Bitcoin SV (BSV) Yeni Bir %51 Saldırısı ile Sarsıldı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para birimleri yeni haftaya düşüşle başladı.

  • Yeni gün ise piyasanın en tartışmalı kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin SV’den gelen olumsuz haberle başladı.

  • Analitik veri sağlayıcısı CoinMetrics tarafından duyurulan habere göre Bitcoin SV büyük bir %51 saldırısı yaşadı.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para birimleri yeni haftaya düşüşle başladı. Temmuz ayının son haftasında yakalanan yükseliş trendiyle birlikte Bitcoin öncülüğünde birçok altcoin %20 ila %30 aralığında değer kazanmıştı. Ancak yeni haftada Bitcoin’in 40.000 dolar bandının üzerinde tutunamamasıyla altcoinler yönünü aşağıya çevirdi. Yeni gün ise piyasanın en tartışmalı kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin SV’den gelen olumsuz haberle başladı. Analitik veri sağlayıcısı CoinMetrics tarafından duyurulan habere göre Bitcoin SV büyük bir %51 saldırısı yaşadı.

SponsorSponsor

Kripto para piyasası 2021 yılı içerisinde birçok olumlu gelişme ile yükseliş yaşarken aynı zamanda farklı blok zincirlerde yaşanan hack olaylarıyla da sarsıldı. Yakın zamanda THORChain ve PolyBunny platformuna gerçekleşen saldırılar sonrası oldukça büyük miktarlarda kayıplar yaşanmıştı. Yeni haftada bir saldırı haberi de Bitcoin SV (BSV) tarafından geldi.

SponsorSponsor

Bitcoin SV %51 Saldırısı ile Karşı Karşıya

Dev saldırı CoinMetrics’in ağ sorumlularından Lucas Nuzzi tarafından duyuruldu. Kişisel sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Nuzzi, temmuz ayının başında yaşananlara benzer şekilde Bitcoin SV blok zincirinde bir %51 saldırısı gerçekleştiğini duyurdu. Nuzzi, hackerların üç gölge blok zinciri yaratarak işlemleri değiştirmeyi başardıklarını belirtirken, herhangi bir çifte harcama olup olmadığının şu an için bilinmediğini söyledi:

“Bitcoin SV oldukça büyük bir yüzde 51 saldırısı ile karşı karşıya. Dün gerçekleşen saldırıdan sonra bugün de çok ciddi bir hash gücü serbest kaldı. Bir düzinenin üzerinde blok yeniden organize ediliyor ve zincirin oluşturulan 3 versiyonunda da havuzlarda aynı anda madencilik yapılıyor.”

Kötü niyetli madenciler bir Proof of Work (PoW) blok zincirinin %50’sinden fazlasının kontrolünü ele geçirdiğinde %51 saldırısı gerçekleşir. Saldırganlar, iki madencinin aynı bloğu çıkardığında ortaya çıkan sorunu çözmek için oluşturulan bir özellik olan blok yeniden düzenlemesinden yararlanır. Saldırganlar, %51 saldırısı sırasında madencilerden daha hızlı madencilik yaparak daha uzun bir zincir oluşturur ve diğerlerinin bloklarını geçersiz kılar. CoinMetrics’in ağ sorumlularından Lucas Nuzzi daha sonra yaptığı farklı bir paylaşımda da saldırının sonlandığını ancak havuzlar arasında karışıklığın devam ettiğini bildirdi. Nuzzi ayırca saldırganın kim olduğuna dair bir bilgi olmadığını ve CoinMetrics’in hala çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Bitcoin SV temmuz ayında da dört saldırıya uğramıştı. Uzmanlar, ağdaki sorunlar nedeniyle saldırıların devam edebileceğini belirtiyor. Bitinfocharts’a göre ise BSV hash oranı, pazartesi gününden salı gününe neredeyse %50 düşüş yaşadı.

Kayıplar 25 Kat Arttı

Kripto para piyasası geçtiğimiz haftalarda da Bitcoin SV saldırılarına benzer saldırılar yaşamıştı. Farklı blok zincirlere ait dijital varlıklar arasında geçiş yapmak için kullanılan THORChain platformuna ders vermek isteyen bir hacker, platformdan 8 milyon dolar değerinde kripto varlık çalmıştı. Polygon tabanlı yield farming protokolü olan PolyBunny de yakın zamanda saldırıya uğramış ve 1.281 ETH’lik bir kayıp yaşamıştı.

Blockchain güvenliği ve veri analizi şirketi PeckShield ise yayımladığı bir raporda, 2021 yılının ilk yarısında 1.375 adet büyük kripto para saldırısı gerçekleştiğini duyurmuştu. Bu saldırılardaki kayıpların 14 milyar dolar seviyelerinde olduğunu belirten PeckShield, kayıpların geçen yılın aynı dönemine oranla 25 kat arttığını duyurmuştu. Raporda ayrıca bu yılın ilk yarısında 86 büyük DeFi güvenlik olayı yaşandığını ve bu saldırılarda 769 milyon dolar tutarında kayıp yaşandığı belirtilmişti. Son saldırı sonrası Bitcoin SV fiyatında büyük bir düşüş ise yaşanmadı. BSV, yazının kaleme alındığı sırada 135 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın