Bitcoin Madencileri Satıyor Balinalar Topluyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin yeni günde kritik 30.000 dolar seviyesinin altında.

  • Güne 30.800 dolar seviyelerinde başlayan lider kripto para birimi, sabah saatlerinde düşüşe geçti ve kritik 30.000 dolar desteğini aştı.

  • Gün içerisinde paylaşılan son veriler Bitcoin madencilerinin satışıyla başlayan bu düşüşte balinaların BTC topladığını, bazı yatırımcıların ise long pozisyonlar nedeniyle likit olduğunu ortaya koydu.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin yeni günde kritik 30.000 dolar seviyesinin altında. Güne 30.800 dolar seviyelerinde başlayan lider kripto para birimi, sabah saatlerinde düşüşe geçti ve kritik 30.000 dolar desteğini aştı. 29.500 dolar seviyelerine kadar gerileyen BTC, yazının kaleme alındığı sırada 29.700 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Gün içerisinde paylaşılan son veriler ise bu Bitcoin madencilerinin satışıyla başlayan bu düşüşte balinaların BTC topladığını, bazı yatırımcıların ise long pozisyonlar nedeniyle likit olduğunu ortaya koydu.

SponsorSponsor

Lider kripto para birimi yeniden 29.000 dolar seviyelerinde. Mayıs ayında başlayan düşüş trendinde 64.000 dolar seviyelerinden 30.000 dolar seviyelerine gerileyen Bitcoin, 22 Haziran tarihinde 28.800 dolar seviyesini test etmişti. Bu düşüşten kısa bir süre sonra 30.000 dolar seviyelerine dönen BTC, yeni günde yeniden 29.000 dolar seviyelerinde seyrediyor. Veriler bu düşüşe Bitcoin madencilerinin yaptığı satışların neden olmuş olabileceğini gösteriyor.

SponsorSponsor

Madenciler Sattı Bitcoin Sert Hareket Etti

Gün içerisinde veri analitiği sitesi CryptoQuant tarafından paylaşılan bir grafik ilginç rakamlar ortaya koydu. Zaman içerisinde madencilerin borsalara taşıdığı Bitcoin miktarını gösteren grafik incelendiğinde son günlerde oldukça yüksek miktarlarda Bitcoin’in madenciler tarafından borsalara gönderildiği gözlendi. Grafiğe göre gönderilen madenciler tarafından gönderilen BTC miktarı, 3 Kasım 2020 tarihinden bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

Ancak madenciler ve küçük yatırımcılar tarafından satılan BTC’ler, balinalar tarafından alınmaya devam ediyor. Elinde 1.000 ile 10.000 adet BTC bulanan Bitcoin balinalarının toplam Bitcoin sayısı 57.000 seviyelerine geri döndü. Bu, mayıs ayının ortasında Çin ve Tesla haberleriyle başlayan düşüş trendinin başlangıç seviyelerinin yeniden yakalandığını gösteriyor.

24 Saatte 115 Bin Yatırımcı Likit Oldu

Günün erken saatlerinde başlayan düşüş trendinde önemli boyutta vadeli pozisyonun likit olduğu gözlendi. Bybt’in sağladığı verilere göre son 12 saat içerisinde 340 milyon dolar değerinde vadeli pozisyon likit olurken, bu likidasyonun 178 milyon doları Bitcoin pozisyonlarında gerçekleşti. 80 milyon dolar değerinde Ethereum ve 18 milyon dolar değerindeki Ripple (XRP) pozisyonu da Bitcoin işlemlerini takip etti. Bu 178 milyon dolar değerindeki likidasyonun 160 milyon doları long pozisyonlarda gerçekleşirken, Bybt borsasında da 100 milyon dolar değerinde likidasyon gerçekleşti.

BTC 100 Bin Dolar Seviyelerine Bu Yıl Çıkabilir

Ancak bu uzun düşüş trendine rağmen kripto para uzmanları Bitcoin’e olan inancını koruyor. Finder.com tarafından gerçekleştirilen bir ankete katılan 42 kripto para uzmanının %61’i Bitcoin’in (BTC) adil değerinin altında olduğunu düşündüğünü belirtti. Katılımcıların %62’si Bitcoin’in ayı sezonunda olmadığını belirtirken, %17’si ayı sezonunda olunduğunu belirtti. Uzmanlar, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıma hamlesinin ise gelişmekte olan ülkelerin BTC’yi birincil para birimi olarak benimsemesinin sadece başlangıcı olduğuna da dikkat çekmişti.

Veri analitiği şirketi Santiment tarafından gün içerisinde paylaşılan bir başka ankette de yatırımcıların Bitcoin’e yönelik olumlu görüşlerini koruduğu görülmüştü. “Bitcoin 100 bin dolar seviyesini ilk olarak ne zaman görür?” sorusunun yöneltildiği ankette, katılımcıların %43’ü 2021 yılı içerisinde bu seviyelerin yakalanabileceğini düşündüğünü belirtmişti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın