Bitcoin Yaşanan Değer Kaybını Telafi Etmeye Başladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Fiyat hareketi çift dip formasyonu oluşturdu.

  • Bitcoin alçalan direnç çizgisini takip ediyor.

  • Bir düz düzeltmenin C dalgası içinde hareket ediliyor olabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 20 Temmuz tarihinde düşüş sergiledi. Ancak daha sonra bir sıçrama gerçekleşti.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) sıçrama gerçekleştirmeden önce bir çift dip formasyonu oluşturdu. Çift dip formasyonları, genelde yükselişe işaret eden formasyonlar olarak değerlendiriliyor. Ancak yukarı doğru dönüşün onaylanması için BTC’nin aşması gereken birçok direnç bulunuyor.

SponsorSponsor

Bitcoin Çift Dip Formasyonu Oluşturdu

Bitcoin (BTC) 29 Haziran’da bir alçalan direnç çizgisini takip etmeye ve değer kaybetmeye başladı. Son reddedilme 12 Temmuz’da olmak üzere, alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirme girişimleri ise başarısızlıkla sonuçlandı.

Öte yandan BTC, 20 Temmuz’da 29.200 dolar seviyesine geriledi ve burada bir dip meydana geldi. Dolayısıyla fiyat hareketi, 22 Haziran’da ve 20 Temmuz’da ulaşılan dip seviyeler ile birlikte bir çift dip formasyonu oluşturdu. Ayrıca dip oluşumunun ardından artış sergilendi ve 30.900 dolar seviyesinde bir tepe meydana geldi.

Yükseliş hareketine rağmen altı saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, düşüşe işaret etmeyi sürdürüyor. MACD’de ve RSI’da yukarı doğru dönüş işaretleri bulunuyor. Ancak MACD, 0 seviyesi altında yer alıyorken RSI, 50 seviyesi altında hareket ediyor.

Dolayısıyla yukarı doğru dönüşün onaylanması için alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleşmesi gerekiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, altı saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergelere benzer şekilde, düşüşe işaret ediyor. MACD, 0 seviyesi altında yer alıyor ve RSI, 50 seviyesi altında hareket ediyor. Buna ek olarak, Stokastik Osilatör’de ölüm kesişimi oluştu.

En yakın direnç bölgesi, 31.300 dolarda bulunuyor. Öte yandan 19 Mayıs ile 20 Temmuz tarihleri arasında, 31.300 dolar ile 40.550 dolar aralığında hareket edildiği ve fiyatın bu aralıkta yatay bir seyir izlediği biliniyor. Dolayısıyla daha önce bir destek olarak çalışan 31.300 dolar bölgesi, şu anda bir direnç görevi görüyor.

Ayrıca Bitcoin fiyatının 31.300 dolar seviyesini aşması ve ardından alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirmesi halinde bir sonraki direnç, 36.000 dolarda yer alıyor. Bu direnç ise 31.300 dolar ile 40.550 dolar aralığının orta bölgesine karşılık geliyor ve yatay bir direnç bölgesiyle de kesişiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımı Analizi

Son düşüş hareketine bakıldığında, dalgalı bir görünüm sergilendiği görülüyor. Düşüş hareketinin dalgalı bir seyir izlemesi, bir düşüş impulsü içinde hareket ediliyor olma ihtimalini azaltıyor. Dolayısıyla dalga sayımı analizine göre Bitcoin, bir düz düzeltmenin C dalgası içinde hareket ediyor olabilir. Ayrıca BTC’nin 0,85 fib. düzeltme seviyesinin (beyaz) altına gerilemesi de düz düzeltmeye ilişkin senaryoyu destekliyor. 

Öte yandan C dalgasının tepe noktası için olası hedefler, 37.278 dolarda ve 42.181 dolarda yer alıyor. O halde A ve C dalgalarının 1:1 oranını vermesi, 37.278 dolar seviyesindeki hedefe işaret ediyorken 1:1.61 oranını vermesi ise 42.181 dolar seviyesine işaret ediyor. Ancak 20 Temmuz’da ulaşılan ve 29.279 dolarda yer alan dip seviye altına bir gerileme yaşanırsa bu dalga sayımı analizi geçerliliğini yitirebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 20 Temmuz 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın