Bitcoin Nereye Gidiyor? İşte Düzeltme İçin Muhtemel Hedefler

Makaleyi Paylaş
KISACA
 • Bitcoin üçüncü döngü dalgasını tamamlamış ve düzeltmeye başlamış olabilir.

 • Dip için en muhtemel seviyeler, 25.874 ve 18.547 dolar olarak öne çıkıyor.

 • 8 Ocak'tan sonra meydana gelen fiyat hareketi, bir düşüş impulsüne benziyor.

 • promo

  Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 8 Ocak’ta bir tepe oluşturduktan sonra ciddi biçimde değer kaybetti. BTC üçüncü dalgayı tamamlamış ve düzeltmeye başlamış olabilir.Ana Dalga Sayımı

BeInCrypto’da 9 Ocak’ta yayımlanan Bitcoin (BTC) dalga analizinde şu ifadelere yer vermiştik:BTC’nin üçüncü döngü dalgasının beşinci dalgası (beyaz) içinde hareket ettiği söylenebilir. Fiyat hareketi için muhtemel bir hedef ise 40.602-44.127 dolar aralığında yer alıyor. 

10 Ocak’taki fiyat hareketine göre beşinci dalga (beyaz) tamamlanmış ve üçüncü döngü dalgası (kırmızı) da bu süreçte tamamlanıyor gibi görünüyor.

BTC düşüşe sebep olan dördüncü döngü dalgası içine girdiyse düzeltme için muhtemel üç hedef olarak şunlar öne çıkıyor:

 • 27.481 dolar – 0,382 fib. düzeltme seviyesi
 • 22.969 dolar – 0,5 fib. düzeltme seviyesi
 • 18.457 dolar – 0,618 fib. düzeltme seviyesi

Yukarıda belirtilen seviyeler içinde dip olabilecek en muhtemel seviye, 18.457 dolar bölgesi (0,618. fib.) olarak belirginlik kazanıyor. Zira dördüncü dalga (beyaz) bu bölgede tamamlanmıştı.

Daha yüksek dereceli bir dalga, genellikle kendisiyle aynı numaradaki daha düşük dereceli bir dalganın sonlandığı seviyede sonlanır. Bu da BTC’nin 18.457 dolara gerileyebileceğini gösteriyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Ayrıca öngörülen bu düşüş, dördüncü dalga geri çekilmesini de tamamlayacağı için oldukça muhtemel görünüyor.

Not: Aşağıda logaritmik grafik kullanılmıştır.

BTC Grafiği (TradingView)

Alternatif Dalga Sayımına Göre Bitcoin

Alternatif dalga sayımına göre Bitcoin hâlâ üçüncü döngü dalgası (kırmızı) içinde hareket ediyor ve kısa süre önce üçüncü dalgayı tamamlayarak dördüncü dalgaya başlamış bulunuyor.

Dördüncü dalga için en muhtemel hedefler ise şöyle:

 • 29.667 dolar – 0,382 fib. düzeltme seviyesi
 • 25.874 dolar – 0,5 fib. düzeltme seviyesi
 • 22.081 dolar – 0,618 fib. düzeltme seviyesi

Düzeltme tamamlandıktan sonra BTC’nin yeni bir yükseliş hareketi ortaya koyarak 48.858-52.937 dolar aralığında yeni bir tepe oluşturması bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dördüncü dalga geri çekilme tekniği burada da uygulandığında, 0,5 fib. düzeltme seviyesini oluşturan 25.874 dolar en muhtemel hedef olarak öne çıkıyor. Buna rağmen alternatif dalga sayımının gerçekleşme ihtimali, ana dalga sayımından daha az görünüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Kısa Vadede Bitcoin

Ünlü kripto para analistlerinden @CryptoTony_ Bitcoin için bir dalga sayımı grafiği paylaşarak 35.450 dolar yakınlarında dip seviyeye ulaşıldığını ve bir yükseliş hareketinin başladığını ifade etti. Fakat BTC’nin düşük dip oluşturmasıyla bu dalga sayımı da geçersiz hale geldi.

Kaynak: Twitter

8 Ocak’tan sonra meydana gelen fiyat hareketi, bir düşüş impulsünün başladığına işaret ediyor. Bu impuls, aşağıdaki grafikte kırmızı bölgede gösterildi.

Aşağı uzanan birçok fitile rağmen düşüş eğilimi öne çıkıyor ve BTC’nin yüksek dip oluşturamaması göze çarpıyor.

Yükseliş hareketinin devamını sağlayabilecek olan tek alternatif gidişe göre beşinci alt dalganın (turuncu) birinci küçük alt dalgası başlamış olabilir. Fakat bu durumda BTC’nin daha yüksek seviyeleri hedeflemesi ve zaten aşırı uzamış olan mevcut fiyat hareketinin daha da uzaması söz konusu oluyor. Dolayısıyla bu ihtimalin geçerliliği de azalıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Sonuç olarak BTC, mart ayında başlayan bir yükseliş trendini tamamlamış olabilir. Düzeltmenin 18.451-27.480 dolar aralığını hedeflemesi bekleniyor. Alternatif dalga sayımı, dip seviyeye 25.000 dolar yakınlarında ulaşılabileceğini gösterirken ana dalga sayımı ise 18.451 dolar seviyelerine doğru değer kaybının mümkün olduğuna işaret ediyor.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın