Bitcoin Neden Yükseliyor? 2021 Yılında Art Arda Rekorlar!

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin 30.000 dolar seviyesini geride bırakmayı başardı.

  • Coinbase'de kurumsal yatırımcıların çok sayıda Bitcoin almasının yükselişi tetiklemiş olabileceği düşünülüyor.

  • Kurumsal yatırımcıların Bitcoin'e olan ilgisi artıyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Bitcoin mart ayında 4.000 dolar seviyelerinden başlattığı yükseliş trendini 2020 yılı boyunca devam ettirmeyi başardı. 30.000 dolar seviyesini geride bırakan BTC en iyi performans gösteren finans varlıklarından biri oldu. Birçok yatırımcı ise 30.000 doları geride bırakan sıçrayıştan sonra Bitcoin neden yükseliyor sorusunun cevabını merak etmeye başladı.

30.000 dolar bandının geride bırakılmasıyla Bitcoin neden yükseliyor sorusu tekrar gündeme geldi. Kısa vadeli bir geri çekilme beklenirken BTC’nin tekrar yükselişe geçmesi, birçok yatırımcı ve analistte şaşkınlık yarattı.30.000 dolar seviyesinin geride bırakılmasının nedeni olarak ise kurumsal yatırımcıların Bitcoin alımlarını artırmaları gösteriliyor.Kurumsal Yatırımcının Radarında

Yoğunluktan ötürü kullanıcıların akşam saatlerinde erişmekte güçlük çektiği dünyanın önde gelen kripto para borsalarından Coinbase Pro’da 30.000 dolar dolaylarından 100.000 dolar seviyelerine kadar sadece 2.500 adet BTC için satış emri girilmesi de Bitcoinlerin adeta tükendiğine ve yatırımcıların Bitcoin satmak istemediğine dair yorumlara sebep oldu. Yeni rekorlar kırıldıkça henüz ortaya çıkmamış olan satış baskılarının belirginlik kazanması da ihtimal dahilinde bulunuyor.

Dünyanın en büyük kurumsal Bitcoin yatırımcısı olan Grayscale, aralık ayında 72.950 adet BTC satın aldı ve portföyünü genişletti. Şirket, 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla elindeki Bitcoin’lerin değerinin 17 milyar doları geçtiğini duyurdu. Bitcoin neden yükseliyor sorusunun cevabının bu gibi kurumsal yatırımlarda gizli olduğu da birçok yorumcunun başvurduğu bir açıklama oldu.

Aynı zamanda çeşitli altcoin’leri de portföyünde tutan Grayscale, 2 milyar dolar değerinde Ethereum, 145 milyon dolar değerinde Litecoin ve değeri 1 Ocak 2021 itibarıyla 100 milyon dolardan az olmak üzere XRP, BCH, ZEN, XLM, ETC, ZEC gibi kripto varlıklara da sahip bulunuyor.

Aralık ayında sadece 28.112 adet Bitcoin kazıldığı biliniyor. Grayscale’in bir ayda üretilen BTC’lerin 2 katından daha fazla satın alması, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisini yansıtıyor.

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Zincir üstü veriler sağlayan ve kripto para borsalarına para giriş ve çıkışlarını takip etmesiyle bilinen CryptoQuant şirketinin ortaya koyduğu grafiklerde Coinbase’de son günlerde meydana gelen hareketler dikkat çekti.

1 Ocak 2021 tarihinde 12.000 adet Bitcoin Coinbase’den soğuk cüzdanlara çekildi. 2 Ocak’ta katlanarak devam eden Bitcoin çıkışları 3 katına çıktı ve 35.000 adedi buldu. Tüm bu çıkışların, kurumsal yatırımcılar tarafından satın alınan ve cüzdanlara çekilen Bitcoin’ler tarafından oluşturulduğu tahmin ediliyor.

Bitcoin neden yükseliyor sorusuna cevap oluşturan bir diğer kurumsal gelişme ise Microstrategy’nin yatırımları oldu. 2020 yılının yaz aylarında yarım milyar dolarlık BTC alan şirketin, 1 milyar dolardan fazla kâr sağladığı düşünülüyor.

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda 2 Ocak tarihinde meydana gelen çıkışlara dikkat çekti ve kurumsal yatırımcıların fırsat kaçırma korkusuyla panik alımları yaptığını ifade etti.

2 Ocak’ta Binance ve Coinbase arasında kısa süreliğine oluşan fiyat farkının da kurumsal yatırımcıların ABD merkezli Coinbase’den yaptıkları toplu alımlar nedeniyle oluşmuş olabileceği üzerinde duruluyor. Gün içinde iki büyük borsanın BTC fiyatları arasında 300 dolara varan büyük bir fark oluşmuştu.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Uluslararası ilişkiler eğitimini tamamladıktan sonra Orta Doğu ve Afrika Çalışmaları alanında yüksek lisans eğitimi aldı, çeşitli sosyal bilim dergilerinde makaleler yayınladı. Uzunca bir süredir blok zinciri teknolojisi, kripto paralar, fiyat analiz ve çevirileriyle ilgileniyor, bu konuların ekonomi-politiğine ilgi duyuyor. Alana dair esas itici gücün, finans sektörünün hibrit bir sistem yaratma konusundaki kararlılığından doğacağını düşünüyor.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın