Bitcoin (BTC) fiyatı simetrik üçgen formasyonu içinde konsolide oluyor ve sıradaki hareketin yönüne dair net bir işaret veremiyor.

8 Eylül’de 9.825 dolarda lokal bir dip seviyeye ulaşan BTC, simetrik üçgen formasyonu içinde hareket etmeye başladı. Şu anda ise üçgenin direnç ve destek seviyelerinin kavuştuğu noktaya hızla yaklaşıyor.

Bitcoin Simetrik Üçgen İçinde

Üçgen formasyonu genelde nötr bir formasyon olarak değerlendirilir. Bunun yanında teknik göstergeler de nötr bir görüntü çiziyor. RSI’ın 50 çizgisinin, MACD de 0 değerinin altına ve üstüne serbestçe geçtiği gözlemleniyor. Bu şartlar, herhangi yöne doğru büyük bir hareket gerçekleşmeden önceki konsolidasyon evrelerinde sıklıkla görülür.

BTC Grafiği (TradingView)

Kısa zaman aralıklarını ele alan 30 dakikalık grafiğe bakıldığında düşüş eğilimli bir tablo ortaya çıkıyor. Zira fiyatın hem alçalan direnç çizgisinden hem de 10.670 dolardaki ara direnç bölgesinden reddedildiği görülüyor.

Net bir destek yapısı olmadığı için BTC’nin 10.540 dolardaki en yakın destek bölgesine doğru gerileme kaydetmesi beklenebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımı

BeInCrypto’da yayımlanan 6 Ekim tarihli Bitcoin analizinde şunları ifade etmiştik:

BTC 9 Eylül’de yükseliş yönlü bir impuls başlatmış ve şu anda da üçüncü dalga içinde hareket ediyor olabilir.

Dalga sayımı doğruysa BTC şu anda üçüncü alt dalga (mavi) içinde seyrediyor olabilir. Bu dalganın ise uzayarak 11.932-12.256 dolar aralığında sonlanması bekleniyor.

2 Ekim tarihinde 10.380 dolarda meydana gelen dip seviyenin altına gerçekleşecek gerileme ise bahsedilen bu dalga sayımını geçersiz kılacaktır.

BTC Grafiği (TradingView)

Yukarıda bahsedilen dalga sayımı geçersizse en muhtemel senaryo, düşüş yönlü bir üçgen olarak belirginlik kazanıyor. Üçgenin içindeki harekete göre A-B-C-D-E formasyonu (kırmızıyla gösterildi) tamamlandı ve kısa süre sonra gerçekleşecek olan kırılımla yeni dip seviyeler görülebilir.

10.800 dolarda yer alan E tepesinin (kırmızı çizgi) aşılması ise bu dalga sayımını geçersiz kılacaktır.

Reklam
Okumaya devam et
BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak BTC mevcut hareketin dışına çıkana kadar sıradaki hareketin yönü kesin bir şekilde tespit edilemiyor. 10.800 dolar seviyesinin geride bırakılması veya 10.380 dolar seviyesinin altında oluşacak dipler, trendi belirlemekte kritik bir öneme sahip olacak.

BeInCrypto’da yayımlanan bir önceki Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.