Sektörün lider kripto para birimi Bitcoin, son dönemde düşüş sinyalleri veriyor. Ay başında 12 bin doları geçen BTC, sonrasında düşüş yaşarken 10 bin dolar civarlarında işlem görmeye devam ediyor. BTC, bu seviyelerden dönem dönem ufak sıçramalar gerçekleştirmeyi başarsa da, bu ufak yükselişler; genelde yaşanan satışlar sonrası ivme kaybediyor.

Bitcoin’e benzer bir şekilde altcoin piyasası da şu anda pek olumlu sinyaller vermiyor. Zaten fiyat hareketleri BTC’ye sıkı sıkıya bağlı olan ve BTC’deki düşüşlere çok daha sert tepki veren altcoin’ler, şu dönemde kararsız bir görüntü çiziyor. Özellikle altcoin piyasasının lideri olan Ethereum, 475 dolar ile başladığı ayda; şu anda 330 dolara kadar inmiş durumda.

Hal bu durumda iken otoritelerin bir kısmı ayı piyasasının gelmiş olabileceğini düşünüyor. Ancak bunun geçici bir süreç olduğunu ve piyasaların şu anda ufak bir düzeltme yaşadığını iddia eden görüşler de mevcut.

Ayın başından bu yana olan gelişmelere baktığımızda ise, BTC’nin bir düşüş trendinde olduğunu görmek mümkün. Zaten eylül ayı, BTC için genelde kötü olan bir ay olarak ifade edilirken; gelinen noktada BTC’nin bu ayki değer kaybının yaklaşık yüzde 13 civarında seyrettiği görülüyor.

Altcoin’ler için de durum pek farklı değil. Özellikle DeFi merkezli projelerin yakaladıkları lokal zirvelerden sonra sert çakıldıkları göze çarpıyor. Bu sert düşüşlerin altında yatan nedenler ise, Uniswap borsasındaki dolandırıcılık vakalarının artması ve bazı DeFi projelerin vaat ettiklerini gerçekleştirememesi olarak ifade ediliyor.

İşte tam da böyle bir durumda, aslında piyasada işlem yapmak bir hayli riskli hale geldi. Dolayısıyla yatırımcıların, özellikle de tecrübesiz yatırımcıların, sık yaptığı hataları gözden geçirmeleri ve böylesi bir ortamda paralarını korumaya çalışması gerekiyor. Biz de BeInCrypto Türkiye ekibi olarak, piyasanın karmaşık bir görüntü çizdiği dönemde, yapılmaması gereken 5 yatırım hatasını derledik.

1. Bir Coin’e Fiyat Düştüğü İçin Yatırım Yapmak

Piyasaların karışık sinyaller verdiği ve düşüş yönlü seyrettiği dönemlerde, yatırımcıların en sık yaptığı hatalardan bir tanesi de bir ürüne sırf fiyatta düşüş oluyor diye yatırım yapmaktır. Bu hatada yatırımcılar; ürünün fiyatı düştüğü için sanki kendileri o ürünü dip seviyeden alıyormuşçasına hareket ederler.

Ancak ayı piyasalarında dip seviyelerin de dibi vardır. Yani düşüşün nerede sonlanacağını kestirmek bir hayli güçtür. Örneğin Chainlink özelindeki durumu ele aldığımızda bu süreç, çok net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Üstteki grafik, LINK’e ait. Türkiye’de de ciddi yatırımcı kitlesi olan proje, 16 Ağustos günü 20 dolar seviyelerine gelerek tarihi rekorunu kırdı. O seviyelerden zaten LINK alan birçok kişi çok ciddi zararlar etti. Ancak onlardan daha çok; 20 dolara olan düşüşten sonra 13-14 dolar seviyelerinde LINK alıp zarar eden kişi var.

Grafikte de görüldüğü gibi LINK fiyatı, şu anda 8.7 dolar bandında. Yani, 20 dolardan 13 dolara yaklaşık yüzde 40’lık düşüşü ‘dip seviye’ olarak gören ve teknik verilere bakmaksınız yatırım yapan kişiler; şu anda ciddi zarar etmiş durumdalar.

Ayı piyasalarında bu hataya düşmemek için ise şunları yapmak gerekiyor:

 • Teknik analizde bir sonraki destekleri tam anlamıyla belirlemeden, düşen ürünlere yeni giriş yapmamak
 • Desteklerde alım yapılıyorsa dahi, bir sonraki destek seviyesi ve seviyeleri de göz önünde bulundurularak; kademeli alım yapmak
 • Asla bir ürüne, özellikle de düşen bir ürüne, sermayenin tamamıyla girmemek

2. Çabuk Karların Peşinde Koşmak

Bu tarz dönemlerde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de çabuk karların peşinde koşmaktır. Özellikle ayı piyasaları dönemlerinde, spot işlemlerden elde edilen kar miktarı ciddi oranda düştüğü için; yatırımcılar dönem dönem baş kaldıran Çin’lere hücum eder.

Sektörün en büyük kripto para borsaları olan Binance, Coinbase ve OKEx gibi borsalarda yapılan listelemeler de fiyatlara anlık olarak ciddi olumlu etki ediyor. Ancak bu projeleri önceden araştırıp yatırım yapmak yerine; birçok kişi coinler borsaya girer girmez acele ve panik ile alımlar yapıyor. Bu işlemler, genelde çok ciddi zararlar ile sonuçlanıyor.

Benzer bir şekilde, sektörün kalbinin attığı bir başka borsa olan Uniswap’da da benzer şeyler görmek mümkün. Burada, kodu denetlenmemiş, geliştirici ekibi belli olmayan ve hiçbir şey vaat etmeyen projelere yatırımcılar, fiyat konusunda detaylı bir bilgi de olmadan bu projelere giriş yapıyor ve ciddi zararlar ediyor.

Bunları yapmamak ve zarar etmemek için dikkat edilmesi gereken şeyler ise, şöyle sıralanıyor:

 • Büyük borsalarda listelenecek olan coinleri mümkünse daha önceden uygun fiyatlardan almak. Bunu yapmak için de ciddi bir şekilde araştırma pratiğine sahip olmak.
 • Coinler borsada listelendiğinde, eğer illa yatırım yapılması isteniyorsa fiyat hareketinin stabilleşmesini ve hareketin durmasını beklemek.

3. Duygusal Yatırım Yapmak

Yatırım yaparken duyguları kontrol edememek, trader’ların en sık yaptığı hatalar arasında yer alıyor. Genel manada baktığımız zaman; zarar eden yatırımcıların birçoğu, inandığı projenin başarısız olduğunu görmesine karşın, hatasında ısrar eden kişilerden oluşuyor.

Temel olarak söylemek gerekirse, kripto para sektöründe bir coine aşık olmak hiç de doğru bir mekanizma değil. Bunun yerine, tamamen nesnel bir şekilde sürece bakarak hareket etmek gerekiyor. Yatırım yaparken veya trade ederken duyguları bir kenara bırakmak; o yatırımın başarı şansını ciddi biçimde artıyor.

Buna ek olarak, bazen bir coinden ciddi kar eden kişiler, karın tamamını ya da bir kısmını realize etmek yerine; çok daha fazla yükseleceği beklentisi ile coinde durmaya devam ediyor. Bu da çok büyük oranda başarısızlık ile sonuçlanıyor ve ya edilen karların büyük bir kısmı elden gidiyor, ya da daha da kötüsü, ilgili yatırımcı o coinde zarar ediyor.

Bu noktada dikkat edilmesi gerekenler ise, şu şekilde sıralanıyor:

 • Yatırım kararı verirken, olabildiğinde objektif bir tavır takınmak
 • Başarısız bir trade ya da yatırım olursa, bu hatada ısrar ya da inat etmeyip yeni fırsatları kovalamak
 • Her zaman işleme belirli bir plana sahip olarak girmek

4. Bilgisizce Yatırım Yapmak

Günümüzde sosyal medyanın etkisinin ne denli büyük olduğu herkesin malumu. Özellikle Twitter, yatırım dünyasının adeta kalbinin attığı bir platform. Dolayısıyla kripto para sektöründe de bu alanda çok fazla insan yer alıyor.

Hal böyle iken, profilinde paylaşımlar yapan insanların paylaştıklarını sorgusuz sualsiz kabul edip buna yatırım yapmak da ayı piyasasında çok sık yapılan yatırım yanlışlarından birisi. Zaten piyasanın karmaşık sinyaller verdiği bu dönemlerde, temel olarak yatırımcıların kendilerini geliştirmeye odaklanmaları gerekiyor.

Reklam
Okumaya devam et

Bir coin’e yatırım yapmadan önce, o coin’in toplam arzı, coin’lerin kimlere ne kadar dağıtıldığı, erken yatırımcılarının coin’lerinin ne kadar süre kilitli kalacağı ve ekibin arkasındaki kişilerin kim olduğu gibi şeylere detaylı bir şekilde bakmak gerekiyor.

Ancak ondan sonra, proje kafanıza yatıyorsa bir yatırım kararı vermeniz tavsiye ediliyor. Aksi takdirde direkt olarak gördüğünüz projelere pek bir ön araştırma yapmadan yatırım yaparsanız; bunun sonucunda hüsran yaşamanız oldukça muhtemel.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken şeyler ise şu şekilde:

 • Coin ile ilgili olarak çok detaylı bir şekilde bir araştırma yapmak
 • Ekibi, coin arzını, fiyat grafiğini analiz etmek
 • Hemen her zaman kendinizi geliştirmeye çabalamak

5. Portföy Oluşturmadan Yatırım Yapmak

Yatırım, çok ciddi bir iştir ve bu iş ciddi yapılmadığı takdirde kötü sonuçlara gebe olabilir. Yatırım yaparken en fazla dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi de sepet oluşturmaktır. Özellikle ayı piyasası dönemlerinde, piyasa karışık ve olumsuz sinyaller veriyorken; portföyünüzde görece daha ‘güvenli limanlar’ olan Altın gibi ürünlere yer vermek, birçok otorite tarafından önerilen bir şeydir.

Zaten yeni bir ürün sınıfı olması ile birlikte çok riskli bir yatırım olan kripto paralar; işin içine bir de regülasyonların azlığı eklenince, iyice yatırım yapılması tehlikeli bir yer halini almış durumda. Sektörün içinde en güvenli liman olan ürün ise şüphesiz Bitcoin. Ancak Bitcoin dahi, dönem dönem akıl almaz volalitelerde fiyat hareketleri sergileyebiliyor.

Dolayısıyla portföye Bitcoin ya da kripto paralar harici ürünler eklemek de son derece mantıklı bir strateji olacaktır. Ancak eğer illa kripto para sektöründe kalacağım diyorsanız da portföyünüzde değeri itibari paralara endeksli stablecoin’ler, Bitcoin ve birkaç altcoin’in bulunması mantıklı olabilir.

Portföy oluşturma noktasında sık yapılan ve kaçınılması gereken hatalar ise şunlardır:

 • Tek bir coine, yatırımın tamamı ile girmek
 • Yatırım yaparken, orta ve kısa vadeyi hesaplamamak
 • Portföyde kripto para dışı dengeleyici unsurlara yer vermemek

Sonuç

Bitcoin ve kripto paraların bundan sonraki yolunun ne olacağını kestirmek çok güç. Her ne kadar orta ve uzun vadede birçok kişi, bu ürünlerden umutlu olsalar da sürecin ne getireceğini söylemek neredeyse imkansız. Dolayısıyla, özellikle de şu dönemde yatırım yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor.