzerinde seyrediyor.

Özellikle birçok yeni DeFi projesinin Serum ağı bağlantılı olması bu projenin önemini daha çok arttırıyor. Son günlerin en çok konuşulan DeFi projelerinden SushiSwap da SRM ağına geçecek projelerden birisi olarak açıklandı. SRM gibi altcoin’ler kesinlikle Bitcoin’in düşüşünü hızlandırmakta. Birçok yatırımcı yüklü miktarda yatırımını BTC’den çekerek aslında istemeden de olsa düşüşe katkı sağlıyor.

Bella

Binance kripto para borsasının ilk Launchpool projesi Bella, büyük beklentiler yaratmıştı. Aslında birçok yatırımcı BTC fiyatının Bella’nın piyasaya sürülmesi öncesinde hafif bir yükseliş yaşamasını da Chanpeng Zhao‘nun manipülasyonu olarak görüyor. BTC tam da Bella’nın piyasaya sürülmesi öncesinde yaklaşık 400 dolarlık artış yaşadı ve piyasa genel olarak yeşillendi.

DeFi projelerinin ilk piyasaya çıkış anları kesinlikle piyasanın genel görünümünden çok fazla etkileniyor. Bella da hem bunu hem de Binance logosunu arkasına alarak 13,5 kat artışla piyasaya giriş yaptı. Düzeltme yaşayan Bella bu yazının kaleme alındığı an itibariyle hala 10 katlık bir artışa sahip. Bella’nın toplam piyasa değeri ise 105 milyon doları aştı ve Bella’yı bu listedeki en büyük kripto paralardan birisi yaptı.

StaFi

Stafi, özellikle Polkadot ekosistemi tabanlı olması nedeniyle çok ama çok büyük bir beklenti yaratmıştı. Polkadot ekosistemindeki Kusama veya Robonomics gibi kripto para projelerinin elde ettiği yükseliş sonrası StaFi’ye yönelik beklentiler de arttı.

Beklenen kripto para projesi Bitcoin’in kötü bir anına denk gelse de 13 kat artışla piyasaya girmeyi başardı. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ilk fiyat seviyesinin 11 kat üzerinde olan Stafi, diğer projelere kıyasla en az düzeltme yaşayan kripto para oldu.

MantraDao

MantraDao da hem Telegram hem de Twitter üzerinde en çok konuşulan merkezsiz finans projelerinden birisi oldu. Açılışını 8 kat yüksekten yapan DAO, daha sonra 3,5 kat yükseliş seviyesinde kaldı. MantraDao’nun arkasında güçlü bir topluluk olduğu biliniyor ve proje çok fazla ortaklığa imza atmakta.

OM projesinin bu ay kendine ait Staking platformu da hayata geçirilecek. Bunun fiyata olumlu etki etmesi ve eski seviyelere dönüşün yaşanması muhtemel.

Dia

Dia kesinlikle kripto para sektörünün en iddialı projelerinden birisiydi. Bitcoin fiyatından bağımsız olarak hareket eden DIA, aslında sektörün en niş alanlarından birisine odaklanmakta. Oracle hizmeti yani DeFi uygulamaları için veri ve fiyat hizmeti sunan Dia, bu yönüyle yükselişe aday.

Tüm zamanların en yüksek seviyesinde 7,72 kat artış gören Dia, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise 3,63 kat yükselişi temel almış durumda. Dia fiyatının artması aslında Bitcoin ile değil direkt olarak DeFi projelerinin gidişatı ile ilgili gibi gözüküyor. Oracle denilince akla gelen ilk proje konumundaki Chainlink’in düşüşü sürdükçe Dia’nın da bundan etkileneceği tahmin ediliyor.

Hedget

Aslında Hedget da oldukça iddialı olan kripto para projelerinden birisi konumundaydı. Ancak aşağıda da yer alan grafiğe bakıldığında, HGET’in devamlı olarak düşüş yaşadığı söylenebilir. BTC paritesi karşısında da dibi gören HGET, sadece 1,15 kat artış elde edebildi. Bu artışın büyük bir kısmı da daha sonra görülen düşüş ile beraber kayboldu.