Bitcoin İçin Her Şey Hazır: İşte 3 Önemli Gelişme ve 1 Kritik Tahmin

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin fiyatının 10.000 dolar altına düşmesi beklenirken bir anda 13.619 dolara kadar yükselme sağladı.

  • Yaşanan birden fazla tamamlayıcı gelişme, BTC fiyatını tekrardan yukarı çıkardı.

  • Peki şimdiki gidişat nasıl olacak ve hangi gelişmeler bu süreçte etkili olabilir?

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 13.619 dolardan işlem görmekte ve neredeyse her geçen gün rekor tazelemekte. Bitcoin fiyatının 10.000 dolar altına düşmesi beklenirken bir anda 13.619 dolara kadar çıkması ise tek bir gelişme ile gerçekleşmedi. Yaşanan birden fazla tamamlayıcı gelişme, BTC fiyatını birlikte yukarı çıkardı. Peki bundan sonraki gidişat nasıl olacak ve hangi gelişmeler bu süreçte etkili olabilir?Aslında her şeyin MicroStrategy gibi halka açık bir şekilde listelenen şirketin yatırım olarak Bitcoin alması ile başladı. MicroStrategy bundan aylar önce 250 milyon dolarlık alım yaparken geçtiğimiz ay bu alımını 450 milyon dolara kadar çıkardı. Bunun devamında önce Square sonra aynı niteliğe sahip başka şirketler de Bitcoin almaya başladı. Bitcoin ETF’sinin 2019 yılında çok konuşulmasının sebeplerinden birisi de Wall Street devlerinin Bitcoin almasını sağlayacak olmasıydı. Ancak şu an ETF olmadan da kurumsal devlerin BTC almaya başladığı görülüyor.Lider kripto para birimi için “dananın kuyruğunun kopmasını” sağlayan ana gelişme ise kesinlikle PayPal oldu. Kripto paralara karşı hep uzak bir tutum takınan PayPal, verdiği müjdeli haber ile 350 milyona yakın kullanıcıyı sektöre sokmuş oldu. PayPal, Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin kripto para alım satım veya depolama işlemlerine aracılık edeceğini belirtti. Bitcoin o haberden sonra %10 ve üzeri artış yakalayarak yeni bir boğa koşusuna başladı.

PayPal’ın bu hamlesi ise tam anlamıyla meşaleyi yaktı ve birbiri ardına olumlu haberler gelmeye başladı. Ancak şu an neredeyse her haber olumlu algılandığı için hangilerinin çok daha önemli ve büyük olduğu tam olarak ayırt edilemiyor. Peki sadece lider kripto para birimi Bitcoin için değil aynı zamanda genel kripto para sektörü için gelecekte yükselişe işaret eden gelişmeler hangileri?

Amerikan ve Singapur Bankalarından Bitcoin Çağrısı

Kurumsal yatırımcı ve firma dendiğinde akla gelen ilk kurumlardan birisi kesinlikle bankalar oluyor. Bankaların hem kendileri hem de yatırımcıları ve müşterileri için Bitcoin yatırımı yapmaya başlaması her şeyi değiştirecek bir dönüm noktası olabilir.

ABD’nin en büyük bankalarından birisi olan JP Morgan’ın Bitcoin hakkında yatırımcılara gönderdiği bildirisi de tam olarak bunu içeriyor. 2017 yılında CEO Jamie Dimon‘un yerden yere vurduğu Bitcoin şimdi yine aynı banka tarafından göklere çıkartılıyor. JP Morgan uzmanlarının gönderdiği bildiride lider kripto para biriminin uzun vadeli yatırım araçları arasında en önde gelenlerden birisi olduğu vurgulandı. Hem genç neslin ilgisini çeken hem de altın yatırımının önüne geçen Bitcoin, şu an JP Morgan tarafından yatırım tavsiyesi olarak sunulmakta.

JP Morgan uzmanları Bitcoin’in önümüzdeki süreçte alacağı yatırımlar ile birlikte en az 2 ile 3 kat artış elde edebileceğini vurgulamakta. ABD’nin en büyük bankacılık kurumlarından birisinin böyle bir çağrıda bulunması ise tahmin edileceği gibi yakında diğerlerinin de “partiye katılacağını” gösteriyor. JP Morgan’dan sonra başka bankalardan benzer bir gelişme beklenirken müjdeli haber Singapur’dan geldi.

Singapur’un en büyük bankası olan DBS, kendi kripto para borsasını ve kripto para birimini piyasaya süreceğini resmen açıkladı. Dünyanın sayılı büyüklükteki bankalarından birisi olan DBS de DBS Digital Exchange isimli borsa ile sektöre dahil oluyor. DBS bu konuda resmi bir açıklama yapmasa da internet sitesinde bir sızıntı olduğu görülüyor. Şu an aşağıdaki ekran görüntüsü DBS’in sitesinde bulunmuyor ve sızıntı yaşanmasından dakikalar sonra soldaki DBS Digital Exchange bölümü silindi.

Ancak bu bilgi silinmeden önce elde edilenlere göre söz konusu kripto para borsası şimdilik dört kripto para birimini destekleyecek. Tahmin edileceği gibi bunlar Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve XRP olarak açıklandı. İtibari para desteği de bulunacak olan kripto para borsasının Singapur doları, Hong Kong doları, Japon yeni ve ABD dolarını destekleyeceği ortaya çıktı.

 

DBS Digital Exchange’in direkt olarak bankanın desteğini alacağı ve depolamanın banka tarafından yapılacağı belirtiliyor. Bankanın şimdiden DBS Digital Custody isimli kurumsal yatırımcı odaklı depolama firmasını kurduğu ve bu konuda çalışmalara başladığı görülüyor. DBS Digital Exchange’in aslında geleneksel piyasaların düzenine ayak uyduracağı da görülüyor. İlgili sayfada borsanın hafta sonları alım satıma izin vermeyeceği ve Singapur’un finansal regülatörü MAS tarafından da denetlendiği ve onay aldığı belirtilmekte.

Hindistan ve Toyota da Bitcoin Çağrısına Katıldı

Bankaların kripto para sektörüne akın etmesi bekleniyor olsa da kimse bunun dünya çapında böylesine hızlı yayılacağını tahmin etmiyordu. Singapur’un dev bankasından sonra benzer bir haber de Hint bankası United Multistate Credit Co.’dan geldi. Hindistan’ın en büyük bankalarından olan United Multistate, bankacılık hizmetlerine kripto para alım satımını da ekleyeceğini açıkladı.

Kripto para bankacılık hizmet sağlayıcısı Cashaa ile ortaklık imzalayan banka, UNICAS isimli hem online hem de yüz yüze bankacılık ve kripto para hizmetini devreye soktu. Girişim kapsamında Hindistan’ın kuzey bölgesindeki 34 fiziksel şubede kripto para alım satım hizmeti verileceği belirtiliyor. Hindistan içerisinde kripto para borsalarına finansal hizmet verilmesi hala yarı yasaklı bir durumda. Birçok bankanın kripto para hizmeti vermeye çekindiği şu günlerde böyle bir adım atılması ise değişimin kesinlikle başladığını göstermekte.

UNICAS kullanıcıları Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Cashaa (CAS) kripto para birimlerini alıp satabilecek. İsteyenler bunu direkt banka hesaplarından veya nakit para ile şubeden gerçekleştirebilecek. United’ın buna ek olarak kripto para tabanlı krediler de vereceği belirtilmekte.

Aslında sadece bankalar değil dünya devi şirketler de kripto para hizmetlerine hız verdi. Toyota Motor Corporation’ın IT kolu Toyota Systems, firma içi kripto paranın çalışmalarına başladı. 26 Ekim tarihinde yapılan duyuruda Japon kripto para borsası DeCurret ile ortaklık imzalandığı belirtildi. Plan ise Toyota’nın kendi kripto para birimini geliştirmesini içeriyor.

Toyota’nın pilot kripto para projesi 2.500 Toyota System’s çalışanını kapsayacak. Bütün katılımcılar sahip oldukları kripto parayı belirli bir katalogdan hediye seçmek için kullanabilecek. Yani ilgili kripto para bir bakıma kredi kartlarının puanı veya mil puanları gibi çalışacak. Toyota bu kripto paraların başka kripto paralar veya itibari paralarla alım satıma uygun olmayacağını ifade etti.

ABD Borsaları Artık BTC’yi Etkilemiyor

Son olarak Bitcoin fiyatının yükseliş trendine devam edeceğini düşündüren bir diğer gelişme, yaşadığı uyumsuzluk oldu. Normalde ABD borsaları ile aynı paralelde devam eden lider kripto para birimi geçtiğimiz hafta ve bu hafta bunu bozdu. ABD borsaları haftaya inanılmaz sert bir düşüş ile başlarken, Bitcoin yükselmeye devam etti ve artık borsaların etkisinde olmadığını gösterdi.

S&P 500 %3, Nasdaq ise %2,2 düşüş yaşarken DOW %2,9 ile en sert gerileyenlerden birisi oldu. Sadece ABD değil Avrupa ve Asya borsaları da çakıldı. ABD’nin Koronavirüs teşvik ödemeleri hakkında fikir birliğine ulaşamaması kesinlikle her şeyi aşağıya çekmekte. Daha önce Mart ayında borsalarla beraber dibe çakılan Bitcoin, bu sefer ise benzer bir senaryo yaşamıyor.

Bitcoin’in bütün borsalar ve varlıklar aşağı inerken yerinde sayması ise daha fazla yatırımcıyı sektöre çekebilir. İnsanlar altın ve Bitcoin gibi varlıklara yatırım yaparak parasının değerini koruyabileceğini görmeye başladı. Bu durum Bitcoin’in borsaların fiyat hareketinden ayrışmasının temel sebebi olarak görülüyor.

Bütün bu gelişmeler aslında lider kripto para biriminin yükseliş rallisinin çok başında olduğuna işaret etmekte. Sektörün ve uzmanların genel görüşü ise bu yükselişin 14.000 dolara, oradan da 20.000 dolara kadar sürebileceği yönünde. RSI indikatörünün de henüz 2013 veya 2017 yıllarındaki seviyelere ulaşmamış olması, yükseliş için hala yer olduğunu gösteriyor.

Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın