Bitcoin On-Chain Analizi: Uzun Vadeli Göstergeler Sağlıklı Bir Piyasa Vadediyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • MVRV Z-Skoru, aşırı alım bölgesinden reddedildikten sonra yükseliyor.

  • RHODL oranı henüz aşırı alım bölgesine ulaşmadı.

  • Puell Multiple, Haziran ayında yerel bir tabana ulaşıldığını gösteriyor.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) zincir üstü göstergeleri, kripto para piyasasının genel durumunun sağlıklı olduğunu gösteriyor.

SponsorSponsor

Önceki piyasa döngüleriyle karşılaştırıldığında, tüm göstergeler bu döngünün zirvesine henüz ulaşılmadığını gösteriyor.

SponsorSponsor

MVRC Z-Skoru

MVRV, piyasa ve realize edilmiş kapitalizasyon seviyelerinin birbirine oranlamasıyla hesaplanan önemli bir göstergedir. Dolayısıyla, 3’lük bir MVRV değeri, piyasa değerinin, realize edilmiş değerin üç katı olduğunu gösterir.

MVRV Z-Skoru, verilen oranı hesaplamak için bir standart sapma kullanır. Bu, standart sapmalar açısından piyasa ile realize edilmiş kapitalizasyonlar arasındaki farkı belirlemek için yapılır.

7-9 bölgesi (kırmızı ile vurgulanan alan) aşırı alım bölgesi olarak kabul edilir. Bu bölgenin içinde, piyasa kapitalizasyonu, realize edilen kapitalizasyondan 7 ile 9 standart sapma arasında daha büyüktür.

2021 yılında lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) gördüğü en yüksek seviye 7,63 (siyah ok) değerine sahipti. Bununla birlikte, önceki üç piyasa zirvesinin tümü 9’un üzerinde değerlere sahipti. Bu da bölgenin üst sınırının önemli ölçüde üzerine çıktıkları anlamına geliyordu.

Bu nedenle, bu göstergeye göre, 2021 zirvesi hem 2013 hem de 2017 zirvelerinden farklıydı.

RHODL Oranı

RHODL oranı, 1 haftalık ve 1-2 yıllık HODL Wave bantları arasındaki oranın toplam piyasa yaşı ile beraber hesaplanan bir orandır. Yüksek bir oran, kısa vadeli yatırımcıların mevcut arzın büyük bir yüzdesini elinde tuttuğunu gösterir. Bu oran, tarihsel olarak piyasanın zirveye ulaştığının önemli bir göstergesi olmuştur.

Yüksek oran, 50.000-200.000 (grafikte kırmızı renkle gösterilen) arasındaki oran olarak tanımlanır. Düşük bir oran ise 80 ile 300 arasında (yeşil renkle gösterilen) olarak tanımlanır.

Hem 2013 hem de 2017 yılında ulaşılan Bitcoin zirveleri yüksek değerlere (kırmızı oklar) sahipti, bu da kırmızı bölgenin içinde hareket ettikleri anlamına geliyordu. Tersine, 2015 ve 2019 dipleri düşük değerlere (yeşil oklar) sahipti, yani yeşil bölge içindeydiler.

İlginç bir şekilde, 2021 zirvesi, yüksek değer olarak kabul edilen 50.000 alt sınırının oldukça altında, 17.700 değerine sahipti.

Dolayısıyla bu gösterge, 2021 zirvesinin 2013 ve 2017’dekilerden farklı olduğunu da gösteriyor.

BTC Puell Multiple Göstergesi

Puell Multiple göstergesi, basılan tüm kripto paraların dolar değerini yıllık hareketli ortalamaya bölerek oluşturulan bir ölçümdür. Madenciler için düşük (yeşil) ve yüksek (kırmızı) karlılık bölgelerini gösterdiği için bir BTC madenci göstergesi olarak kabul edilir.

4 ile 10 (kırmızı) arasındaki değerler tarihsel olarak piyasa zirvelerini işaret etmiştir.

Nisan ve Aralık 2013 zirveleri sırasıyla 10,1 ve 9,41 değerlerine sahipti. Aralık 2017 yükseği 6,72 değerine sahipti. 2021’in en yükseği ise 3,43 değerine sahipti. Bu nedenle, 2021 zirvesi, 2017 ve 2013’tekilerden çok farklı.

27 Haziran’da gösterge 0,455’e düştü ve hemen sıçradı (grafikte yeşil ok ile gösterilen nokta). En düşük seviye ise 0,3-0,5 (yeşil renkle vurgulanmıştır) düşük karlılık bölgesinde gerçekleşti. Bu bölgeye daha önce iki kere 2019 Ocak ayında ve 2020 Temmuz ayında ulaşıldı. Bu iki tarihte de Bitcoin yerel olarak en düşük seviyelerine ulaşmıştı.

Bitcoin fiyatının son sıçraması, 29.296 dolarlık BTC düşük seviyesine denk geldi. Bu nedenle, gösterge sıçraması ile fiyat sıçraması aynı zamana denk geldi.

BeInCrypto’da yayımlanan 7 Eylül 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın