Bitcoin 20 Mart tarihinde hafif toparlanma sinyalleri vermeye başlasa da bundan önce yaşananlar herkesin büyük bir paniğe kapılmasına yol açmıştı. BTC’nin %50 değer kaybetmesinin sebebi o tarihlerde balinalar veya kurumsal yatırımcılar olarak görüldü. Ancak yeni elde edilen veriler ve teoriler durumun farklı olabileceğini gösteriyor.

Bitcoin Halving olarak bilinen blok ödülü yarılanmasına 51 gün gibi kısa bir süre kaldı. Bu da BTC madencilerinin yaşadığı duruma daha yakından bakmayı gerektiriyor. 12 Mart tarihinde yaşanan %50’lik fiyat düşüşünün sebebi bir ihtimal söz konusu madenciler ve yaklaşan blok ödülü yarılanması olabilir.

Şüpheli Bitcoin Satışı!

Düşüşten hemen önce kısa vadeli yatırımcıların 281.000 adet Bitcoin satmış olması da bu ihtimali güçlendiriyor. Coinmetrics tarafından 17 Mart tarihinde yayınlanan bir raporda, kısa vadeli BTC yatırımcılarının düşüşten asıl sorumlu kitle olabileceği ihtimali üzerinde durulmuştu. Daha önce yapılan açıklamalarda panik yüzünden ellerindeki kripto paraları satanların piyasaya yeni giren acemiler olduğu iddia edilse de piyasaya daha önceden giriş yapanların asıl düşüşü tetiklemiş olabileceği yeni yeni ortaya çıkmaya başladı.

281.000 adet Bitcoin’in sadece 30 gün hesapta tutulduktan sonra harekete geçtiği ve bunun kısa vadeli yatırımcılara ait olduğu ortaya çıktı. Aslında bu satışın arkasındaki kişiler, geçtiğimiz aylarda yaşanan belirsiz yükselişin arkasındaki kişilerle aynı olabilir. Bitcoin 2019 yılının Temmuz ayından beri düşüş kanalında işlem görüyordu ve bu trend 4 Ocak 2020 tarihinde sonlandı. 4 Ocak tarihinden itibaren BTC/USD işlem çifti yeni bir yükseliş kanalına giriş yaptı. Bitcoin’in bu yükselişi birçok kişi tarafından sevinçle karşılansa da kimse bunun sebebini sorgulamadı. Bu bazılarına göre Bitcoin Halving etkisi, bazılarına göre kurumsal yatırımcıların alımları, bazılarına göre madencilik ağının zorluk artışı veya bunların hepsinin toplamından kaynaklanıyordu.

Madenciler BTC Satmayı Durdururlarsa Ne Olur?

Günlük olarak 1.800 yeni Bitcoin kazılıyor ve 4 Ocak ile 12 Mart tarihleri arasında toplam kazılan BTC miktarı 122.400 olarak gözüküyor. Bu da yukarıda sözü edilen kısa vadeli yatırımcıların bakiyesinin yarısına denk geliyor ve yeni kazılan BTC’den daha kısa vadeye sahip BTC yatırımı bulmanız oldukça zor.

Bitcoin çöküşünden önce borsalara gönderilen BTC miktarlarının zirve yapması ve birçok hesaptan aynı şekilde  hareket görülmesi, bunun madencilere ait olduğu iddialarını da güçlendiriyor.

Peki madenciler bilerek neden piyasayı çökertmek istesinler?

Bunun kesin bir sebebi veya cevabı olmasa da birkaç teori durumu açıklamaya yardımcı olabilir:

  • Kaldıraçlı işleme güvenen rakiplerini tasfiye etmek için (birçok küçük çaplı madenci BitMEX gibi kaldıraçlı işlem platformlarına güveniyor ve buradan işlem yapıyor).
  • Halving öncesi piyasa paylarını yükseltmek ve arttırmak için.
  • Halving öncesi büyük piyasa manipülatörlerini sarsmak ve zarar etmelerini sağlamak için (PlusToken, kurumsal yatırımcılar vb.).

Bunun madenciler tarafından bilerek gerçekleştirilen bir düşüş olması aslında sanıldığı kadar kötü bir haber değil. Madenciler Halving öncesinde hazırlık kapsamında bunu gerçekleştirdilerse, Halving sonrasında da fiyatı eski seviyesine çekmek isteyeceklerdir.

Buna ek olarak Bitcoin türev ürün platformu CME üzerinde Bitcoin’in değeri geçtiğimiz haftalarda hala 9.165 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. CME üzerindeki fiyat ve spot piyasadaki fiyat arasındaki boşluk her zaman kapanma eğilimine sahip ve bu da fiyatın yakında yeniden yükselebileceğini gösteriyor.