Bitcoin Zincir Üstü Analizi: Adreslerin %95’i Kârda

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin için UTXO'ların %95'inden fazlası kârda.

  • Mevcut düşüş, 2017'dekinden daha kademeli.

  • Temmuz ayında %84,59'luk yerel bir düşük seviyeye ulaşıldı.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bu haberimizde, Bitcoin (BTC) zincir üstü göstergelerini, özellikle Harcanmamış İşlem Çıktısını (UTXO) inceledik. Şu anki değerler, 2017 yılında yaşanan boğa sezonunun tepe noktalarına hiç benzemiyor. Bu da son zamanlarda yaşanan artışların, bir rahatlama rallisi değil, yükseliş trendinin devamı olduğunu gösteriyor.

SponsorSponsor

Kripto para birimlerine özgü UTXO modeli, diğer para sistemlerine göre benzersizdir. Her girdi, daha sonra bir çıktı aracılığıyla oluşturulan mevcut UTXO’ları tüketir.

SponsorSponsor

Örnek olarak, bir adres 0,8 BTC ve 0,5 BTC değerinde iki UTXO’ya sahip. Bu adresten 1 BTC değerinde bir transfer yapılırsa, mevcut iki UTXO tüketilir ve 0,3 BTC değere sahip yeni bir UTXO yaratılır.

Bu nedenle, bir işlemde mevcut UTXO’lar kullanılırken, kalanlara göre yenileri oluşturulur. UTXO anındaki fiyat kaydedilir. Dolayısıyla, BTC fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunda, tüm UTXO’ların %100’ü açıkça kârdadır. Şu anda, bu oran ise %95,31’dir.

Bu göstergeyi incelemenin ilginç bir yolu, UTXO’ların %95’inden fazlasının kârda olduğu süreyi ölçmektir (kırmızı çizgi).

2016 yılında yaşanan BTC boğa koşusunda, gösterge yaklaşık bir yıl boyunca bu seviyenin üzerinde kaldı. Bu seviyenin altına doğru ise üç keskin düşüş gerçekleşti. Bu mevcut boğa koşusunda, Nisan ayında keskin bir düşüş yaşamadan önce değerler altı ay boyunca %95’in üzerinde kaldı.

Gösterge şimdi %95’in üzerine çıktı (mavi daire). 2016 boğa koşusunda sıçrama zayıftı ve gösterge %95 çizgisine bile yaklaşamadı. Aynı şey 2013 boğa koşusu sırasında da meydana geldi (siyah daireler).

Teknik açıdan bu, 2013 ve 2016 BTC çöküşlerinden sonraki rahatlama rallilerinin mevcut sıçramadan çok daha zayıf olduğunu gösteriyor. Bu da Bitcoin’in bir rahatlama rallisi yaşamasını değil, yükseliş eğilimini sürdürmesini olası kılıyor.

Kademeli BTC Azalışı

2017’deki aşağı yönlü hareketi en son düzeltmeyle karşılaştırırken, hemen göze çarpan şey, o zaman yaşananın son harekete kıyasla ne kadar keskin olduğu.

Kârda olan UTXO’ların yüzdesi, ilk kez %95’in altına düştükten (siyah daire) sadece iki ay sonra %80’e düştü.

Daha sonra, dört ay sonra (mavi daire) %75’e ve altı ay sonra (kırmızı daire) %70’in altına düştü.

Aşağı yönlü hareket, sonunda Şubat 2019’da %45,96 gibi düşük bir seviyeyle sonuçlandı.

Hareket 2021’de çok daha kademeli oldu. Temmuz 2021’deki %84,49’luk yerel dip, 2017’den çok daha yüksekti.

Gösterge, trendini tersine çevirdi ve şimdi %95’in üzerine çıktı. Bu, önceki Bitcoin döngülerinin en yüksek seviyelerinde görünene benzemiyor.

Bu nedenle, 2017’den farklı olarak, UTXO’ların kârdaki yüzdesi hiçbir zaman %80’in altına düşmedi ve şimdi tekrar %95’in üzerine çıktı.

Kaynak: Glassnode

BeInCrypto’da yayımlanan 14 Ekim 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!