Bitcoin fiyatı özellikle Eylül ayının başında yaşadığı gerilim ve düşüş nedeniyle yatırımcıların korkmasına neden olsa da son haftalarda bu korkunun hafiflediği düşünülüyor. Eylül ayının ilk haftasında toplam 3 kere 10.000 dolar desteğinin altına gerileyen lider kripto para birimi, teknik analize göre artık üst noktada çok güçlü bir desteğe sahip.

Bitcoin fiyatının kısa süre önce neredeyse %6’lık bir yükseliş ile 10.135 dolardan 10.755 dolara kadar yükseldiği görüldü. Bu direkt olarak bireysel yatırımcılar tarafından balinaların sahaya geri döndüğü ve alım yapmaya başladıkları şeklinde algılandı. Bitcoin grafiğine ve balinaların cüzdanlarına bakıldığında ise 10.407 dolar seviyesinin çok önemli bir destek haline geldiği görülüyor.

Bitcoin’de Boğalar Galip Geldi

Bitcoin balinalarının hareketlerini takip eden Whalemap tarafından yayınlanan tweet’e bakıldığında 10.407 dolar seviyesinin yanı sıra 10.570 dolar ile 10.500 dolar seviyelerinin de önemli destek noktaları olduğu görülmekte. Whalemap, fiyatın 10.407 dolar seviyesinin altına düşmedikçe yükselmeye devam edebileceğini ima etti.

Yukarıdaki grafiğe bakıldığında, yüklü satışların 10.570 doların altına ve özellikle 10.407 doların altına inildiğinde yapıldığı görülüyor. Buna ek olarak 10.130 dolar seviyesinin de yüklü satışlarla anıldığı söylenebilir. 10.407 dolar seviyesinden ise birçok balinanın yüklü BTC alımı yaptığı ve aslında buranın balinalara göre güçlü bir sıçrama ve destek noktası anlamına geldiği söylenebilir

.

Bitcoin ise 10.400 dolar seviyesine geldikten sonra gerçekten de hızlı bir yükseliş ile yeniden 10.700 dolar seviyelerine ilerledi. Türkiye’nin tanınan kripto para analistlerinden Bozokcoin de daha önceki haftalarda gerçekleştirdiğimiz röportajda bu seviyeye dikkat çekmiş ve BTC’nin yeniden 10.700 dolara geleceğini ifade etmişti.  Bozok dün yayınladığı tweet’inde ise 10.700 doların üzerine yerleşmenin gerçekleşmesi ve 10.800 dolar üstü kapanış gelmesi durumunda hedefin 11.111 dolar ve daha da üst seviyeler olacağını ima etti.

Aslında hem Whalemap verileri, hem Bozokcoin’in analizi hem de piyasanın genel gidişatı BTC’nin yeniden hafif çaplı bir yükseliş rallisine başlayacağına işaret ediyor. Whalemap analistleri, yükseliş bekleyen Bitcoin balinalarının, düşüş bekleyen Bitcoin balinalarını yendiğini ve bundan sonraki günlerde önemli yükselişler görüleceğini ifade etti:

“Görünüşe göre boğalar kazandı. 10.407 ve 10.570 dolar seviyelerinin altındaki birçok destek ve hacim profili 10.500 doları destekliyor. Fiyatın yükseliş odaklı kalabilmesi için 10.407 doların altına inmemesi gerekiyor.”

Bitcoin ve ONS Altın Grafiğinde Ayrışma Görüldü

Şu an ilginç olan gelişme ise Altın fiyatı ile Bitcoin fiyatı arasında bir uyuşmazlık oluşması gibi gözüküyor. ONS Altın fiyatı günden güne daha fazla düşerken, BTC bir anda 10.700 dolara kadar çıktı. ONS Altın 25 Eylül tarihinde %0,32’lik bir düşüşle kapanış yaparken  BTC %6’lık yükseliş elde etti.

Tanınan kripto para analisti Willy Woo ise bu ayrışmanın Bitcoin için iyiye işaret olduğunu düşünüyor. Woo’ya göre ayrışma direkt olarak BTC’nin ivmesinin güçlendiğini göstermekte.

Reklam
Okumaya devam et

Tanınan isim, yakında BTC’nin geleneksel piyasalardan da ayrışacağını, kullanıcı sayısı ve oranı gibi temel unsurların tüm zamanların rekorunu kırdığını ifade etti. Teknik analiz dışındaki verilere ve temel analize bakıldığında gerçekten de birçok konuda tüm zamanların rekorunun kırıldığı görülüyor.

BTC İçin Birden Fazla İyi Sinyal Var

Kripto para analiz ve araştırma şirketi Glassnode, büyük ihtimalle bireysel yatırımcılara ait Bitcoin cüzdan adreslerinin sayısında önemli bir artış yaşandığını rapor etmişti. Peki hem kullanıcı sayısının yani cüzdan adresinin artması, hem de fiyatın hareketlenmesi boğanın veya hafif çaplı bir yükselişin geldiğinin işaretçisi olmak için yeterli mi?

Kripto para analisti Edward Morra piyasanın gerçek bir yükseliş için 10.830 doların üstüne çıkması gerektiğini düşünüyor. Morra’ya göre 10.830 dolardan ret gelmesi fiyatı bir anda 10.500 dolara, sonra 9.800 dolara ve 9.000 dolara kadar çekebilir. Ancak analist de birçok sinyalin bir araya gelip boğa işareti verdiğini düşünmekte.