Bitcoin ve Ethereum’dan Sonra Kurumsalların Hedefindeki Altcoin

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kurumsal şirketlerin kripto para piyasasına yönelik ilgisi devam ediyor.

  • Şirketler, Bitcoin ve Ethereum ile birlikte diğer altcoinlere de yatırım yapıyor.

  • Bu hafta en çok yatırım alan altcoin Solana oldu.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kurumsal şirketlerin kripto para piyasasına yönelik yatırımları daha fazla yatırımcının piyasaya güven duymasını sağlıyor. Grayscale, MicroStrategy ve Tesla gibi dev şirketler sadece son bir yılda yüz milyonlarca dolarlık kripto para yatırımı yaptılar. Bugüne kadar kurumsal şirketlerin kripto para yatırımlarında Bitcoin (BTC) açık ara en ön sırada yer alıyor. 2021 yılında gösterdiği performans ve özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarının başarısı, lider altcoin Ethereum’un da kurumsal şirketlerin radarına girmesini sağladı. Bununla birlikte Digital Asset Fund Flows Weekly’ye (DAFFW) göre, kurumsal şirketler 6-10 Eylül ayında en çok Solana (SOL) yatırımı yaptılar. Bu tarihler arasında yapılan yatırımların toplamda 50 milyon dolar civarında olduğunu belirten DAFFW, bu yatırımların %86,6’sının Solana yatırımı olduğunu belirtiyor.

SponsorSponsor

Solana (SOL) Kurumsalların İlgisini Çekti

Temmuz ayı ortalarında 20 dolar ortalamayla işlem gören Solana özellikle ağustos ayında yakaladığı yükseliş trendi ile 200 dolar seviyesini aşmayı başardı. Solana bu başarının ardından kurumsal şirketlerin ilgisini de üzerine çekmiş gibi görünüyor. DAFFW’ın 14 Eylül yayınına göre kurumsal şirketlerin SOL yatırımları son bir haftada %275’lik bir artış gösterdi. Bu artışla birlikte Solana yatırımları toplamda 49,4 milyon dolarlık bir seviyeye yükseldi. Bu süreçte kripto para piyasasına yapılan kurumsal yatırımların ilgi odağı Solana olurken, yatırım yapılan diğer kripto para birimleri Bitcoin, Ethereum, Ripple (XRP), Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) oldu.

Bu süreçte kurumsal şirketlerin Bitcoin ilgisinde ciddi bir azalma gözlense de 13 Eylül tarihinde MicroStrategy 5 bin BTC aldığını duyurdu. Bu yatırımın ardından Bitcoin eylül ayında en çok yatırım alan kripto para birimi olurken, Solana bu süreçte en çok yatırım alan altcoin oldu.

Popüler Altcoin ADA Güncellemeye Rağmen Düşüşte

Solana’yla birlikte ağustos ayında ciddi şekilde değer kazanan bir diğer altcoin olan Cardano eylül ayına kötü başladı. 13 Eylül tarihinde Alonzo güncellemesini başlatarak ekosistemine akıllı kontratları ekleyen Cardano’da bu gelişmenin etkisi kurumsal şirketlerin yatırımlarına yansımadı. Piyasadaki genel değer kaybı ve sosyal medyada Alonzo güncellemesi için çıkan olumsuz haberler sonrası takip edilen süreçte kurumsal şirketlerin Cardano yatırımlarında %46’lık bir gerileme kaydedildi. Kurumsal şirketlerin ADA yatırımları 3,5 milyon dolarda kaldı.

Solana ve Cardano dışında yatırım alan diğer altcoinler Ripple, Polkadot ve Bitcoin Cash (BCH) oldu. Kripto para analisti Michaël van de Poppe’un bir sonraki Solana olarak tanımladığı Polkadot, 1,7 milyon dolarlık yatırım aldı. 3 milyon doların üzerinde yatırım alan kripto para birimleri arasında Ripple ve Bitcoin Cash bulunuyor.

MicroStrategy’den Dev Bitcoin Yatırımı

MicroStrategy, Tesla ve Galaxy Digital gibi yüklü kripto para yatırımı yapan kurumsal şirketlerin ilk tercihi Bitcoin oluyor. Kasasında 114 bin Bitcoin bulunduran MicroStrategy, bu alanda liderliği elinde tutuyor. Her fırsatta kripto paraları ve blok zincir teknolojisini öven MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, dün sabah saatlerinde kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği bir paylaşımla şirketin 5.099 BTC satın aldığını duyurdu. Saylor, aynı zamanda şirketin BTC satmayacağını ve hodl yapacağını açıkladı.

MicroStrategy’nin ardından en çok kripto para kaynağına sahip olan şirket Elon Musk’ın Tesla’sı. Tesla, 42.900 BTC’nin yanında bilinmeyen miktarda Ethereum ve Dogecoin’e sahip. 22 Temmuz tarihinde gerçekleşen The B Word programında, Tesla’nın Ethereum varlıklarını açıklayan Musk, şirketin sahip olduğu kripto paraları satmayı düşünmediğini ifade etti.

Araştırmanın yapıldığı tarihler arasında kripto para yatırımı yapan şirketler arasında Grayscale, Coinshares, 21Shares, ETC Group ve Bitwise şirketleri ön plana çıkıyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç.

Katılın