Bitcoin Tekrar 6.000$ Üstünde, Yükseliş Devam Edecek mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • 13 Mart tarihinde aylık zirve seviyesinin %58 altına inen Bitcoin, yaralarını sarmaya çalışıyor.

  • Fiyat yönünün belirlenmesinde mart ayından çok nisan ayının belirleyici olacağı düşünülüyor.

  • 6.600 Dolar'da oluşan direncin kırılması halinde yeni bir yükseliş trendi görebiliriz.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

30 Mart tarihinde kararlı bir şekilde ilerleyen Bitcoin, 5.880 dolar seviyesinde başladığı gün içerisinde 6.599 dolara kadar ilerledikten sonra 6.400 dolar seviyesinde kapandı.Bitcoin Aylık Mum

Bitcoin aylık grafiğine bakıldığında Mart mumu, fiyatın ay içerisinde yüksek hareketlili gösterdiğini bir kez daha hatırlatıyor. 13 Mart tarihinde gerçekleştirdiği sert gerileme ile aylık zirve seviyesinin %58 altına inen Bitcoin, ayı yaklaşık %25’lik bir kayıpla kapamaya yakın durumda.Mart ayı mumunun gövdesinin boyu ve gölgesinin uzunluğu, bir ayı çekiç mumu olarak ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu mum formasyonu gerilemenin devam edebileceğine dair bir sinyal olarak alınsa da, fiyatın 6.300 dolar bölgesinde bulunan uzun vadeli destek seviyesi üstünde tutunmaya devam ediyor olması, ayın bu seviye üstünde kapanması halinde ilerlemenin gelebileceğini gösteriyor. Aynı zamanda, aylık mumun gölgesinin Şubat 2018’den beri en büyük gölge olması, alış baskısının kuvvetli olduğunu düşündürüyor.

Çelişkili sinyallerden dolayı, Mart ayı mumunun nötr olduğu da düşünülebilir. Bir sonraki uzun vadeli trendin yönünün belirlenebilmesi açısından Nisan ayı mumu daha önemli olacak gibi duruyor.

Nisan ayının 8.000 dolar (Mart ayı açılış seviyesi) üstünde tamamlanması durumunda BTC’nin tekrar 10.000 doları hedefleyebileceği öngörülebilir. Diğer yandan, 6.000 dolar gerisinde bir kapanış ise 2018 senesinde belirlenmiş olan 3.300 dolar dip seviyesine doğru baskının devam edebileceğine dair bir işaret olarak alınabilir.

Kısa Vadeli Görünüm

Kısa vadede Bitcoin için 5.857 dolar seviyesinden başlayan toplama hareketinin zorlanmadan ara direnç seviyelerini aştığını görebiliyoruz.

200 saatlik hareketli ortalamaya denk gelen ve gerileme trendinin Fibonacci %61.8 dönüşünde bulunan 6.400 dolar direnci yükseliş hareketinin güç kaybetmesine sebep oldu. Fiyatın bu direnci kırması ve sonrasında destek olarak onaylaması durumunda kısa vadede yükseliş hareketi güç kazanabilir.

Fiyat kısa süreliğine belirttiğimiz direnç bölgesinin üstüne çıkmış olsa da bir sonraki Fibonacci dönüş oranında güç kaybederek yön değiştirdi ve hızlı bir şekilde geri çekildi. An itibariyle BTC 200 saatlik hareketli ortalama seviyesinin yakınlarında fiyatlanıyor.

Kısa vadede 6.200 dolar ve 6.050 dolar seviyelerinde bulunan ara destek seviyeleri gerileme hareketinin güç kaybetmesine sebep olabilir.

Özetlemek gerekirse, BTC aylık mumu bir ayı çekiç formasyonu ile tamamlamak üzere. Kısa vadede fiyatın 5.857 seviyesine geriledikten sonra yukarı yönlü momentum kazandığı görülebiliyor. Fakat, ancak 6.600 dolar bölgesinde oluşmuş olan direncin ikna edici bir şekilde kırılması durumunda fiyatın yükselmeye devam etmesi beklenebilir.

Share Article

On seneden fazla bir süre boyunca Türkiye'nin önde gelen bankalarının birinde risk yönetimi departmanında farklı pozisyonlarda çalışan Meltem, şehirden uzak kurduğu yeni hayatında kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi üstünde araştırma yapıyor ve bunların değişen ekonomik sistemler içerisinde nasıl bir rol alacağına dair teorilerle ilgileniyor. Meltem, blockchain teknolojisinin özellikle bankacılık sektöründe köklü bir değişiklik yapabileceğine ve güncel sistemin içerisindeki verimsizlikleri elimine edebileceğine inanıyor.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın