Bitcoin Yatırımcıları Bu Göstergelere Karşı Dikkatli Olmalı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para uzmanlarına göre Bitcoin öncülüğünde altcoin piyasaları hareketliliğe hazırlanıyor.

  • Daha önce bazı uzmanlar göstergeleri dikkate alarak hatalı Bitcoin (BTC) fiyat rallisi tahmininde bulunmuştu.

  • Peki yatırımcılar BTC ve altcoin fiyat analizlerini incelerken nelere dikkat etmeli?

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para uzmanlarına göre Bitcoin öncülüğünde altcoin piyasaları hareketliliğe hazırlanıyor. Bollinger bantları ve korku-açgözlülük endeksleri, yatırımcılar için kripto para piyasasının yönü hakkında tahminler sunuyor. Daha önce bazı uzmanlar, göstergeleri dikkate alarak hatalı Bitcoin (BTC) fiyat rallisi tahmininde bulunmuştu. Peki yatırımcılar BTC ve altcoin fiyat analizlerini incelerken nelere dikkat etmeli?

SponsorSponsor

Bitcoin ve Altcoin Rallisinin Belirsizliği

Bitcoin, 1 Ekim’de alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirdi. Böylece 7 Eylül’de başlayan düşüş hareketi son bulmuş oldu. BTC, 5 Ekim’de 50.000 dolar direncini kırarken, dün gerçekleştirdiği ani bir yükseliş ile 56.000 dolar seviyesini gördü. Bu haberin yazımı esnasında BTC 55.000 dolardan işlem görüyor. Daha önce William Suberg gibi pek çok analist ve kripto para haber siteleri, Bitcoin (BTC) fiyat rallisinin hemen gerçekleşmeyebileceğine dair yatırımcıları uyarmıştı. Suberg gibi düşünen kripto para analistleri, Bollinger bantlarını dikkate alarak bu uyarıda bulunmuştu. Bollinger bantlarını destek ve direnç noktaları oluşturmak için kullanan uzmanlar, Bitcoin fiyatında “tepe” noktası oluştuğu için destek noktalarına stop emri koyulması gerektiğini belirtmişti. Ancak BTC 56.000 dolara kadar yükselmeyi başarabilmişti.

SponsorSponsor

Pek çok uzman, Bollinger bantlarının ve korku-açgözlülük endekslerinin hata payını göz ardı etmişti. Bollinger bantları ve endeksler geriye dönük ölçümler olduğundan, aşırı alım seviyelerinde uyarı veriyor. Bu nedenle, bu hafta yaşadığımız gibi haftalık %30’luk bir ralli olduğunda, endeksler genellikle aşırı alım seviyelerini gösteriyor. Kripto para analistleri TechDev ve NebraskanGooner, Twitter üzerinden bu gibi durumlarda piyasanın yönünü tahmin etmenin imkansız olduğunu belirten paylaşımlarda bulundu.

Korku ve Açgözlülük Endekslerinin Bitcoin Verileri

Korku ve açgözlülük endeksleri, piyasanın ne kadar heyecanlı olduğunu hesaplamak için ticaret hacmini, vadeli işlemlere olan ilgiyi, sosyal metrikleri ve arama verilerini baz alıyor. Endeks, şu an traderların kendilerine aşırı güvendiğini gösteriyor. Ancak endeksin tam olarak verimli çalıştığı söylenemez. Daha önce de belirttiğimiz gibi endeks geçmiş verileri baz alıyor. Bu nedenle, endekslerde uyarı işareti belirdikten sonra, önemli bir Bitcoin fiyat düzeltmesinin gerçekleşmesi dört hafta kadar sürebiliyor. Marcel Pechman, bu duruma 29 Ocak 2021 ile 26 Şubat 2021 arasında yer alan Bitcoin ve endeks grafiklerini örnek gösteriyor. Bu yılın başlarında korku ve açgözlülük endeksleri işaretine uyup ilk günlerde satan kişilerin, Bitcoin ve altcoin rallisinin %70’e yakınını kaçırdığı ortaya çıkıyor.

Pechman, Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ederken, 23 Temmuz ve 25 Ağustos arasında benzer bir durumun yaşandığını belirtiyor. Uzmanlar, bir düzeltmenin her zaman bir noktada geleceğeni ifade ederken, önemli olan şeyin kaç hafta veya kaç ay sonra gerçekleşeceği olduğunu söylüyor.

Bollinger Bantları, Kısa Vadeli Göstergeler Olarak Görülmeli

John Bollinger’e ait Bollinger bantları, basit hareketli ortalamaya ve bu ortalamanın altına ve üstüne çizilen fiyattaki değişime dayanan iki adet standart sapma çizgisinden oluşur. Bunun karşılığında Bitcoin’in günlük %4,5’lik olağan volatilitesi göz önüne alındığında, haftalık %30’luk bir fiyat hareketi çoğu zaman bu aralığın dışında olacaktır. Yani Bolinger bantları yanlış sonuçlar ortaya çıkarabilir. Uzmanlar, Bitcoin’in üst Bollinger bandını kırdığında küçük bir düzeltme takip etme eğilimde olduğunu belirtiyor. Ancak bunun yaklaşık iki ila dört hafta sonraki fiyatla sıfır korelasyonu bulunuyor.

Haber Akışları ve Fonlama Oranları Takip Edilmeli

Uzmanlar, kripto para yatırımcılarının Bitcoin ve altcoin fiyatlarının ne olacağını tespit etmesi için fonlama oranını analiz etmelerinin daha sağlıklı veriler sunacağını belirtiyor. Kaldıraç oranları değiştikçe uzun vadeliler (alıcılar) ve kısa vadeliler (satıcılar) arasındaki riski dengelemek için türevlerin borsaları tarafından alınan bir ücret olan fonlama oranı analiz edilmelidir. Yani fiyatta bir ralli yaşanırken veya bir satın alma çılgınlığı gerçekleştiğinde gösterge yükselir. Örneğin; borsalarda Bitcoin arz sıkıntısı yaşanırsa, yatırımcılar BTC biriktirdikçe haftalık %1,5 hatta %3’lük bir ücret ödemek, onları uzun vadeli işlemleri kapatmaya zorlamaz. Son rallide 56.000 dolara çıkan BTC’nin veya yükseliş gösteren altcoin türevlerinin fiyat analizi yapılırken, borsaların fonlama oranını dikkate almak, yatırımcılara daha güncel veriler sunuyor. Ancak yatırımcılar haber akışlarını da takip etmeli. SEC’in ETF onayı vermemesi veya ABD’nin stablecoinlerin üzerine gitmesi ani düşüşler getirebilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

TED Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu, Ek dal olarak "İletişim ve Eleştirel Medya Çalışmaları'nı tamamladı. Bir süre bankacılık ve finans üzerine eğitim aldı. Aynı dönem TEDU Trade&Research Center’da çalıştı. Kendisinin özel ilgi alanı kripto para piyasaları ve finansman üzerinedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!