Bitcoin Hakimiyet Oranındaki Hızlanan Düşüş Devam Edebilir

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Uzun vadede ele alındığında %71,5 oranında dirençle karşılaşan BTCD, %58'de destek buluyor.

  • Haftalık grafikteki teknik göstergeler düşüşe işaret ediyor.

  • BTCD A-B-C şeklindeki bir düzeltmenin C dalgasını takip ediyor olabilir.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin Hakimiyet Oranı (BTCD) 2021 yılı başından beri düşüş kaydediyor ve yüzde 58 oranındaki uzun vadeli destek bölgesine doğru yaklaşıyor.

SponsorSponsor

Teknik göstergeler ve dalga sayımına göre BTCD uzun vadeli destek bölgesine ulaşana kadar düşüşünü sürdürebilir. Bu bölgeden kırılım gerçekleşmesi de ihtimal dahilinde bulunuyor.

SponsorSponsor

Uzun Vadeli Seviyeler

BTCD 2021 Ocak tarihinde %71,5 oranındaki direnç bölgesinden reddedildikten sonra düşüşe geçti. Hızla gerçekleşen düşüş sonucunda %58 oranındaki uzun vadeli destek bölgesi yakınlarına kadar gerileme yaşandı.

BTCD’nin 2020 yılı Nisan ayından beri %58 seviyesi altına düşmediği biliniyor.

%58 seviyesinden kırılım gerçekeşirse sıradaki destek bölgeleri %54 ve %50 seviyelerinde yer alıyor. Bu seviyeler, 2018 yılında başlayan tüm yükseliş hareketinin 0,5 ve 0,618 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

Haftalık grafik ölçeğindeki teknik göstergeler düşüşe işaret ediyor. Dolayısıyla %58 seviyesine doğru bir gerileme ve hatta bu bölgenin altına bir kırılım gerçekleşmesi beklenebilir.

BTCD Grafiği (TradingView)

Bitcoin Hakimiyet Oranında Mevcut Hareket

Günlük grafikte çelişkili işaretler göze çarpıyor. 0,618-0,786 fib. düzeltme seviyeleri arasında hareket eden BTCD, dönüş yapabileceği bir bölgede hareket ediyor. Fakat mevcut sıçramanın zayıf olduğu görülüyor.

Günlük grafik ölçeğindeki RSI’da sıçrama öncesi bir pozitif uyumsuzluk meydana geldiyse de an itibarıyla gizli bir negatif uyumsuzluk belirginlik kazanıyor. Bu gelişme de pozitif uyumsuzluğun geçerliliğini ortadan kaldırıyor.

Stokastik Osilatör’de altın kesişim meydana geldi, MACD ise 0 çizgisinin oldukça altında seyrediyor.

Dolayısıyla yükseliş yönlü bazı işaretler olsa da bu işaretler, haftalık grafik ölçeğindeki düşüş eğilimini ortadan kaldırmaya yetmiyor.

BTCD Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımına Göre Bitcoin Hakimiyet Oranı 

Ünlü kripto para analistlerinden @Altstreetbet Bitcoin hakimiyet oranını ele alan bir grafik paylaşarak geri çekilmenin tamamlandığını ve altcoin fiyatlarında yükseliş yaşanabileceğini belirtti.

Kaynak: Twitter

BTCD, uzun vadeli dalga sayımına göre A-B-C şeklindeki bir düzeltmenin (beyaz) C dalgası içinde hareket ediyor.

C dalgasının sonlanabileceği en muhtemel iki hedef, %58 ve %48 seviyelerinde yer alıyor.

%58 seviyesi, hem uzun vadeli bir destek bölgesini hem de A ve C dalgasının 1:1 oranını öne çıkarıyor.

%48 bölgesi ise B dalgasının 1,61 dış düzeltme seviyesini ve tüm yükseliş hareketinin 0,618 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor. %48 bölgesine ulaşılması halinde A ve C dalgası da 1:1,61 oranına ulaşmış olacak.

An itibarıyla bu hedeflerden hangisinin daha muhtemel olduğunu kestirmek mümkün görünmüyor.

BTCD Grafiği (TradingView)

Aşağıdaki grafikte turuncu renkle gösterilen alt dalga sayımına göre düşüş hareketinin son kısmıyla birlikte C dalgası da tamamlanabilir.

Birinci ve üçüncü alt dalgalara uygulanacak fib. yansıtması %57 yakınlarındaki hedefi veriyor ve yukarıdaki grafikte belirtilen ilk hedefle de uyum gösteriyor.

Hareketin uzaması halinde ise %48 bölgesine ulaşılabilir. Hareketin uzamaması halinde ise %58 oranı biraz daha öne çıkıyor.

BTCD Grafiği (TradingView)

Sonuç

Sonuç olarak Bitcoin hakimiyet oranının düşüş hareketini sürdürmesi ve %58 seviyesine doğru gerilemesi bekleniyor. Gerilemenin %48 seviyesine doğru derinleşmesi de ihtimal dahilinde bulunuyor.

BeInCrypto’da yayımlanan 10 Şubat 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın