Bitcoin Rekor Seviyede Bulunan Dirence Yaklaşıyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin 57.200 dolardaki direnç bölgesine doğru ilerliyor.

  • Uzun vadeli grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret etmeye başladı.

  • BTC kısa vadeli yükseliş hareketinin zirvesine yaklaşıyor.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC), haftalık grafikte yeni bir yeşil mum oluşturdu. Dolayısıyla yükseliş hareketi, tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru devam ediyor.

SponsorSponsor

Yükselişe devam eden Bitcoin (BTC) fiyatının 57.150 dolardaki direnç seviyesi üzerinden çıkış gerçekleştirmesi bekleniyor. Ayrıca bu direnç, rekor seviye olan 64.640 dolardan önceki son direnci teşkil ediyor.

SponsorSponsor

Bitcoin Fiyatında Haftalık Görünüm

Haftalık grafik, yükselişe işaret etmeye başladı. Ancak fiyat hareketi, göreceli olarak düşüş eğilimi taşıyor. Dolayısıyla yükseliş işaretleri, teknik göstergelerde yer alıyor.

Teknik göstergelerden biri olan Süpertrend çizgisi, trendin yönünü belirlemek için en düşük ve en yüksek seviyeyi esas alıyor. Dolayısıyla Süpertrend çizgisinin Bitcoin fiyatının altında hareket etmesi, ilk yükseliş işaretini oluşturuyor. Haftalık grafiğe bakıldığında ise BTC’nin Süpertrend direnç çizgisi (yeşil çizgi) üzerine geçtiği ve Süpertrend çizgisinin yükselişe işaret etmeye başladığı görülüyor.

Bunun yanı sıra, RSI ve MACD da yükseliş eğilimi taşıyor. Bir ivme göstergesi olan RSI, 50 seviyesini geride bırakarak (yeşil ok) 50 seviyesinin altında hareket ettiği 77 günlük süreyi sonlandırdı. Öte yandan 50 seviyesinin 2020 yılı Nisan ayında da aşıldığı ve daha sonra bir yükseliş hareketinin başladığı biliniyor.

Kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamaları (MA) kullanan MACD ise pozitif bölgede yer alıyor ve artış sergiliyor. Buna ek olarak, MACD histogramın da neredeyse pozitif bölgeye geçtiği görülüyor. Dolayısıyla uzun vadeli trende kıyasla, kısa vadeli trendin daha hızlı hareket ettiği ve daha hızlı bir oranda artış kaydettiği söylenebilir.

Öte yandan fiyat hareketine bakıldığında, BTC’nin daha önce kırılım gerçekleştirdiği yükselen destek çizgisinde henüz tutunamamış olduğu göze çarpıyor. Ancak teknik göstergelerdeki yükseliş eğilimi, fiyat hareketinde görülen bu düşüş eğilimini geçersiz kılıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin Yükselişe Devam Ediyor

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, haftalık grafik ölçeğindeki teknik göstergelere benzer bir görünüm sergiliyor. Ayrıca günlük grafik ölçeğindeki fiyat hareketi de yükselişe işaret ediyor.

Şu anda Bitcoin, 10 Ekim’de oluşturduğu fitil ile aynı uzunlukta bir mum oluşturmayı deniyor. Bu durum, satış baskısının sona erdiği anlamına geliyor. Ayrıca fiyat, 57.150 dolardaki direnç seviyesine doğru hareket ediyor. Bu direnç ise 0,786 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor ve yatay bir direnç bölgesiyle de kesişiyor.

Dolayısıyla bu direncin aşılması, rekor seviye olan 64.640 dolara doğru bir artışla sonuçlanabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Altı saatlik grafik de Bitcoin için olumlu bir tablo ortaya koyuyor. Grafiğe bakıldığında, yükselen paralel kanaldan bir çıkış gerçekleştiği görülüyor. Bu durumda kanaldan gerçekleşen çıkış, önceki düzeltme hareketinin sona erdiğine ve yükseliş trendinin devam ettiğine işaret ediyor.

Ayrıca BTC’nin 57.150 dolardaki direncin altında yatay seyrettiği esnada, RSI’da gizli bir pozitif uyumsuzluk oluştu. Gizli pozitif uyumsuzluk ise yükseliş trendinin devam ettiğini gösteren bir diğer güçlü işareti oluşturuyor. Dolayısıyla en muhtemel senaryoya göre Bitcoin, 57.150 dolardaki dirençten çıkış gerçekleştirebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımı Analizi

Teknik göstergelere benzer şekilde, uzun vadeli dalga sayımı analizi de yükselişe işaret ediyor. Dalga sayımına göre Bitcoin, 1-2/1-2 dalga formasyonu içinde hareket ediyor. Bu durumda mevcut yükseliş, kademeli olarak hız kazanacak yükseliş hareketinin yalnızca ilk parçasını oluşturuyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Öte yandan kısa vadeli dalga sayımı analizine göre Bitcoin, mevcut yükselişin beşinci ve son alt dalgası içinde hareket ediyor.

Fiyat hareketinin tepe noktası için en olası hedef ise 59.900 dolar ile 60.650 dolar aralığında yer alıyor. Bu hedef, birinci dalga (beyaz) ile birinci ve üçüncü dalga (siyah) uzunluğu kullanılarak hesaplandı.

BTC Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 8 Ekim 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!