”Bitcoin Kahini” Erhan Ünal, Yeni Yol Haritasını Açıkladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Türk kripto para sektörünün usta ismi Erhan Ünal, yeni bir değerlendirme yaptı.

  • Geçmiş tahminleri ile şov yapan başarılı isim Bitcoin'de 15 bin dolarda bir miktar kar alacağını söyledi.

  • Ünal, fiyatın 20 bin dolara çıkacağını da düşünüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Türk kripto para sektörüne yaptığı Bitcoin tahminleri ile adeta damga vuran usta isim Erhan Ünal, isabet oranı ile adeta büyülüyor. Lider kripto para birimi 10 bin dolar civarlarında seyretmekte iken, 3 bin dolar seviyelerine kadar düşüş olabileceğini öngören ve bunda spektaküler bir şekilde başarılı çıkmasını bilen usta isim; o noktadan sonra yeni bir boğa sezonunun başladığını ifade etmişti.

SponsorSponsor

12 Mart günü, Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs salgınını pandemi ilan etmesi ile birlikte Bitcoin fiyatı 3800 dolara kadar düşmüştü. İşte o günden sadece dört gün sonra, kendi Twitter hesabı üzerinden bir değerlendirme yapan Ünal, şu tahmini yapmıştı:

SponsorSponsor

Ünal’ın verdiği ilk beş hedef, dün itibariyle geldi. Bitcoin, Binance borsası üzerinde 31 Ekim günü ciddi bir çıkış yakalarken; fiyatın tam da döndüğü nokta 14 bin 100 dolar seviyesi olarak dikkat çekti. Bu gelişme, Ünal’ın takipçilerinin de ilgisi çekti. Lider kripto para birimi, tam da başarılı ismin verdiği seviyeden geri dönerken; Ünal’a göre BTC’de yeni bir yükseliş ile 20 bin doların da geçilmesi olası bir başka hedef olarak dikkat çekiyor.

Adeta bir ”kahin” gibi bugünlerin geleceğini mart ayından öngören usta isim, 14 bin 100 dolar tahmini için ise yine 18 Mart günü bir tweet atmış ve şunları söylemişti:

14 bin dolar seviyesine geliş süresinin yaklaşık 6 ila 8 ay arasında olmasını bekliyorum.

Bu zaman noktasında da adeta turnayı gözünden vuran Ünal’ın bundan sonraki süreçler için yaptığı yorumlar da dikkat çeken cinsten.

Bitcoin İçin 15 Bin Dolarda Kâr Vurgusu

16 Mart günü fiyat 5 bin dolarken açtığı long pozisyonu 14 bin 100 dolar seviyesinde kapatan Ünal, yine Twitter hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede ara hedef olarak 15 bin dolar vurgusu yaptı. Başarılı trader, şunları söyledi:

Ara hedef olarak 15 bin dolar seviyesinde kar alacağım. 20 bin dolar hedefine ulaşınca da yüzde 100 nakite geçerim. 24 – 25 bin dolara çıkmasına müsaade eder, oradan da short pozisyon açarım.

7 ay boyunca long pozisyonunu korumayı başaran ve müthiş bir başarı elde eden Ünal’ın BTC’de yeni bir zirve beklediği görülüyor. Bilindiği gibi, lider kripto para birimi Aralık 2017’de 20 bin dolar seviyesine gelmişti. O günden sonra düşüş trendine giren BTC, 11 Mayıs günü yaşanan blok ödülü yarılanması sonrasında ise artış trendini iyice belirgin hale getirdi.

PayPal’ın kripto para alım satımına olanak tanıması, yatırım şirketlerinin rezerv para birimi olarak Bitcoin’e geçmesi ve son olarak İran’da merkez bankasının madencilerden BTC alacağını açıklaması gibi gelişmeler ile birlikte; Bitcoin’in ivmesi iyice arttı.

Gelinen noktada 12 Mart günü yaşanan inanılmaz düşüş, geçmişte bir anı olarak kalmış durumda. O düşüşten sonra düşüşün izlerini kuvvetli bir şekilde silmeyi başaran lider kripto para birimi, 2019 yılında çıktığı zirveleri şu an itibariyle yakaladı. Dün Türkiye saati ile gece 03.00’de yapılan aylık kapanış ise, Bitcoin tarihinin en büyük ikinci aylık kapanışı oldu.

Otoritelere göre, BTC’nin burada durmaya da pek niyeti yok. Lider kripto para biriminin yeni bir yukarı yönlü atak ile birlikte 20 bin dolar seviyesini geçmesine adeta kesin gözüyle bakılıyor. Özellikle de 14 bin dolar seviyesinden sonra net bir direnç bulunmaması ve FOMO’nun artması ile birlikte, bu senaryo gerçeğe dönebilir.

Şirketleri de Zengin Etti

Bitcoin, yakaladığı çıkış ile birlikte MicroStrategy şirketini de adeta zengin etti. 425 milyon dolarlık BTC’yi, ortalama 10 bin 500 dolar civarlarında alan şirket, şu anda ciddi bir kar elde etmiş durumda. Mevcut fiyata bakıldığında, bu işlemden şirketin yaklaşık yüzde 25 kar elde ettiği görülüyor. Bu da MicroStrategy’nin elde ettiği karın, yaklaşık 100 milyon dolar civarında olduğunu gösteriyor.

Aynı zamanda Bitcoin alınması sonrasında şirketin hisselerinde de ciddi bir artış yaşanıyor. Hisse senetlerinin görece stabil ya da aşağı yönlü seyrettiği bir dönemde, seçim ve diğer risklere karşın ciddi bir artış yakalayan MicroStrategy hisseleri, son dönemde yüzde 35 arttı. Bu artış; Apple ve Microsoft gibi şirketlerle kıyaslandığında fark iyice ortaya çıkıyor. Apple’ın aynı dönem içinde hisseleri sabit seyrederken, Microsoft’ta ise yüzde 6.5’luk bir düşüş göze çarpıyor.

500 milyon dolarlık bir rezervin büyük bir kısmı ile Bitcoin’e geçen şirketin CEO’su Michael Saylor da son dönemin en popüler isimleri arasında. Adeta bir Bitcoin ‘influencer’ına dönüşen Saylor, şirketinin 500 milyon dolarlık rezervini erimekte olan bir buz küpüne benzetmişti. Bitcoin’in altından çok daha efektif bir araç olduğunu ifade eden Saylor, bu hamlesi ile şu anda müthiş bir iş başarmışa benziyor.

Diğerleri de Kapıda Olacak

MicroStrategy’nin hamlesinin Bitcoin için müthiş bir sürecin başlangıcı olduğu zaten sürekli olarak ifade ediliyordu. Nitekim şirketten sonra Amerika’nın en önemli fintek firmalarından birisi olan Square de benzer bir hamle yaptı. Ancak otoritelere göre, çok daha büyük firmalar gelecekte bu işin bir parçası olacak.

Örneğin Goldman Sachs’ta bir dönem serbest yatırım fonu yöneticiliği yapan Raoul Pal, sürece dair yaptığı değerlendirmede, Apple ve Microsoft gibi şirketlerin önümüzdeki beş yıl içinde Bitcoin alacağını iddia etmişti. Pal, şöyle konuşmuştu:

Bitcoin gerçekten de harika bir rezerv para birimi. Bir rezerv para biriminde arayacağınız her şey, hatta daha da fazlası mevcut. Bitcoin’in gelecekte de tarihe gömülmesi imkansız. Ancak internetin fişini çekmelisiniz ki böyle bir şey olsun. Apple ve Microsoft gibi şirketlerin de gelecekte Saylor’un yaptığını yapacağını düşünüyorum. Bence onlar da beş yıl içinde Saylor gibi Bitcoin alacaklar.

Eğer bunlar doğru çıkarsa, gerçekten de Ünal’ın ifade ettiği 20 bin dolarlık hedefin gerçekleşmesinin işten bile olmayacağını söylemek doğru olabilir. Bugüne kadar hemen hemen her hamlesinde milimetrik başarı oranları yakalayan usta isim, bakalım bundan sonraki dönemde de başarılı olabilecek mi?

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın