Bitcoin (BTC) geçtiğimiz haftalar ve aylar boyunca oldukça sansasyonel bir dönemden geçti ve 10.500 dolardan 3.500 dolar noktasına kadar geriledi. BTC ciddi bir alım baskısı ile karşılaşsa da, fiyat 5.000 dolar seviyesinin üzerine çıkamadı. Bu da Bitcoin madencilerinin omuzlarına ağır bir yük bindirdi.

Geleneksel piyasalarda da BTC’nin yaşadığına benzer bir düşüş yaşasa da, BTC ağının madencilere bağlı olması her şeyi değiştiriyor. Yaşanan sert ve hızlı volatilite madencilik ağının zorluğunun hala yüksekte kalmasına rağmen fiyatın düşmesini sağladı. Bu da BTC madencilerinin birçoğunun şu sıralar zararına kazım yaptığını gösteriyor.

Bitcoin madencilerinin ağdan kaçması ve cihazlarını kapatmaları ile birlikte BTC’nin hashrate’i de sert bir çakılma yaşadı. Madenciler şu sıralar ellerindeki BTC’leri satmaktan korkuyorlar ve bunun sebebi de düşen fiyatlar. Şu an yapılan satışların zararın gerçekleşmesi anlamına gelse de madenciler ellerindeki BTC’leri yükseliş için bekletirlerse zararlarını karşılayabileceklerini düşünüyorlar. Madencilerin BTC stoklaması da doğal olarak fiyat üzerinde yakın vadede düşüş odaklı bir etki yaratabilir.

Madenciler İflasın Eşiğinde Mi?

1 Bitcoin’in kazım maliyeti bölgedeki elektrik fiyatlarına, kullanılan madencilik cihazlarına ve bunun gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Yine de yakın zamanda yaşanan fiyat düşüşü ve BTC’nin dibi görmesi birçok küçük çaplı madencinin cihaz kapatmasına yol açtı.

Çok fazla madencinin cihaz kapatması da doğal olarak lider kripto para biriminin hashrate’inin dibi görmesine sebep oldu. Blockchain analiz firması Glassnode konu hakkında bir açıklamada bulunarak, madencilerin iflasa yaklaştığını ima etti.

Glassnode araştırmasına göre hashrate 7 Mart tarihinde rekor kırdıktan sonra %16 gibi sert bir düşüş yaşadı. Fiyatın 5.000 dolar altına düşmesi ise ağın işlemci gücünde gözle görülür bir düşüş yaşattı. Peki bütün bunlar Bitcoin fiyatını tam olarak nasıl etkileyebilir?

Bitcoin Fiyatına Olan Etkileri

Madenciler normal şartlarda kazdıkları BTC’leri satarak piyasada ciddi bir satış baskısı oluşturmaları ile biliniyorlar. İşlemlerinin maliyetini çıkartmak için satış yapan madenciler, zarar edilen dönemlerde ise bunu azaltma eğilimine sahipler.

Bitcoin’in birim fiyatı üretim için gerekli maliyetin altına düştüğünde birçok madenci sadece minimum miktarda satış yapıyor ve bu da lider kripto para biriminin üzerindeki satış baskısını azaltıyor. Bu durum uzun vadede olumsuz gibi gözükse de, kısa vadede oldukça olumlu. Bitcoin’in panik durumlarında üzerine binen satış baskısı, madencilerin bu eylemi ile nispeten azalıyor. Bu aynı zamanda madencilerin olabildiğince fazla BTC kazıp bunları daha sonra satmak için bekletmesine de yol açıyor.

Bitcoin son birkaç gündür 5.000 dolar üzerinde tutunmayı başarsa da bunun ne kadar süreceği bilinmiyor. Özellikle 55 gün gibi kısa bir süre kalan Bitcoin Halving her şeyi değiştirebilecek bir etkiye sahip. Kripto para piyasaları geleneksel piyasalara kıyasla nispeten yeni olmalarından dolayı fiyat üzerindeki volatilite çok daha sert olabiliyor. Bu da her 4 yılda bir gerçekleşen Halving olayına yaklaştıkça fiyatın daha sert hareket göstermesine sebep olabilir.

Bazı uzmanlar ve teknik göstergeler BTC’nin fırtına öncesi sessizlik döneminde olduğuna işaret etseler de, fiyat önümüzdeki günlerde daha sert düşüş bile yaşayabilir. Madencilerin fiyat bu seviyelerde kaldıkça BTC toplayıp bunu fiyat yükselince satmaları ise bir satış baskısı oluşturabilir.