Bitcoin Rallisi Devam mı Edecek?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bugün 55.000 doların altına gerilerken, on-chain verileri madenciler (miner) ile ilgili dikkat çeken sinyaller sunuyor.

  • BTC’nin pozitif yönlü seyri bozulunca bugün ani bir düşüş yaşandı.

  • Öte yandan on-chain verileri, negatif seyirden daha farklı bir duruma işaret ediyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bugün 55.000 doların altına gerilerken, on-chain verileri madenciler (miner) ile ilgili dikkat çeken sinyaller sunuyor. Kripto para piyasaları, ekim ayıyla beraber hareketlenmiş ve Bitcoin ani bir yükselişe başlamıştı. Bitcoin, ekim ayının başından itibaren yakaladığı yükseliş ile birlikte dün 57.800 dolar seviyesini test etmişti. Ancak BTC’nin pozitif yönlü seyri bozulunca bugün ani bir düşüş yaşandı. Öte yandan on-chain verileri, negatif seyirden daha farklı bir duruma işaret ediyor.  

SponsorSponsor

Madenciler Hodl Yapıyor

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, Twitter üzerinden kripto para madencilik verilerini analiz ederek önemli bir bilgi akışı sağladı. Ki Young Ju, Çin’deki madencilik yasaklarından sonra bile Bitcoin fiyatının “boğa tarafında” kaldığına işaret etti. On-chain veri analiz firması CryptoQuant tarafından sağlanan verilere göre, madenciler satış baskısı hissetmeyerek cüzdanlarında yer alan Bitcoinleri tutmayı tercih ediyor. CEO Young Ju, madenciliğin son zamanlarda iyileştiğini ifade ederek, ABD’nin hash gücünde Çin’i geçtiğini belirtti. Ju, paylaştığı tweet ile “Çin’in kripto para yasağına rağmen, Çin’de olanlar da dahil olmak üzere madenciler cüzdanlarında BTC tutuyorlar.” ifadelerine yer verdi.

SponsorSponsor

Madenciler Neden Bitcoin Tutuyor?

Arman Shirinyan, madencilerin satış baskısı hissetmemesinin ana sebebinin, genel piyasa hissiyatından ve en son Bitcoin hareketlerinden kaynaklandığını belirtti. Madencilik (mining) endeksindeki ani yükselişler, güçlü ve değişken Bitcoin hareketleriyle ilişkilendiriliyor. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’ya göre lider kripto para madencilik verileri, net akışın negatife döndüğüne işaret ediyor. Madenci net akışının negatife dönmesi, madenci tarafından (miner) borsaya gönderilenden daha fazla kripto paranın kişisel cüzdanlarda tutulduğu anlamına geliyor. Madencilerin negatif net akış davranışları, fiyat konusunda kripto paranın yükselişe geçtiği ve bu durumun sonucunda satın alma baskısı hissettikleri anlamına geliyor.

Yani şu an için madenciler, BTC fiyatının 55.000 doların biraz altında işlem görmesini ve düne göre %3,56 değer kaybetmiş olmasını negatif yorumlamıyor. On-chain verilerinin sunduğu yorumlar, madencilerin ralli beklentisinde olduğunu ortaya koyuyor. Ek olarak on-chain verilerine göre, madencilerden gelen en son Bitcoin satışının, ani yükselişin yaşandığı Ocak 2021 boğa koşusunda olduğu gözlendi. Satış gerçekleştikten sonra, BTC fiyatı %25 oranında geri çekilmiş ve önceki fiyatı ancak şubat ayında geri alabilmişti. Bu bağlamda kripto para piyasalarının yönünü anlamak için on-chain verileri önemli bir kaynak sunuyor.

Kripto Para Piyasalarında Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 1 Ekim itibarıyla başlayan artışla birlikte 50.000 dolarlık kritik seviyeyi geride bırakmış ve 11 Ekim’de 57.900 dolara kadar yükselmişti. Bitcoin’deki bu fiyat artışının ardından 13 Ekim’de (bugün) bir düzeltme geldi ve fiyat 53.912 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak Bitcoin’deki bu düzeltme kısa sürdü ve saatler önce (IST-17:30) yeni bir yükseliş başladı. Hızla artışa geçen Bitcoin, gün içerisinde gördüğü 53.912 dolar seviyesinden 56.435 dolara kadar ulaşmayı başardı. Bu haber yazılırken BTC, son 24 saatte %0,53’lük bir kayıpla 56.288 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Kripto para analisti Valdrin Tahiri, 57.200 dolardaki direnç seviyesini işaret ediyor. Tahiri, bu direnç bölgesinin bir fibonacci düzeltme seviyesini oluşturduğunu ve yatay seyir bölgesiyle de kesiştiğini bildiriyor. Kripto para analisti, BTC’nin 57.200 dolardaki dirençten reddedildiğini ve muhtemel bir düzeltmenin başladığını işaret etti. RSI göstergesinin 70’in altına gerilediğini belirten BeInCrypto yazarı, trendin güç kaybettiğini, ancak RSI 50’nin üzerinde hareketlerin yükseliş trendinin devam edeceğine işaret ettiğini belirtti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

TED Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu, Ek dal olarak "İletişim ve Eleştirel Medya Çalışmaları'nı tamamladı. Bir süre bankacılık ve finans üzerine eğitim aldı. Aynı dönem TEDU Trade&Research Center’da çalıştı. Kendisinin özel ilgi alanı kripto para piyasaları ve finansman üzerinedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın