Bitcoin Madenciliğinde Yeni Lider ABD Oldu

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin (BTC) yeni günde düşüşte.

  • Bitcoin madenciliğine yönelik ise önemli bir rapor paylaşıldı.

  • Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, ABD'nin küresel hash oranı içerisindeki payı %35’e yükseldi.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yeni günde düşüşte. Yeni haftanın ilk iş gününde 57.800 dolar seviyesini yakalayan ve 10 Mayıs tarihinden sonra ilk defa bu seviyelerde işlem gören Bitcoin, dün başlayan düşüş trendini yeni güne de taşıdı. Bitcoin madenciliğine yönelik ise yeni günde ajanslara önemli bir haber yansıdı. Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) küresel hash oranı içerisindeki payı %35’e yükseldi.

SponsorSponsor

Kripto para piyasası, yeni aya ABD’den gelen olumlu haberler ve SEC’ten gelecek olası ETF onay haberi beklentisiyle yükselişle başladı. Eylül ayını 43.000 dolar seviyelerinde kapatan lider kripto para birimi, bu süreçte kısa sürede 50.000 dolar seviyelerini yakaladı. Çin ve ABD arasındaki yeni çekişme alanlarından biri olan kripto para madenciliğine yönelik ise yeni günde önemli bir veri paylaşıldı.

SponsorSponsor

Çin’in Bitcoin Madencilik Oranı Sıfıra Yaklaştı

Bloomberg, Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunu yeni günde okuyucularıyla paylaştı. Yapılan araştırmaya göre ABD, Bitcoin hash oranını ağustos ayının sonunda %35,4 seviyelerine yükseltti. Raporda, bu seviyenin nisan ayında görülen rakamların iki katında fazla olduğu belirtildi. Mayıs ayında Çin’de başlayan madencilik yasakları sonrası ABD’nin küresel hash oranı içerisindeki payı giderek artmaya başlamıştı.

2019 yılında Bitcoin madenciliğinin %75’ine ev sahipliği yapan Çin, nisan ayında da küresel hash oranının %46’sına ev sahipliği yapıyordu. Son rapora göre, dev Asya ülkesinin madencilik yasakları etkisini kısa sürede gösterdi ve Çin’in oranı son raporda sıfıra yaklaştı. Uzmanlar, Çin’de hala madenciliğin yapılabiliyor olabileceğini ve bunun VPN’ler aracılığıyla başka ülkelerde gösteriliyor olabileceğine de dikkat çekti.

ABD ile birlikte Rusya ve Kazakistan’ın hash oranının arttığı gözlendi. Kazakistan’daki hash oranı nisandaki %8,2’den ağustosta %18,1’e yükselirken, Rusya’nın payı aynı dönemde %6,8’den %11’e yükseldi. Raporda, İrlanda ve Almanya’nın artan hash oranlarının ise VPN kullanımından dolayı hatalı olabileceği de vurgulandı. Türkiye’nin Bitcoin madenciliği oranı ise bu süreçte %0,04’ten %0,06 yükseldi. Raporun BTC.com, Poolin, ViaBTC ve Foundry havuzlarından sağlanan veriler aracılığıyla sağlandığı da belirtildi. Hazırlanan rapor tüm madencilik havuzlarını içermediği için uzmanlar, rakamların tamamen doğru olmayabileceğine dikkat çekiyor. Ancak rakamlar birebir doğru olmasa da bu süreçte Çin’in madencilik oranının azaldığı ve ABD’nin ilk sıraya yerleştiğinin doğru olduğu vurgulanıyor.

ABD Kripto Dostu Bir Politika Uyguluyor

21 Mayıs tarihinde Çin Devlet Konseyi’nin kripto para madenciliğine yönelik sıkı önlemler alınacağını duyurması, Bitcoin madenciliği açısından kritik bir süreci başlatmıştı. Bu duyuru sonrası Çin’in İç Moğolistan, Xinjiang ve Qinghai, Sichuan ve Anhui eyaletleri madenciliğe yönelik yasaklamalar getirmişti.

Çin’in Bitcoin madenciliği yasakları sonrası BTC hash oranı da o süreçte %50’nin üzerinde düşüş yaşamıştı. 2020 yılında Çin’in BTC madenciliğinin %65’ine ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyordu. Yakın zamanda paylaşılan bir araştırmada ise Çin’in Bitcoin madenciliğindeki payının yasaklar öncesinde bile %50’nin altına gerilediği vurgulanmıştı.

Çin’deki bu yasak haberleri sonrasında ise ABD’de Teksas eyaleti ve Miami şehri, madencileri ülkelerine davet etmişti. Bunu yanı sıra Kuzey Amerikalı madenciler büyük yatırımlar ile yeni madencilik tesisleri kurmaya başlamıştı. Bu süreçte Wyoming Üniversitesi’ndeki Bitcoin (BTC) Madencilik Kulübü de okulda madencilik yapmaya başladığını duyurmuştu. Tüm bu gelişmeler ile birlikte Bitcoin’in merkezinin Çin’den ABD’ye kayması, kripto para piyasası tarafından da oldukça olumlu karşılanmıştı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın