Bitcoin (BTC) fiyatı, bir aydır devam etmekte olan bir konsolidasyon formasyonundan çıkış gerçekleştirdi. Hâlâ geride bırakılması gereken bir direnç seviyesi olmasına rağmen trendin yükselişten yana olduğu söylenebilir.

Üçgenden Çıkış

Bitcoin (BTC) fiyatı, 8 Ekim’de simetrik üçgenden çıkış yaşanmasını sağlayan bir yükseliş ortaya koydu. 8 Eylül’den bu yana simetrik üçgen içinde konsolidasyon gerçekleştiği biliniyordu.

Kısa vadeli grafiklerde henüz bir zayıflık görülmüyor. RSI ve MACD yükseliyor ve ikisinde de negatif uyumsuzluktan bahsedilemiyor.

Dolayısıyla çıkış geçerli görünüyor ve yükseliş hareketinin devam etmesi bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Fiyat, 11.200 dolar bölgesinde çok güçlü bir dirençle karşılaşıyor.

11.200 dolar bölgesi daha önce destek olarak çalışmış ve 19 Eylül’de dirence dönüşmüştü. Buna ek olarak aynı bölge 17 Ağustos tepesinden bu yana varlığını koruyan bir alçalan direnç çizgisiyle de kesişiyor.

2 saatlik grafiktekine benzer şekilde 6 saatlik grafikte de düşüş işareti görülmüyor. RSI ve MACD, negatif uyumsuzluk oluşturmadan yükseliyor.

11.200 dolar bölgesinden gerçekleşecek çıkış, boğa trendini de onaylamış olacak.

BTC Grafiği (TradingView)

Günlük grafik de yükselişe işaret ediyor. MACD pozitif bölgeye geçmeye çok yakın hareket ediyor. Pozitif bölgeye geçiş olursa 25 Temmuz’dan sonra ilk defa tekrar pozitif bölgede hareket gözlenecek. Stokastik Osilatör de altın kesişim oluşturmuş durumda ve yükseliş kaydediyor.

RSI’da meydana gelen gizli pozitif uyumsuzluk küçük bir alarm verse de henüz onay aldığı söylenemez. Ayrıca bu gösterge, diğer yükseliş işaretlerini geçersiz kılmaya yetmiyor.

Bu sebeplerden ötürü 11.200 dolar seviyesi üzerinden bir çıkış denemesi daha gerçekleşmesi bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin İçin Dalga Sayımı

BTC 9 Eylül’deki dip seviyeden sonra simetrik bir üçgen oluşturarak yükseliş yönlü impuls (aşağıdaki grafikte turuncuyla gösterildi) başlatmış görünüyor. Bu impuls geçerliyse fiyat da şu anda beş dalgalı bir formasyonun üçüncü dalgasında hareket ediyor olabilir.

Alt dalga sayımı ve küçük alt dalga sayımı aşağıdaki grafikte, sırasıyla, mavi ve kırmızı renkle gösterildi.

10.374 dolar seviyesinin altına düşüş yaşanması halinde ise dalga sayımı geçerliliğini yitirecektir.

BTC Grafiği (TradingView)

Alternatif dalga sayımına göre üçgenden gerçekleşen çıkış, bir A-B-C formasyonunun (turuncu) B dalgasını meydana getirdi. Dalga sayımı hâlâ 11.800 dolara doğru yükseliş yaşanabileceğini ortaya koyuyor. Bu hedef ise A dalgasının uzunluğunun C dalgasına ve üçgenin uzunluğunun çıkış noktasına yansıtılmasıyla bulunuyor.

Reklam
Okumaya devam et

Daha sonra ise yıllık fiyat rekorunun kırılması yerine bir düşüş yaşanması bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak 11.200 dolar seviyesi üzerinden bir çıkış denemesi daha gerçekleşmesi ve yükselişin devam etmesi bekleniyor.

BeInCrypto’da yayımlanan bir önceki Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz