Bitcoin Zincir Üstü Analizi: Arz Şoku Artıyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Uzun vadeli yatırımcılar, BTC fiyatındaki son düşüş sırasında satış yapmadı.

  • Bitcoin üzerindeki arz şoku artıyor.

  • Fiyat düşüşüne rağmen 0,01-1 BTC aralığında küçük miktarlara sahip adreslerin sayısı artıyor.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

7 Eylül günü yaşanan sert düşüşe rağmen, uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları, ellerindeki kripto paraya sıkı sıkıya sarılıyor. Dahası, borsalardaki BTC miktarı düzenli olarak azalırken, derinleşen bir arz şoku görmeye devam ediyoruz.

Sponsor



Sponsor

Elinde farklı miktarlarda Bitcoin bulunduran adreslerin sayısı, Bitcoin ağının organik büyümesinin bir göstergesi. Hatta bu adreslerdeki BTC sayısı, son düşüşte artış gösterdi. Zincir üstü göstergeler de son büyük düşüşün sebebinin aşırı kaldıraçlı işlemler olduğunu söylemekte.

Sponsor



Sponsor

BTC Fiyat Hareketleri

Geçtiğimiz hafta, Bitcoin fiyatı, 0.618 fib. düzeltme seviyesinin üstü, son zamanların en yüksek fiyatı olan 52.956 dolara kadar yükseldi. Aynı gün, BTC fiyatının 42.900 dolara kadar düşmesine sebep olan bir ani çöküş yaşandı. Bu %19’luk düşüşün birçok sebebinden biri de kaldıraçlı long pozisyonda bulunanlardı. Bu yatırımcıların 4 milyar dolarlık pozisyonu likit oldu.

Bu sert düşüşten kısa bir süre sonra, BTC bir sıçrama gerçekleştirdi ve şu anda 46.000 dolar civarında toparlanmaya çalışıyor. Bu kısa vadeli toparlanmaya rağmen, daha uzun zaman aralıklarındaki teknik göstergeler düşüş sinyalleri vermeye başlıyor.

Bununla birlikte düşüşün, 0.382 fib. düzeltme seviyesindeki uzun vadeli alanı destek olarak doğrulamaya hizmet ettiğini belirtmekte fayda var. Bu alan, yatay destek seviyeleri ve 8 Ocak 2021’deki Bitcoin’in yerel en yüksek seviyesi ile çakışıyor.

Yatırımcılar Çöküş Sırasında Alım Yaptı

Zincir üstü analitik veriler, yatırımcıların keskin düşüş sırasında nasıl davrandığını açıklamaya yardımcı olabilir. Elinde BTC bulunduran birçok yatırımcının ani çöküş sırasında önemli hareketler göstermediği ortaya çıktı.

Bu durumu, attığı tweet ile “Kaldıraç piyasaları çöktü, ancak yatırımcıların yaptığı alımlar daha da güçlendi.” diye konuşan zincir üstü analist @woonomic açıkladı. Woonomic ayrıca, son düşüşü Mart 2020’de COVID-19 krizinin neden olduğu çöküş ile karşılaştırdı. Woo şunları söyledi:

“BTC ani çöküşleri, yüksek kaldıraçlardan dolayı kaynaklanıyor. COVID çöküşü de geçtiğimiz günkü çöküşe çok benziyordu, vadeli işlem yapanlar aşırı tepki vermişti. Ancak çöküş o zamanlar yatırımcılar tarafından da destekleniyordu. Bu seferki ise tamamen farklı ve bir gizemdi.”

Bu yorum, birden fazla düzeyde yoğun bir arz şoku gösteren grafik tarafından da destekleniyor. Borsa çıkışları ve kısa ve uzun vadeli yatırımcı pozisyonlarını gösteren bu grafik, Woo’nun söyledikleri ile örtüşüyor. Woo, düşüşün sonucunun sadece “ucuz kripto paralar” olduğu sonucuna varıyor.

Kripto Para Borsalarındaki Bitcoin Miktarı Azalmaya Devam Ediyor

Willy Woo’nun vardığı sonuçlar, başka bir zincir üstü analist @TXMCtrades tarafından da onaylandı. TXMCTrades, 14 günlük Likit Olmayan Arz Piyasası Gradyan göstergesine işaret etti. Bu gösterge, güçlü ellere sahip uzun vadeli yatırımcıların pozisyonlarını fiyat hareketinin gösterdiğinden daha sıkı tuttuğunu tahmin etmek için kullanılıyor.

Analiste göre, uzun vadeli yatırımcılar düşüşten etkilenmedi ve hatta varlıklarını artırdı. Bu durum, yatırımcı pozisyonlarındaki artış ile BTC fiyatındaki düşüş arasındaki farklılık ve aşağıdaki grafiğin altındaki iki turuncu çubuk tarafından doğrulanıyor.

Dün, Bitcoin üzerindeki artan arz şokuna işaret eden @WClementeIII de ek bir tartışma konusu getirdi. Zincir üstü analist, insanları “gürültüyü görmezden gelmeye” ve arzı giderek azalan mevcut Bitcoinlerin tetiklediği yukarı yönlü makro eğilime odaklanmaya teşvik ediyor.

Yukarıda bahsedilen analistlerin üçü tarafından vurgulanan uzun vadeli görünüm, kripto para borsalarında tutulan Bitcoin dengesi tablosunda ise çok belirgin. Borsalardaki BTC miktarının COVID-19 yüzünden yaşanan krizden bu yana (kırmızı daire) istikrarlı bir şekilde düştüğü ortaya çıktı.

Bu dönemde borsalarda bulunan Bitcoin miltarında yalnızca iki önemli artış, BTC fiyatında Temmuz 2020’deki artışlar ve özellikle Mayıs 2021’deki son düşüşler sırasında görüldü. Ayrıca, borsalarda bulunan BTC miktarı 3 yıllık süre zarfındaki en düşük seviyeye ulaştı. Borsalar bu kadar düşük arzı en son Ağustos 2018’in sonlarında (yeşil daire) kaydetmişti ve Bitcoin fiyatı yaklaşık 7.000 dolardı.

Küçük Yatırımcıların Sayısı Artıyor

Son düşüşe dair incelemede kayda değer son gösterge, farklı miktarlarda BTC tutan adreslerin sayısı. Birinci grupta 0,01-1 BTC aralığında miktarları olan 3 tip adres bulunuyor.

Burada birkaç gün önce Bitcoin fiyatındaki düşüşe (kırmızı dikdörtgen) rağmen yukarı hareketin (yeşil dikdörtgenler) net bir şekilde devam ettiğini görüyoruz. Küçük pozisyonların sayısı, en azından Mayıs-Temmuz 2021 konsolidasyonunun ortasından bu yana artıyor (turuncu ok). Son ani çöküş de bu eğilimi güçlendirdi.

10 ila 10.000 (gri dikdörtgen) arasında BTC’ye sahip ikinci adres grubunda ise daha çeşitli davranışlar görüyoruz. 10 BTC’den fazla ve 10.000 BTC’den fazla olan adreslerde artışlar görüldü. 100 BTC’den ve 1.000 BTC’den fazla olan adreslerde düşüşler görülüyor. Ayrıca, Mayıs-Temmuz 2021 konsolidasyonundan bu yana, büyük adreslerin sayısındaki eğilim yatay kalıyor (turuncu ok).

Son olarak, tutulan BTC miktarı ne olursa olsun, adres sayısındaki genel eğilimin aşağı yönlü olmadığını belirtmekte fayda var. Bu, Bitcoin ağının güçlü organik büyümesini ve küçük adreslerin sayısındaki sürekli artış yoluyla kripto paraların artan dağılımını gösteriyor.

BeInCrypto’da yayımlanan 10 Eylül 2021 tarihli en son Bitcoin (BTC) analizini okuman için buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Ryan ist ein Fintech-Spezialist mit einer Leidenschaft für Kryptowährungen und Blockchain-Einführung. Er entdeckte Bitcoin im Jahr 2016, als er in ein Ponzi-Programm investierte, und es war die beste Entscheidung, die er jemals getroffen hat.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın