Bitcoin İlk ETF Onayını Aldı: Şimdi Ne Olacak?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin (BTC) oldukça hareketli bir gecenin ardından yeni günde yatay bir grafik sergiliyor.

  • Lider kripto para birimi 61.500 dolar seviyelerinde.

  • ProShares Bitcoin Strategy ETF’sinin yapılan son düzenlemeler sonrası SEC tarafından kabul edilmesinin ardından, sürecin nasıl devam edeceği merak konusu.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), oldukça hareketli bir gecenin ardından yeni güne yatay bir grafikle başladı. Hafta içerisinde dalgalı bir grafik sergileyen BTC, dün yakaladığı trend ile birlikte uzun bir aradan sonra 60.000 dolar seviyelerinde işlem görmüştü. Gün boyu yakalanan bu trendin ETF onayı alımları ile gerçekleşmiş olabileceği konuşulurken, büyük haber gece saatlerinde gündeme bomba gibi düştü. ProShares Bitcoin Strategy ETF’sinin yapılan son düzenlemeler sonrası SEC tarafından kabul edildiği haberiyle birlikte BTC, 62.900 dolar seviyesine kadar yükseldi.

SponsorSponsor

Kripto para birimleri, ekim ayında oldukça pozitif bir grafik sergiliyor. Eylül ayının son haftasında Çin’in yasak haberleriyle birlikte ivme kaybeden kripto paralar, yeni ayın ilk gününde Bitcoin tarafından yaşanan güçlü yükseliş ile birlikte yönünü yukarıya çevirmişti. Bu süreçte kritik 60.000 dolar seviyesini aşmayı başaran lider kripto para birimi, tüm zamanlar fiyat rekorunu kırmaya da oldukça yaklaşmış durumda.

SponsorSponsor

Bitcoin ETF’si Onaylandı

Bitcoin’in yakaladığı bu güçlü trend, ABD’deki ETF onay haberiyle ilişkilendirilmiş ve uzunca bir süre, ekim ayı içerisinde, birden fazla Bitcoin ETF başvurusunun onaylanabileceği konuşulmuştu. Bu süreçte SEC Başkanı Gary Gensler’in yaptığı açıklamalar da yatırımcıları onay konusunda umutlandırmıştı. Uzun bir süredir beklenen onay haberi ise dün gece saatlerinde paylaşıldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 5 üyesinin dün bir araya geldiği toplantıda, ProShares Bitcoin Strategy ETF’sine onay verildi. Böylece vadeli Bitcoin kontratlarını içerecek bir ETF ABD’de ilk defa kabul edilmiş oldu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son dört yılda düzinelerce başvuruyu reddettikten, geciktirdikten veya görmezden geldikten sonra ilk Bitcoin ETF için onay verdi. Fonun 18 Ekim Pazartesi günü borsalarda işlem görmeye başlaması beklense de sürecin hafta sonuna kadar uzayabileceği belirtiliyor.

Ay Bitmeden 2 ETF Daha Onaylanabilir

ProShares’e onay verilmeden önce fonun bazı dosyalarında bazı değişiklikler yapıldığı da öğrenildi. Mike Novogratz’ın Galaxy Digital ve Cathie Wood’un ARK Invest’i de dahil olmak üzere birçok şirket de kendi ETF’leri için onay bekliyor. VanEck ve Valkyrie ETF’lerinin ise ekim ayı bitmeden onaylanması bekleniyor. ProShares Bitcoin Strategy ETF vadeli işlemlere ve farklı ETF’lere dayalı bir borsa fonu olarak biliniyor. Saf Bir Bitcoin ETF’sinin ise ABD’de ne zaman kabul edileceği büyük bir merak konusu. Uzmanlar, kabul edilecek bu ETF’lerin saf Bitcoin fonları yolunda bir köprü görevi görebileceğini belirtiyor.

Piyasa analistleri ise bu fonlar aracılığıyla Bitcoin’in yeni bir dünyaya adım attığını belirtiyor. Bununla birlikte fonlar aracılığıyla kurumsal yatırımcıların kripto paralara yönelik ilgisinin zamanla artacağı da vurgulanıyor. ETF sektörünün trilyon dolarlık bir hacme sahip olduğu biliniyor.

Geleneksel Piyasalar Yükselişten Rahatsız

Hafta içerisinde ABD merkezli küresel endeks sağlayıcısı MSCI tarafından paylaşılan bir araştırma raporunda ise trilyonlarca dolarlık hisse senedi piyasasının kripto para birimleri karşısında savunmasız olduğuna vurgu yapılmıştı. Araştırmada, en az 52 halka açık şirketin kripto para birimleri ile bağlantılı olduğu ve bu şirketlerin piyasa değerinin 7,1 trilyon dolar olduğu belirtilmişti. MSCI analistleri, ilerleyen süreçte geleneksel piyasalardaki başka şirketlerin de bu piyasaya dahil olabileceğini ve hisse senedi piyasasının bu duruma karşı savunmasız olduğunu vurgulamıştı. Bu durum ise geleneksel piyasalarda kripto para piyasasının yakaladığı trend nedeniyle genel bir korkunun hakim olduğu şeklinde yorumlanmıştı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!