Bitcoin Fiyatını Yükseltmesi Beklenen Haberler Yaklaşıyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin ve kripto para fiyatları geçtiğimiz hafta Çin’den gelen haberlerle sarsılmıştı.

  • Kripto para piyasaları yaşanan fiyat düşüşünü toparlarken, gözler Amerika’dan gelecek haberlere çevrildi.

  • ABD'nin kripto paraların yarattığı büyük ekonomik alandan yararlanmak istediği belirtiliyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin ve kripto para fiyatları geçtiğimiz hafta Çin’den gelen haberlerle sarsılmıştı. Kripto para piyasaları yaşanan fiyat düşüşünü toparlarken, gözler Amerika’ya çevrildi. ABD’nin kripto paralara yönelik nasıl bir politika izleyeceği merak ediliyor. ABD gündeminde 5 farklı Bitcoin ETF başvurusuna yönelik SEC kararları ve kongrede gündeme gelecek olan 1 trilyon dolarlık altyapı tasarısı bulunuyor. Ayrıca indikatör ve on-chain verilerinde boğaların nasıl pozisyon alacağı analiz ediliyor. İşte bu hafta Bitcoin ve kripto para piyasalarını etkileyecek faktörler.

SponsorSponsor

ABD’nin Altyapı Tasarısı Yaklaşıyor

Demokratlar, ABD Kongresi’nde, Bitcoin ve diğer kripto paralar özelinde vergi boşluğunu kapatmak ve “Wash-Sale” düzenlemesini kripto para birimlerine uygulamak istiyor. Demokratların teklifi kongre tarafından kabul edilirse, Bitcoin ve altcoinlere yönelik hisse senedi yaklaşımı söz konusu olacaktır. Kripto para uzmanları, yasa teklifini mantıksız bulduklarının sinyalini verdi. Çünkü düzenleme sonrasında kripto para madencileri, doğrulayıcıları, cüzdan sağlayıcıları ve blok zinciri uygulama geliştiricileri, blockchain aracılığıyla işlem yapan milyonlarca anonim insan için sayısız form doldurmak durumunda kalabilir. 

SponsorSponsor

Uzmanlar yasanın geçmesi durumunda, kripto para sektöründeki Amerikan inovasyonunun durabileceğini ifade ediyorlar. Öte yandan bazı basın kaynakları, aldığı haberleri Biden yönetimine dayandırarak, bu durumun gerçekleşmeyeceğini belirtiyor. Aynı basın kaynakları, kripto para madencileri ve yazılım geliştiricileri gibi gözetim altında olmayan aktörlerin yasadan muaf olacağını vurguluyor. Tartışmalı oylama 30 Eylül’de gerçekleşecek, Bitcoin ve kripto para piyasasının kaderine dair ilk izlenimi oluşturabilir.

On-Chain & İndikatör Verileri 

Bitcoin madencilik (mining) zorluğunda geçen hafta yükseliş yaşandı. Bu yükseliş ilk değildi. Geçen haftayla beraber art arda beşinci yükseliş gerçekleşmiş oldu. On-chain verileri, ani bir değişim olmaması durumunda BTC madenciliğinin yukarı yönlü bir zorluk ayarlamasını daha gerçekleştireceğini gösteriyor. Veriler, madenciliğe gösterilen yoğun ilgi ile hash ratelerin (kazma oranı) rekor seviyeye koştuğunu sunuyor. Şu anda hash rateler saniyede yaklaşık 145 exahash’e (EH/s) yaklaştı. 

145 (EH/s) tüm zamanların en yüksek seviyelerinden sadece 23 EH/s uzakta işlem görüyor. Madencilik oranları genel olarak BTC fiyatlarıyla paralellik gösteriyor. Bu paralellik, uzmanlar tarafından bir yükseliş işareti olarak yorumlanıyor.

Kripto para piyasaları yatırımcılarının duygu durumunu gösteren korku ve aç gözlülük endeksi, yatırımcıların gergin olduklarını gösteriyor. Piyasadakilerin hissiyatını ölçen endeks, geçtiğimiz temmuz ayının ortasından bu yana gördüğü en yüksek korku bölgesinde yer alıyor. Pazartesi itibarıyla endeks, 100 üzerinden 27 puanla yatırımcıların piyasaya çekimser olduğunu gösteriyor. Yani on-chain ve indikatörler farklı verileri işaret ediyor.

Bitcoin İçin Önemli ETF Kararı

ETF’nin (exchange-traded fund) Türkçe karşılığı BYF (Borsa Yatırım Fonu) olarak geçiyor. ETF, varlıkların, belirli endekslerin baz alınarak yatırım aracına dönüştürülmesidir. ETF, halka açık bir şekilde gerçekleşir ve riski minimize etmek amacıyla kullanılır. Kripto varlıkların popülerlik kazanmasıyla birlikte Bitcoin ETF sayısı artış göstermiştir. Dünya üzerinde onaylanmış çok fazla kripto para odaklı ETF bulunuyor. Piyasa açısından önemli olan ise ABD borsalarında direkt olarak listelenecek bir Bitcoin (BTC) ETF’sinin onaylanmasıdır. Bu durumda kurumsal yatırımcılar NYSE gibi borsalar üzerinden çok kolay biçimde Bitcoin’e yatırım yapabilecek. SEC’in ETF’leri onaylaması durumunda kripto para piyasaları için yeni bir dönemin kapıları aralanabilir.

SEC’e yönelik çok fazla Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor yapılan başvuruların 5 tanesi için kararın 10 Ekim ila 1 Kasım tarihleri arasında açıklanması bekleniyor. Uzmanlar, bu başvurulardan herhangi birinin kabul edilmesi halinde BTC fiyatında ciddi yükselişler görüleceğini belirtiyor. ETF başvurusunda bulunan firmalar arasında ProShares ve Invesco gibi dev şirketler yer alıyor. BeInCrypto olarak geçtiğimiz günlerde, ABD’nin kripto paraların yarattığı büyük ekonomik alandan yararlanmak istediğini belirtmiştik. Bu doğrultuda beklenen SEC ve Kongre kararlarının pozitif etki yaratması muhtemel gözüküyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

TED Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu, Ek dal olarak "İletişim ve Eleştirel Medya Çalışmaları'nı tamamladı. Bir süre bankacılık ve finans üzerine eğitim aldı. Aynı dönem TEDU Trade&Research Center’da çalıştı. Kendisinin özel ilgi alanı kripto para piyasaları ve finansman üzerinedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın