Bitcoin Yaklaşık 3 Yıl Sonra Bir İlki Başardı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin, 2018 Ocak tarihinden beri en yüksek haftalık kapanışı ortaya koydu.

  • Teknik göstergeler uzun vadede yükselişe, kısa vadede ise düşüşe işaret ediyor.

  • Fiyat, kısa vadede yükselen bir kanal içinde hareket ediyor olabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC), 19-26 Ekim haftasında 13.000 dolar üzeri bir kapanış gerçekleştirmeyi başardı. Uzun vadeli trend, yükselişe işaret ederken kısa vadeli grafiklerde ise zayıflık ortaya çıkmaya başladı.

SponsorSponsor

Fiyatın mevcut paralel kanaldan çıkış yapması veya kırılım gerçekleştirmesi kısa vadeli hareket için de belirleyici bir rol oynayacak.

SponsorSponsor

Haftalık Kapanışta Pozitif Görünüm

BTC fiyatı 19-26 Ekim haftasında, %13,5 artış sağlayan bir yutan boğa mumu meydana getirdi. 13.039 dolarda gerçekleşen kapanış, 2018 Ocak tarihinden bu yana gerçekleşen en yüksek haftalık kapanış oldu.

BTC 2019 Temmuz tarihindeki fitillerin oluşturduğu, 13,500-14.000 dolarda yer alan uzun vadeli direnç seviyesine hâlâ yakın bir şekilde hareket ediyor. Öte yandan 2018 Şubat tarihindeki haftalık kapanışların (aşağıdaki grafikte kesikli çizgiyle gösterildi) meydana getirdiği 11.800 dolardaki direnç bölgesinin aşıldığı görülüyor.

Dolayısıyla 13.500 dolar üzerindeki kararlı bir hareketten yola çıkarak kritik bir direnç seviyesinin aşıldığı söylenebilir.

Yaşanan son yükselişten sonra RSI’da negatif uyumsuzluk görülmedi. Oluşan son RSI tepesinin 17 Ağustos’takinden biraz daha yukarıda olduğu biliniyor. Ayrıca Stokastik Osilatör yükseliyor ve haftalık grafikte henüz zayıflık bulunmuyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Günlük grafiğe bakıldığında 21 Ekim’deki yutan boğa mumundan sonra fiyatın yükselişe geçmesi göze çarpıyor. BTC 25 Ekim tarihinde küçük bir kırmızı mum oluştursa da günlük grafikte henüz net bir zayıflık gözlemlenmiyor.

MACD, RSI ve Stokastik Osilatör yükseliyor ve herhangi bir negatif uyumsuzluktan söz edilemiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Kısa Vadede Bitcoin

6 ve 2 saatlik grafiklerde zayıflığa dair ilk işaretler belirginlik kazanıyor.

En son meydana gelen iki tepe esnasında RSI’da negatif uyumsuzluk görüldü ve bir kayan yıldız oluşumu şekillendi.

Yakında düzeltme gelebileceğine dair düşüş yönlü işaretler bulunuyor. En yakındaki destek seviyeleri ise son yükselişin 0,5-0,618 fib. seviyelerinin bulunduğu 12.300 ve 12.040 dolarda yer alıyor. 12.040 dolar seviyesinin aynı zamanda bir önceki destek bölgesiyle de kesiştiği görülüyor ve tekrar destek olarak görev yapması bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

2 saatlik grafikte paralel yükselen kanal formasyonu göze çarpıyor. Bitcoin bu analizin yazıldığı sırada kanalın orta noktasına hareket ediyor ve çekiç mumu oluşturuyordu.

BTC’nin kanaldan aşağı ya da yukarı hareket etmesi bir sonraki trend için kısa vadeli tetikleyici bir etki yaratabilir. Gerçekleşecek kırılımla yukarıda belirtilen destek seviyelerine gerileme yaşanabilir. Çıkış halinde ise 13.500-14.000 dolar seviyelerinde uzun vadeli direnç bölgeleri tekrar test edilebilir.

Kısa/orta vadeli grafiklerde zayıflık görüldüğü için kırılım gerçekleşmesi daha muhtemel görülüyor. Buna rağmen uzun vadeli trend hâlâ yükselişe işaret ediyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak BTC fiyatı bir yükseliş trendi içinde bulunuyor fakat yükseliş hareketi devam etmeden önce kısa vadeli bir düşüş gerçekleşmesi bekleniyor.

BeInCrypto’da yayımlanan bir önceki Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklana görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın