Bitcoin ve Ethereum’un son birkaç gündeki bulutlu performansı, aslında altcoin’ler için büyük fırsatlar yaratıyor. Bu fırsattan istifade etmeye devam eden DeFi sektörünün en yeni projesi Pickle Finance ise inanılmaz bir yükseliş rallisi elde ederek hem BTC hem de ETH’nin performansını katladı.

Pickle Finance Çılgınlığı Sürüyor

Peki bir anda rekor kırarak bütün gözleri üzerine çeken turşu görseline sahip Pickle Finance projesi nedir? Aslında gıda odaklı kripto para ve DeFi projelerinin geçtiğimiz hafta çok sert darbe aldığı biliniyor. Hem SushiSwap hem de Kimchi gibi projeler birçok yatırımcının rekor zarar etmesine yol açtı. Bu durumun gıda odaklı DeFi furyasını bitireceği düşünülse de piyasa buna tam olarak hazır değildi.

En büyük dört DeFi stablecoin’ini temel alan ve likidite teşviki sunan Pickle Finance ise bunların en günceli oldu. 24 saatlik hacmi 53 milyon doların üzerine çıkan projenin PICKLE (turşu) isimli kripto parası, 85 dolara kadar yükselmeyi başardı. 13 Eylül tarihinde 5 dolardan işlem gören PICKLE, 14 Eylül tarihinde 85 dolara kadar çıkarak tam anlamıyla 17 kat (%17.000) yükseliş elde etti. Bu da 100 dolar yatıran bir yatırımcının bu fonunu 1.700 dolar yapabileceğini gösteriyor.

Hedef Nokta Stablecoin’ler

Pickle Finance projesinin temel amacı stablecoin’lerin fiyatları arasındaki dengeyi kurmak ve DeFi alanına istikrar getirmek. Birçok yield farming ve DeFi projesinin topluluk için hiçbir şey yapmadığının vurgulandığı whitepaper, Pickle’ın bunu denemek için piyasaya giriş yaptığını vurgulamakta. Pickle projesinin token’ının likidite havuzları aslında DeFi sektöründeki klasik faiz oranlarını sunuyor. 2 numaralı likidite havuzu olan PICKLE/ETH LP’nin yıllık getirisinin %4.000 olduğu görülmekte.

PICKLE sahipleri buna ek olarak ağda yapılacak yönetimsel kararlara da katılıp bunlar hakkında oy kullanabilmekte. Farklı bir oylama yöntemi kullanan PICKLE, her bir oyun karesini alıyor ve bunu nominal olarak hesaba katıyor. Bu da yüklü miktarda PICKLE sahibi olan balinaların her şeyde hakim güç olmasını engellemekte. Aslında proje Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in bile ilgisini çekti.

Vitalik Buterin‘in olumlu yanıt verdiği ve proje hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için sorduğu sorudan sonra ise fiyat yükselişe geçti. Peki PICKLE tam olarak nasıl bir modele sahip? Piyasaya girişinden iki gün sonra DAI stablecoin’inin 1 doların üzerinden işlem gördüğü anlarda harekete geçen PICKLE, bunu eski seviyesine geri döndürdü. MakerDAO tabanlı stablecoin’in 1 dolara geri dönmesi için harekete geçen PICKLE yatırımcıları, gerçekten de fiyatı 1,05 dolardan 1,02 dolara kadar çekmeyi başardı.

Pickle sadece bu hedefle de yetinmiyor. Projenin önümüzdeki günlerde flaş kredi olarak bilinen fırsatı da yatırımcılara sunacağı belirtilmekte. Bu da yatırımcıların anlık kredi çekerek arbitraj fırsatlarından faydalanmasını sağlayacak. 1,05 dolar ile 1 dolar arasındaki fark çok küçük olsa da yüklü miktarlardaki fonlar kesinlikle bu noktada fark yaratabilir.

BTC ve ETH Durdu, Sıra DeFi Projelerinde

Pickle kesinlikle kripto para sektörünün nasıl bir çılgınlık boyutuna eriştiğini gösteriyor. 2017 yılının boğa döneminde Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar rekor kırarken 2020 yılının boğasında bunun tam tersi yaşanıyor. BTC ve ETH yerinde sayarken yan projeler ve nispeten hiç bilinmeyen kripto paralar rekor kırmakta. BTC ve ETH’den zarar edenler ve tepeden alım yapanlar nispeten bu zararlarını çıkartsalar da DeFi projelerinde benzer bir şeyin mümkün olup olmadığını zaman gösterecek.