Bitcoin Yatırımcıları Endişeli: 400.000 Bitcoin’e Ulaşıldı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Grayscale firmasının 400.000 Bitcoin'ee ulaşması kripto para dünyasında büyük yankı uyandırdı.

  • Yatırımcılar bunun hem olumlu hem de olumsuz olabileceğini düşünüyor.

  • Deneyimli analist PlanB, bu tarz kurumsal yatırımcıların fiyatı rekora götüreceği görüşünde.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin 9.100 dolara kadar gerilemişken bir kurumun devamlı olarak Bitcoin satın alıyor olması endişeleri körüklüyor. Kurumsal yatırımcının sektöre gösterdiği ilgiyi kanıtlayan Grayscale’in toplam Bitcoin bakiyesinin 400.000 adete ulaşması, bir yandan iyi ancak bir yandan da oldukça tehlikeli gözüküyor.

SponsorSponsor

Grayscale’den Bitcoin Rekoru

CoinDesk isimli önde gelen kripto para haber sitesinin de sahibi olan Barry Silbert’in Bitcoin fonu Grayscale Bitcoin Trust, geçtiğimiz haftalarda yaptığı toplu alımlar sonucunda BTC bakiyesini inanılmaz şekilde arttırdı. Tabii ki Grayscale’in depoladığı BTC’ler direkt olarak Barry Silbert’e ait değil. Kurumsal yatırımcıların sahip oldukları BTC’ler için özel anahtara sahip olduğu biliniyor. Yine de Grayscale’in yönetimi altında 400.000 Bitcoin’e ulaşılmış olması hem merkeziyetsiz açısından hem de olası bir saldırı riskinden ötürü yatırımcıları korkutuyor.

SponsorSponsor

Grayscale bu bakiye ile sirkülasyondaki toplam BTC miktarının yani yaklaşık 18,4 milyon BTC’nin %2’sinden fazlasına sahip. Kripto para yatırımcısı ve araştırmacısı Kevin Rooke ise konu hakkında yayınladığı tweet’inde Grayscale’in Bitcoin blok ödülü yarılanmasından bu yana kazılan bütün BTC’lerin üç katı fazlasını satın aldığını ifade etti.

Bu da kurumsal yatırımcıların Bitcoin taleplerinin günlük BTC arzını katladığını gösteriyor. Önde gelen kripto para analisti PlanB, tam olarak bu gelişme ile beraber Bitcoin’in milyonlarca dolarlık birim fiyata ulaşabileceğini ifade etmişti. Bitcoin’in günlük akışının yani piyasaya sürülen BTC miktarının talebin çok ama çok altında kalacağını ifade eden PlanB, gerçekten de bu tahmininde şimdiden haklı çıkmayı başardı.

Kurumsal Yatırımcılara BTC Yetmiyor

Mayıs ayından yani blok ödülü yarılanmasından bu yana 39.544 BTC kazıldı ve Grayscale bunların çok daha fazlasını satın aldı. Peki Grayscale yatırımcıları ellerindeki bu kadar kripto parayı bir anda satabilir mi? Bitcoin yatırımcılarının korkularından birisi 12 Mart benzeri bir durumun yaşanması olarak biliniyor. 12 Mart tarihinde birçok kurumsal yatırımcı yüklü BTC satışı yapmış ve piyasa 3.700 doları görmüştü. Grayscale yatırımcıları ise ilk yatırım yaptıkları tarihten en az 6 ay sonrasına kadar hiçbir şekilde satış yapamıyor. Bu da korkulan satış baskısının en azından çok yüklü bir şekilde oluşturulamayacağını ve sadece çok eski yatırımcıların bunu yapabileceğini gösteriyor.

Bunun yanı sıra Grayscale’in Bitcoin fiyatı (fonun baz aldığı Bitcoin hisse fiyatı) ile spot piyasa arasındaki farktan yararlanmak isteyenlerin önü de böylece kesilmiş oluyor. Grayscale’in Bitcoin fonunun yanı sıra Ethereum fonuna da ciddi anlamda ilgi var. Wall Street’in nabzını yoklayan Grayscale’e özellikle BTC ve ETH yatırımı yapmak için gelinmesi ise kesinlikle olumlu bir gelişme. Eğer Grayscale’in BTC ve ETH fonlarına herhangi bir saldırı girişimi olmazsa, şu an için fonun sadece kurumsal yatırımcıların ilgisini yansıttığını söyleyebiliriz. Ancak böyle bir saldırı ve sızıntı durumunda milyarlarca dolarlık kripto para biriminin çalınması piyasayı tam anlamıyla dibe sürükleyebilir.

Nitekim geçtiğimiz yıllarda Mt. Gox ve Bitfinex gibi kripto para borsalarına yapılan saldırılardan sonra piyasa uzunca bir süre toparlanmamaıştı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

İLGİLİ KONULAR

Bio: Uludağ üniversitesi ingilizce öğretmenliği mezunu olan Emre, katip Çelebi üniversitesinde finansal ekonomi yüksek lisansını devam ettiriyor. 2016 yılından beri kripto paraları ve Blockchain teknolojisine ilgi duyuyor ve yenilikçi bütün teknolojilerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın