Bitcoin Uyarısı BitMEX CEO’sundan Geldi: Çin Etkileyebilir!

Makaleyi Paylaş

Lider kripto para birimi Bitcoin, artan satış baskısı nedeniyle bir kere daha 8.500 dolar altına geriledi. 9.000 dolardan düşüşe geçen BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 8.318 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bazı yorumcular ise bu düşüşü Çin Yeni Yılı ile ilişkilendiriyor.Çin’in yeni yılı yaklaşıyor. 25 Ocak tarihinde kutlanacak olan yeni yıl, popüler kripto para borsalarından BitMEX’in CEO’su Arthur Hayes’e göre piyasalar açısından bir tehlike arz edebilir. Hayes, Çin Yeni Yılı ile birlikte Bitcoin’in fiyatının ve hacminin düşeceğini, volatilitesinin ise artabileceğini ifade etti.Çin dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi konumunda bulunuyor. Hükumet kripto para dostu bir tavır takınmasa da bu politikanın kripto para alım satımının önüne geçemediği biliniyor. Çin Yeni Yılı nedeniyle de 1,5 milyara yaklaşan nüfusun küçük bir yüzdesinin bile birbirlerine hediye almak için Bitcoin veya diğer kripto paralarını satmaları, büyük bir satış baskısı yaratabileceğinden endişeleniliyor.

Bunun yanı sıra yurttaşların tatile çıkmasının da artan likiditasyon ihtiyacıyla beraber BTC hacminde büyük düşüşlere ve piyasada gözle görülür bir durgunluğa sebep olabileceğinden endişeleniliyor.

Bitcoin Üzerinde Çin Yeni Yılı Etkisi

Önceki yıllara bakıldığında Çin Yeni Yılı sonrasındaki günlerin Bitcoin ve kripto para sektörü için oldukça kötü geçtiği görülüyor. Kripto-Twitter topluluğundaki ünlü para analistlerinden TheWolfofAllStreets (@GerardWalker5) de Çin yeni yılının 2018 ve 2019 senelerinde fiyatı aşağıya çektiğini belirtti.

Buna ek olarak Bitcoin geçtiğimiz 24 saatlik sürede değerinin %3,49’unu kaybetti ve düşüşe devam etme ihtimali, piyasadaki endişeyi artırıyor. Öte yandan Alex Krüger gibi analistler ise bu tarihin ciddi bir önem arz etmediğini düşünüyor.

 

Zaman zaman oldukça dalgalı bir seyir izleyen piyasalar birçok faktör tarafından etkilenebiliyor. Çin gibi büyük bir pazarda, oldukça basit görülebilecek bir gelişme bile henüz gelişim aşamasında olan kripto para piyasalarını ciddi bir şekilde etkileyebiliyor. Yatırımcılar piyasa hareketleri açısından tetikte olsa da Bitcoin bu sene 5 önemli olay ve gelişme ile uzun bir süre daha ilgileri üzerinde tutacak gibi görünüyor.

Öte yandan Çin Gribi olarak da anılmaya başlayan ve Corona virüsü tarafından yaratılan hastalığın, Çin’de ve global ölçekte yarattığı etkilerin piyasaları etkileyip etkileyemeyeceği de şu an için tam olarak kestirilemiyor.

Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın