Kripto para piyasası uzun bir düşüşün ardından kendisini toparlamaya başladı. Bitcoin ve Ethereum fiyatları toparlanırken, altcoin hareketliliği henüz başlamadı. Birçok yatırımcı, piyasaların toparlanma sinyallerine karşın altcoinlerin neden hareketlenmediğini merak ediyor. Birçok uzman endişelenmemek gerektiğini söyleyerek bazı önemli gelişmelerin yeni bir rallinin kapısını aralayabileceğini ifade ediyor.

Altcoin fiyatları mart ayından beri büyük bir sıçrama yaşamış ve yatırımcılarına büyük kazanç sağlamıştı. Özellikle son 1 aydır yaşanan düşüşten çok fazla etkilenen altcoin’ler, yarı fiyattan fazla değer kaybetti. Yatırımcıların büyük bir çoğunluğu bu yaşanan düşüşten dolayı tedirgin durumda. Bitcoin’in yaşadığı toparlanma ise geri dönüş için fırsat sunabilir. Piyasanın tekrar hareketlenmesi için en önemli konunun ise Bitcoin hakimiyet oranı olduğu düşünülüyor.

Bitcoin Hakimiyet Oranı İşleri Değiştirebilir

Kripto para piyasasının en önemli etkenlerinden biri olan Bitcoin hakimiyet oranı, son günlerde büyük bir artış yaşayarak 61,20 seviyelerine kadar geldi. Piyasada dönen paranın büyük çoğunluğunun Bitcoin’e (BTC) kaydığını gösteren bu veri, altcoin hareketliliğine de ket vurarak genel piyasanın adeta çökmesine yol açtı. Zira Bitcoin’in yaşadığı ufak bir düşüş bile altcoinleri derinden etkiliyor.

Hakimiyet oranı grafiğine bakıldığında, mayıs ayından beri büyük bir düşüş içinde olduğu görülüyor. Bu durum, özellikle DeFi projelerine olan ilginin artması ve altcoin hareketliliğinin başlamasıyla açıklanırken oran eylül ayında iki defa 59,20 seviyelerini gördü. Fakat son dört gündür büyük bir ivmeyle yeniden yükselen oran, altcoinlerin de büyük değer kaybetmesine yol açtı. Uzmanlar, BTC’nin kritik bölgeleri aşmasından sonra bu oranda eskiye dönüş olması halinde altcoinlerin tekrar hareketleneceğini düşünüyor.

Bozokcoin Yatırımcıları Altcoin Fiyatları Konusunda Uyardı

Hakimiyet oranına dikkat çeken ünlü uzmanlardan bir tanesi de Bozokcoin oldu. Tecrübeli analist, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Bitcoin’in yükseliş işaretleri verdiğini söylerken altcoin hareketliliğinin tekrar başlaması için Ethereum fiyatının yapacağı hareketin önemli olduğunu söylüyor. Popüler isim, aynı zamanda güçlü projelere sahip altcoinlerin bu hareketlilikte avantajlı konumda olacağını düşünüyor;

“Mesela BTC 11.111 dolar seviyesine getirilir ve yataya sokulur. Hakimiyet oranı biraz daha yükselir, diyelim ki 61,20. Sonrasında BTC yatay hareket eder ve hakimiyet tekrar 59 seviyesine iner. Bu durumda altcoin fiyatları tekrar hareketlenir. Hakimiyet oranı 61,20 seviyesine yaklaşmış, BTC 11.111 seviyesine yaklaşmış. Eğer altcoinlerin ne zaman döneceğini merak ediyorsanız ETH fiyatını izleyeceksiniz.”

Ethereum Yeni Bir Ralliye Başlayabilir

Bozokcoin’in işaret ettiği Ethereum fiyatı, şu an için Bitcoin’le beraber hareket ediyor. Önemli destek bölgelerinin üstünde tutunmayı başaran lider altcoin yavaş yavaş kendisini toparlıyor. Birçok altcoinin ağını kullandığı ve fiyatların bir uyum içerisinde hareket ettiği Ethereum için ünlü analist Aayush Jindal de benzer bir görüş paylaşıyor. Jindal’e göre ETH yeni bir ralliye başlayabilir;

“Boğalar kritik olan 355 dolar ve 350 dolarlık destek seviyesini koruyabildiler. Fiyat şu an için kayıplarını kurtarıyor. Görünüşe göre 350 dolara yakın destekte oluşan bir çift dip modeli var. Ethereum için ana direnç ise 370 dolar seviyelerinde bulunuyor. Bu nokta üzerinde bir kapanış gerçekleşirse çift dip modeli doğrulanacak ve bir sonraki hedef 390 dolar ile 400 dolar aralığında olacak. Bu yeni ralliyi muhtemel görmekle beraber direncin aşılamaması fiyatı tekrar 355 dolar seviyesine düşürebilir.”

Ethereum Toparlanırsa Altcoin Fiyatları da Toparlanacak

Bir başka ünlü analist Wolf ise yine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ethereum’un dikkat çekici bir yükselişe hazırlandığını ifade etti. Wolf, teknik göstergelerin geçmiş boğa sezonunda olduğu gibi olumlu olduğunu ve bu senaryonun gerçekleşmesi halinde fiyatın 1.000 dolar seviyesine bile çıkabileceğini belirtiyor. Ethereum’un böyle bir sıçrama yapması ise altcoin fiyatlarının birçoğunun eski seviyesine gelmesini sağlayabilir;

“ETH, günlük MA’lar, 2016 yılında BTC için olduğu gibi mükemmel bir yükseliş ivmesinde hizalanmış görünüyor. Günlük MA200’ü bir trend çizgisiymiş gibi genişleterek 2023 yılına kadar bir ETH tahminini yürütebiliriz.”

Bazı Spekülasyonlar Ortalığı Karıştırabilir

Kripto para piyasasının en önemli temel taşlarından bir tanesi de ABD dolarına bağlı kripto para birimi Tether (USDT). USDT arzının özellikle Bitcoin fiyatını ne kadar çok etkilediğini geçmişte de görmüştük. Piyasaya arz edilen USDT miktarı arttığında piyasalar da yükselirken, herhangi bir geri çekilme durumunda, Bitcoin’in 3.200 dolara kadar indiği de bir gerçek.

Geçtiğimiz günlerde ise, sosyal medyada dolanan bir iddiaya göre piyasaya 1 milyar dolar değerinde USDT sokulduğu konuşuldu. Fakat Tether tarafından yapılan açıklamada, böyle bir arzın gerçekleşmesi sürecine açıklık getirildi. Şirket, yeni bir arzın gerçekleşmediğini, piyasaya sürülen bu meblağın yeniden basım olduğunu kamuoyuna duyurdu. Bu haberin Bitcoin’in yükseliş hareketinde etkili olduğu düşünülmesine rağmen aslında bir etkisi olmadığı ortaya çıktı. Zira son günlerde Bitcoin’e yapılan yatırım büyük oranda artmış ve fiyatın yükselişinde etkili olmuştu.

AB Tarafından Gelecek Haberler Önemli

Bir yandan piyasanın genel dinamikleri işlerken bir yandan da küresel politik alanda yaşanan gelişmeler piyasayı derinden etkiliyor. Geçtiğimiz günlerde AB maliye bakanlarının yaptığı toplantıda kripto paralarla ilgili yeni düzenlemeler getirilebileceği konuşulmuştu. Bu durum, birçok altcoin ve stabilcoin için tehlikeli olarak görülürken piyasaların da tedirgin olduğuna şahit olduk. Fakat gelen bilgilere bakıldığında durum o kadar da karamsar değil.

Kimileri tarafından küresel piyasalar için tehdit olarak algılanan kripto para kavramına gelebilecek sert düzenlemeler, yatırımcıları korkutabiliyor. AB tarafından gelen son haberler de aynı tedirginliği yaratmış ve fiyatlarda bazı dalgalanmalar yaşanmıştı. Fakat AB tarafından gelecek bu düzenlemelerin en erken 2022 yılında hayata geçecek olması ve genellikle stabilcoinler özelinde olması ihtimali piyasaları rahatlattı. Yine de uzmanlar, bu haberlerin özellikle altcoin fiyatları için orta ve uzun vadede etkili olabileceğini düşünüyor.

Altcoin Partisi Yakın Zamanda Başlayabilir

Tüm bu veriler ışığında Bitcoin’in yapacağı hareketler altcoin partisinin yakında başlayabileceğine işaret ediyor. Genel değerlendirmelerde BTC fiyatının 10.900 dolar seviyesinin üzerinde tutunarak sabit ilerlemesi halinde altcoinlerin de tekrar canlanacağı düşünülüyor. Yazının kaleme alındığı an itibarıyla 10.903 dolar seviyesinde bulunan Bitcoin, şimdilik yükselişini sürdürüyor. Lider kripto para biriminin bu seviyeyi aşması halinde yeni hedefi ise 11.200 dolar seviyeleri.

Altcoin fiyatları şimdilik bu oranda bir yükseliş kaydetmese de yatırımcıların en çok izlemesi gereken veri hakimiyet oranı gibi görünüyor. Yazının kaleme alındığı an itibarıyla 61,20 seviyesinde bulunan bu oran, önümüzdeki günlerde yeni bir düşüş yaşayarak eski seviyelerine gelirse altcoinlerin de yeni sıçramalar yapmak için hazır olacağı iddia ediliyor. Oranların hangi yönde ilerleyeceği ise birkaç gün içinde netleşebilir. Bununla birlikte küresel gelişmeler ve piyasaların durumu da her an gözetilmesi gereken gelişmeler olarak bir kenarda duruyor.