Bitcoin (BTC) 5 Eylül’de 9.825 dolar seviyesinde dibe ulaştı. Daha sonra bir ara direnç bölgesini geride bırakmaya çalışan fiyat, düzeltme hareketi sergiliyor olabilir. Dolayısıyla fiyat hareketinin sonunda bir düşük dip oluşumu bekleniyor.

Bitcoin Kayan Yıldız Oluşturdu

Bitcoin fiyatı 5 Eylül’de 9.825 dolardaki dip seviyeye ulaştı ve yükselişe geçti. Hafta boyunca 10.450 dolar bölgesinden üç kez reddedildi ve burada bir ara direnç bölgesi oluşturdu. Ayrıca kayan yıldız formasyonu göze çarpıyor. Bu formasyon yükseliş hareketinden sonra meydana geldiğinde negatif yönlü bir dönüş işareti olarak kabul edilir.

Teknik göstergeler zayıflık sergiliyor. RSI, MACD ve Stokastik RSI değer kaybediyor. MACD ölüm kesişimi oluşturma sürecinde bulunuyor. RSI’da ise gizli negatif uyumsuzluk görülüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Kısa vadeli grafiğe göre yükselen destek çizgisinden gerçekleşecek bir kırılımla yükseliş formasyonu da bozulabilir. Ayrıca şimdiye kadar üç adet düşük tepe oluştuğu görüldü.

Teknik göstergeler kısa süre sonra sıçrama yaşanabileceğini gösteriyor. MACD yükseliyor, Stokastik RSI ise aşırı satım bölgesinde bulunuyor ve altın kesişim oluşturmaya hazırlanıyor.

Bu sebeplerden ötürü BTC’nin yükselişi sona yaklaşmış olabilir. Düşüş meydana gelmeden önce son bir sıçrama yaşanabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımları

Bitcoin fiyatı 2 Eylül tarihinde beş dalgalı impulsif bir düşüş formasyonuna başladı ve şu anda dördüncü dalga içinde seyrediyor. Bu dalga da karmaşık bir düzeltici niteliğe sahip görünüyor (W-X-Y düzeltmesi aşağıdaki grafikte kırmızıyla gösterildi).

Dördüncü dalganın sona erebileceği en muhtemel bölge 10.840-10.940 dolar aralığında bulunuyor. Bu bölge W dalgasının (kırmızı) 1,61 fib. seviyesini ve düşüş hareketinin de 0,5 fib. seviyesini oluşturuyor (turuncu).

Öte yandan dördüncü dalganın olası bir diğer bitim seviyesine ulaşıldı. Bu seviye de W ve Y dalgalarının 1:1 oranında olduğu varsayılarak bulunan 10.467 dolar seviyesi olarak öne çıkıyor. Nitekim bu bölgeye ulaşıldıktan sonra da düşüş yaşandı.

Düzeltmenin sonlanıp sonlanmadığını tespit etmek için aşağıdaki grafikte gri renkle işaretlenmiş fiyat hareketinin impulsif ya da düzeltici nitelikte olduğunu ortaya koymak gerekiyor.

BTC Grafiği (TradingView)Fiyat hareketine daha yakından bakıldığında, yaşanan düşüş de düzeltici bir niteliğe sahipmiş gibi görünüyor. Bu da 10.800 dolara doğru yeni bir tepe oluşabileceği ve daha sonra 9.600 dolara doğru değer kaybı yaşanacağı ihtimalini destekliyor.

İlk dalganın bitim ve diğer ikinci dalganın başlangıç seviyesi arasındaki örtüşme göz önünde tutulursa fiyat hareketi için kalan tek ihtimal, düşüşün başlaması olarak öne çıkıyor. Buna göre fiyat şu anda uzamış bir üçüncü dalga içindeyse yaşanan düşüşle birlikte 9.600 dolar seviyesinin de altına çekilebilir. Fakat bu ihtimal, uzun vadeli dalga sayımıyla uyuşmadığı ve fiyat hareketi de düzeltmeye benzediği için düşüşten önce sıçrama meydana gelmesi daha muhtemel görünüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak Bitcoin fiyatı 10.800 dolara doğru bir sıçrama yaptıktan sonra 9.600 dolara gerileyebilir.

BeInCrypto tarafından yayımlanan bir önceki Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.