Bitcoin Zirve Öncesi Son Bir Düşüşle mi Karşı Karşıya?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kısa vadede, paralel bir kanalın içinde hareket ediliyor.

  • Haftalık ve günlük grafiklerde negatif uyumsuzluk göze çarpıyor.

  • BTC üçüncü dalganın tepe noktasına yaklaşıyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 14 Şubat tarihinde 49.707 dolar seviyesine ulaşarak yeni bir rekora imza attı fakat kısa süre sonra değer kaybetti.Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüşe rağmen yükseliş trendi hâlâ devam ediyor ve fiyat artışı yaşanması bekleniyor.Zayıflık Görülüyor

8-14 Şubat haftasında haftalık grafikte yeşil bir mum oluşumu görüldü ve 14 Şubat’ta 49.707 dolar seviyesine ulaşan fiyat, yeni bir rekora imza attı.

Haftalık kapanış, kararlı bir şekilde yükselişe işaret etse de haftalık RSI’da önemli bir negatif uyumsuzluk görülüyor. Bu gelişme de muhtemel bir trend dönüşüne işaret ediyor.

Düşüş emarelerine rağmen MACD ve Stokastik Osilatör hâlâ olumlu bir tablo sergiliyor ve trendin pozitif kaldığını gösteriyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Günlük grafikte de benzer şekilde çelişkili bir görünümden söz edilebilir. Günlük RSI’da negatif uyumsuzluk oluştu fakat MACD ve Stokastik Osilatör yükseliyor.

Ayrıca günlük grafikteki kapanışa bağlı olarak RSI’da gizli bir pozitif uyumsuzluk oluşabilir. Kesikli çizgiyle gösterilen gizli pozitif uyumsuzluk, önceki negatif uyumsuzluğu da geçersiz hale getirebilir.

Dolayısıyla hem haftalık hem günlük grafikte negatif uyumsuzluk bulunuyor fakat bunlar yeni bir düşüş trendi için yeterli güce sahip bulunmuyor.

BTC değer kaybetmeye devam ederse en yakındaki destek bölgesi 41.300 dolarda bulunuyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin İçin Dalga Sayımı

Dalga sayımına göre yaşanan son düşüş, dördüncü alt dalganın (siyah) bir sonucu olarak meydana geldi. BTC artış kaydedebilir ve beşinci alt dalgayı da kısa süre sonra tamamlayabilir. Beşinci alt dalga için hedef seviye ise 53.300 dolar seviyesinde yer alıyor. Bu artış, uzun vadeli bir yükseliş impulsünün parçası olan ve aşağıdaki grafikte turuncu renkle gösterilen üçüncü dalgayı da tamamlayabilir. 

Birinci dalganın 38.620 dolarda yer alan tepe noktası (kırmızı çizgi) altına yaşanacak bir gerileme, bahsedilen bu dalga sayımını geçersiz kılabilir.

Daha uzun vadeli bir fiyat hareketi için yapılan dalga sayımını okumak için lütfen buraya tıklayınız.

BTC Grafiği (TradingView)

Kısa vadeli dalga sayımına göre an itibarıyla bir running flat düzeltmesi gerçekleşiyor. Paralel bir kanalın takip ediliyor olması da bu hareketi destekliyor. BTC, 46.000 dolar seviyesine doğru muhtemel bir düşüşten sonra tekrar yükselişe geçebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Alternatif Senaryoya Göre Bitcoin

Alternatif senaryoda ise üçüncü dalganın tamamlandığı ve BTC’nin düzeltici nitelikteki dördüncü dalgaya başladığı söylenebilir. Bu analizin yazıldığı an itibarıyla bu düzeltici hareketin yapısı net bir şekilde ortaya konamıyordu.

Bu alternatif dalga sayımının da benzer bir görünüm sergilediği görülüyor ve yine 38.620 dolar seviyesi dalga sayımını geçersiz kılacak kilit seviye olarak öne çıkıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Kanalın destek çizgisine gerçekleşecek kısa vadeli olası bir düşüşten sonra fiyatı 50.000 dolar seviyesine taşıyacak yeni bir yükseliş hareketinin başlaması bekleniyor.

Alternatif dalga sayımına göre ise yeni bir yükseliş hareketi başlamadan önce 41.400 dolar seviyesine doğru daha derin bir düşüş yaşanabilir.

BeInCrypto’da yayımlanan 12 Şubat 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın