Bitcoin Sert Düştü: 1,5 Milyar Dolarlık Zarar Var

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün yeni bir fiyat rekoru kırdıktan sonra sert bir düşüş hareketine başladı.

  • Bybt’ten alınan verilere göre, son 24 saat içinde dev borsalardaki “long” (yükseliş) pozisyonlarından 1,3 milyar dolarlık bir para likit oldu.

  • Aynı süreçte “short” (düşüş) pozisyonlarında ise 197 milyon dolarlık bir likit oluştu.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün yeni bir fiyat rekoru kırdıktan sonra sert bir düşüş hareketine başladı. 58.352 dolar seviyesinden, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 53.000 dolar seviyesine gerileyen BTC, bu düşüşünü bir süre daha sürdürebilir. Bitcoin’de yaşanan büyük düşüş, altcoin fiyatlarını da derinden etkilemiş görünüyor. Son 24 saat içinde ise yatırımcıların pozisyonlarından yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir nakit likit oldu.

Kripto para piyasası, boğa koşusunu sürdürse de hızla artan fiyatlar sonucunda birçok uzman bir düzeltme hareketinin gelebileceği konusunda uyarılarda bulunuyordu. Dün itibarıyla yeni bir fiyat rekoru kıran Bitcoin, ardından büyük bir düşüş yaşadı ve tüm piyasayı salladı. Gelen verilere bakıldığında, son 24 saat içinde 1,3 milyar dolarlık “long” pozisyonunun likit olduğu görülüyor.Yükseliş Pozisyonları Patladı

Bitcoin fiyatının son günlerde yaşadığı sert yükselişin ardından, bir süredir konuşulan düzeltme hareketi başlamış görünüyor. BTC fiyatında yaşanan yüzde 10’a yakın büyük düşüş, yatırımcıların pozisyonlarını da etkiledi. Bybt’ten alınan verilere göre, son 24 saat içinde dev borsalardaki “long” (yükseliş) pozisyonlarından 1,3 milyar dolarlık bir para likit oldu. Aynı süreçte “short” (düşüş) pozisyonlarında ise 197 milyon dolarlık bir likit oluştu.Bu likit durumu piyasanın düşüşe hazırlıksız yakalandığının bir işareti olarak sayılabilir. Son 12 saat verilerinin 1 milyar dolardan fazla bir likit yaşandığını göstermesi ise bunu kanıtlıyor. Dev borsalarda pozisyonları bulunan yatırımcıların büyük çoğunluğunun ise Binance üzerinde işlem açtığı görülüyor. Düşüş derinleştikçe bu likit oranının da büyüyebileceği ifade ediliyor.

Bitcoin Düzeltme Hareketine Başlamış Olabilir

Bitcoin fiyatındaki sert düşüş, birçok yatırımcıyı korkutsa da uzmanlar bu yaşananların yalnızca bir düzeltme hareketi olduğunu söylemeyi sürdürüyor. Zira sektörle ilgili gelen haber akışları son zamanlarda sürekli olumlu yönde ilerliyordu. Bu yaşananlar fiyatı da desteklerken, son günlerde büyük bir hızla yükseliş gerçekleşmişti. Bu hızlı yükseliş, sağlıklı bir boğa sezonunun sürmesi adına düzeltmeyle sonuçlanmış olabilir.

Düzeltme hareketinin nerede sonuçlanacağına dair çeşitli öngörüler bulunuyor. Analistlerimizden Valdrin Tahiri’nin bugünkü değerlendirmelerinde ise 44.000 dolar seviyelerine kadar sürebilecek bir düzeltmeden söz ediliyordu. Yine de kurumsal yatırımcıların artan ilgisi, düzeltmenin derinleşmesinin önüne geçebilir. Boğa sezonunun bittiğine dair de herhangi bir görüş şimdilik bulunmuyor. Bu noktada, yatırımcıların pozisyonlarına dikkat etmesi gerektiği uyarıları yapılıyor.

Altcoin Fiyatları da Etkilendi

Bitcoin fiyatında yaşanan büyük düşüş, altcoin fiyatlarını da önemli ölçüde etkilemiş görünüyor. Yaklaşık bir aydır süren muazzam ralli, yerini düşüş yönlü hareketlere bırakmış olabilir. Dominance oranında da sert bir yükseliş görülürken, uzmanlar, BTC’deki düşüşün sürmesi halinde yeni geri çekilmeler yaşanabileceği konusunda uyarılarını sürdürüyor.

Altcoin fiyatları son haftalarda rekorlar kırarak adından sıkça söz ettirmişti. Özellikle DeFi ekosistemindeki altcoinler ve piyasa değeri yüksek altcoinler bu süreçte dikkat çekmiş ve bazı uzmanlara göre fiyatlarda belirgin bir “şişme” yaşanmıştı. Bu düzeltme sonrası tekrar yoluna devam edecekleri düşünülürken sağlıklı bir boğa sezonu adına kâr satışları yapan yatırımcıların olabileceği vurgulanıyor. Bitcoin fiyatına oranla birçok altcoin, haftanın ilk gününe yüzde 10’dan fazla bir değer kaybıyla başlamıştı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın