Bitcoin (BTC) 8 Eylül’den bu yana yükseliş kaydediyor ve nihayet önemli fib. dirençlerinden ilkine ulaştı. Bu dirençten de bir kez reddedildiği görüldü.

BTC fiyatı, sıçrama hareketini sonlandırmış ya da sonlandırmaya çok yakın olabilir. Dolayısıyla kısa süre sonra düşüş hareketinin başlaması bekleniyor.

Bitcoin Zayıflık Sergiliyor

Bitcoin fiyatı 8 Eylül’de ulaştığı dip seviyeden sonra yükselişe geçti. Yavaş bir biçimde gerçekleşen yükseliş, 14 Eylül’de hız kazandı ve yutan boğa mumu meydana geldi. BTC’nin 10.839 dolarda tepe oluşturduğu görüldü.

Düşüş hareketinin 10.681 dolarda yer alan 0,382 fib. seviyesine ulaşıldı. 10.945 dolarda ise 0,5 fib. seviyesi yer alıyor.

Teknik göstergeler kararsız bir yapıda bulunuyor. MACD ve Stokastik Osilatör’ün eğimi artıyor. Fakat bir altın kesişimden söz edilemiyor.

RSI ise 50 çizgisinden reddedildi ve düşüş hareketine başlamış olabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Sahte Çıkış

Daha kısa vadeli grafik ise düşüş eğilimini biraz daha fazla barındırıyor. Yüksek tepe oluşumları görülse de MACD, Stokastik Osilatör ve RSI’da negatif uyumsuzluk meydana geldi. MACD ve Stokastik Osilatör’deki uyumsuzluğun biraz daha belirgin olduğu söylenebilir.

Bu veriler de fiyatın en nihayet düşüşe geçebileceğini gösteriyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Ayrıca 10.700 dolarda yer alan bir ara direnç seviyesinden sahte bir çıkış göze çarpıyor ve tekrar bu seviyenin altına gerileme tehlikesi öne çıkıyor.

Gerileme gerçekleşirse 10.250 dolardaki ara destek bölgesine kadar bir çekilme yaşanabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımı

BeInCrypto’da yayımlanan 11 Eylül tarihli Bitcoin analizinde şu ifadelere yer vermiştik:

Bitcoin fiyatı 2 Eylül tarihinde beş dalgalı impulsif bir düşüş formasyonuna başladı ve şu anda dördüncü dalga içinde seyrediyor. Bu dalga da karmaşık bir düzeltici niteliğe sahip görünüyor.

Karmaşık düzeltme, aşağıdaki grafikte kırmızı renkle gösterilen bir W-X-Y yapısıyle şekilleniyor. Bu analizin yazımı sırasında 10.831 dolar tepesine ulaşan fiyat, W ve Y dalgaları arasında 1:1,61’lik bir oran yaratıyor. Bu gibi düzeltmeler de oldukça yaygın bir oran olduğu söylenebilir.

Buna ek olarak üçüncü dalganın 0,5 fib. seviyesi de 10.951 dolarda bulunuyor ve mevcut tepeyle bir miktar uyuşma ortaya koyuyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Fiyat hareketine daha yakından bakıldığında, Y dalgası içinde de bir A-B-C alt dalga düzeltmesi (mavi) göze çarpıyor. A ve C dalgalarının 1:1 oranında olduğu ve bunun da fib. örtüşmesini destekleyerek bahsedilen seviyenin zirve olabileceğini gösterdiği ortaya çıkıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Birinci ve üçüncü dalgaların uzunluğu esas alınırsa beşinci dalganın dip noktası için 9.983 dolar seviyesi (kısaltılmış beşinci dalga) veya 9.473 (normal beşinci dalga) ifade edilebilir.

9.450 dolar seviyesi altına gerçekleşecek bir gerileme ise uzun vadedeki yükseliş yönlü dalga sayımını riske atacaktır.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak BTC fiyatı, sıçramayı sonlandırmış olabilir. 9.700 dolar ve, muhtemelen, 9.470 dolar seviyesine doğru bir düşüş yaşanması bekleniyor.