Bitcoin Kan Kaybetti: Düşüşün Arkasında Ne Yatıyor?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para piyasasının genelinde, bugün bir miktar düşüş gözlendi.

  • Bu gerilemenin arkasındaki sebep olarak ise lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yaşadığı %4,5’lik değer kaybının yattığı düşünülüyor.

  • Bitcoin’in düşüşünün arkasında hangi sebepler var?

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasasının genelinde, bugün bir miktar düşüş gözlendi. Bu gerilemenin arkasındaki sebep olarak ise lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yaşadığı %4,5’lik değer kaybının yattığı düşünülüyor. Peki Bitcoin’in düşüşünün arkasında hangi sebepler bulunuyor?Altcoinlerin birçoğu bir süredir BTC’den daha üstün bir performans gösterirken, on-chain göstergeler de eskisi kadar olumlu görünmüyor. Bu da akla, BTC’nin daha düşük seviyeleri test edebileceğini getiriyor. Bitcoin fiyatı, 60.000 dolar direncini geçemedikten sonra düşüş yaşamıştı. Satıcılar hala tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.500 dolara daha yakın olduğu için, en büyük kripto para biriminin mevcut geniş fiyat aralığından çıkmak için yapacak çok işi var gibi görünüyor. Borsalara Yeni Bitcoin Girişi Oluyor 

Borsalarda bulunan Bitcoin (BTC) miktarı, boğalar için sorun yaratabilecek ölçütlerden birisidir. Bu miktar geçtiğimiz yıldan bu yana düşüş trendi gösterirken, BTC arzında ani artışlar yaşanabiliyor. Bu artışların sebebi olarak yatırımcıların potansiyel bir hızlı satış için soğuk cüzdanlardan borsalara coin göndermesi gösteriliyor. Bu da alıştan çok satış odaklı bir zihniyeti yansıtıyor. 

Bu gösterge her borsa için geçerli değil. Dev analiz şirketi Bybt’ten gelen bilgilere göre, dünyanın en büyük borsası Binance’e son yedi gün içinde 16.222 BTC girişi olurken, Coinbase Pro’dan 11.947 BTC çıkışı olmuş durumda. Okex, Huobi, Bitfinex, Kraken gibi borsalarda bulunan Bitcoin (BTC) miktarının arttığı da gelen bilgiler arasında. Yani, genel manada borsalardaki BTC miktarının attığı görülebilir. 

Açgözlülük Bir Diğer Sebep Olarak Gösterilebilir 

Geçmişte de düşüşlerin yaşanmasına sebep olan faktörlerden biri olan açgözlülük, bu düşüşün de arkasında yatan nedenlerden biri olabilir. Bir sepet ağırlıklı faktör kullanarak yatırımcı hissiyatını ölçen Crypto Fear & Greed endeksi, fiyat artışı durmasına rağmen, satış gelme olasılığının arttığını gösteriyor. Endeks, salı günü 68/100 olarak kaydedildi, bu da yatırımcıların açgözlü olduğu anlamına geliyor.  

Aynı endeks, bu yılın erken günlerinde 98/100 rakamına kadar yükselmişti. Bu rakam bir satış gelme ihtimalinin neredeyse kesin olduğunu göstermekteydi. 27 Nisan günü de 27/100 olarak kaydedilen endeks, o zaman piyasada korkunun egemen olduğunu gösteriyordu. 

Dogecoin ve Diğer Altcoinler BTC Üzerinde Baskı Oluşturuyor 

Son olarak, belki de bu hafta Bitcoin ile ilgili sorunlar söz konusu olduğunda en göze çarpan faktör altcoinler ve DOGE denebilir. 

İlk olarak, altcoin sezonunun önderi olacağı tahmin edilen ve Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.000 doların üzerindeki yolculuğuyla Bitcoin’i geride bırakan Ethereum (ETH) öne çıktı. 

Ancak şimdi de, Dogecoin (DOGE), popüler ticaret platformu eToro’ya entegre olduktan sonra diğer altcoinleri ve Bitcoin’i gölgede bırakarak 0,50 doların üzerine çıktı. 

DOGE/USDT paritesi, haberin yazıldığı saatte haftalık olarak %72 artış göstermiş durumda. Bu rakam BTC için sadece %3. 

Altcoin Sezonu Yaklaşıyor 

Altcoin dalgalanmaları nöbet halinde gelse de, analistler, Bitcoin’in kaybedilen zamanı ve piyasa hakimiyetini geri alabilmesi için giderek daha uzun vadeli bir yükseliş trendi göstermesi gerektiğini düşünüyor. Bitcoin’in pazar dominansı da şu anda %46,3. Dominans, altcoinlerin yükselişi sayesinde daha da düşüyor. 

Bir göstergeye göre ise, altcoinlerin toplam piyasa değeri 2022 yılının başında %27.000’den fazla bir patlayış gösterebilir. 2013 ve 2017 yılında yaşanan boğa sezonlarını inceleyen analiz şirketi Rekt Capital, o zamanlarda böyle bir artışın yaşandığını belirtti. Tarihin tekerrür etmesi halinde aynı durum, şimdiki boğa sezonunda da yaşanabilir. 

Kripto para sektöründe Johnny adıyla oldukça popüler olan bir analist durumu takipçilerine şöyle özetledi: “Önümüzdeki 2-3 ay altcoinler için çok heyecanlı olacak”  

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Bitcoin piyasaya çıktığından beri kripto paralar ve blockchain teknolojileri ile ilgileniyor ve yatırım yapıyor. Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi üstünde araştırma yapıyor ve bunların değişen ekonomik sistemler içerisinde yerleri hakkında uzunca bir süredir içerik üretiyor.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın